- Hoşgeldiniz

Ko-Mek Ülkemize Yeni Gelenler İçin Bir Yuva

Ko-Mek Ülkemize Yeni Gelenler İçin Bir Yuva sitemize 25 Şubat 2015 tarihinde eklenmiş ve 286 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Yabancı uyrukluların hem ülkemize alışmaları hem de Türkçeyi öğrenmeleri konusunda adeta bir adaptasyon merkezi gibi çalışan KO-MEK, farklı ülkelerden gelenleri bir araya getirerek ortak bir buluşma noktası oluşturuyor. Bu kapsamda yabancı uyruklu vatandaşların birbirleriyle arkadaşlık kurdukları KO-MEK Mimar Sinan Kurs Merkezi’nde açılan Türkçe dil branşına ilgi yoğun. 18 kursiyerin eğitim gördüğü sınıf kursiyerlerin ikinci evleri gibi olmuş.

YENİ ARKADAŞLAR BULDUM

İzmit ilçesinde bulunan Mimar Sinan Kurs Merkezi Türkçe dersleri ile yabancı uyruklu vatandaşlara destek oluyor. Türk bir iş arkadaşının tavsiyesi üzerine KO-MEK’ te Türkçe kursuna başlayan Aleksandra Uzuner de bu isimlerden birisi. Uzuner, kurs ile yeni arkadaşlar bulduğunu belirterek ‘’Burada Türkçe konuşmak, sohbet etmek çok önemli. Türkçeyi öğrendiğimde hem kendimi ifade edebilir hem de birçok arkadaş bulabilirim’’ dedi.

KO-MEK’TEN ÇOK FAYDA GÖRDÜM

Aslen Çeçenistanlı olan ve daha önce Moskova’da yaşayan 2 çocuk sahibi Tabari Kurtoğlu da KO-MEK’ ten çok fayda gördüğünü belirterek” Burası çok büyük bir fırsat. Burada hem arkadaş çevremiz genişliyor hem de Türkçemiz ilerliyor’’ diye konuştu. Daha önce Türkçe konuşmayı çok az bildiğini ifade eden Kurtoğlu ‘’Daha önce çok hatalı konuşuyordum, ama burada hocalarımız gramer ve telaffuzları anlatıyor. Artık kelimeleri daha düzenli kullanıyorum’’ dedi. Yaklaşık iki yıldır kurslara devam eden Kurtoğlu, kursların hem ücretsiz olması hem de yaşadığı şehirde olmasının kendisi için avantaj olduğunu söyleyerek memnuniyetini dile getirdi.

GURBETÇİ ÖĞRENCİLERE BÜYÜK DESTEK

KO-MEK’ te açılan Türkçe kursları farklı sebeplerle ülkemize gelen yabancılara fayda sağlarken, özellikle üniversite öğrencilerine de destek oluyor 1,5 yıl önce üniversite eğitimi için Pakistan’ dan Kocaeli’ ye gelen Sajjad AHMAD ve Muhammed ASSHAD Türkçe öğrenmek için KO-MEK kurslarının çok faydalı olduğunu ifade ettiler.

TEŞEKKÜR ETTİLER

5 ay önce Japonya’ dan Türkiye’ ye gelen Yaya Uzun Türk bir arkadaşının tavsiyesiyle kursa geldiğini söyleyerek: ‘’ Sınıf arkadaşlarım çok kibar, öğretmenim çok güzel, ben çok mutluyum’’ dedi. Faslı Najia Banabak, Kazakistan’ dan gelen Kavira Yılmaz ve Letonya’ dan gelen Zane Başar da KO-MEK’ ten, usta öğretici ve personelden memnuniyetlerini ifade ederek teşekkür ettiler.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :