- Hoşgeldiniz

Kırmızı fular suç unsuru oldu

Kırmızı fular suç unsuru oldu sitemize 11 Ekim 2013 tarihinde eklenmiş ve 1.352 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Kırmızı fular suç unsuru oldu

Antalya’da Gezi Parkı ve sonrasında yaşanan olaylardaki protestolara katılıp tutuklanan 3 kişiye yönelik suçlamalar arasında, ‘taktıkları kırmızı renkli fuların sosyalizmi simgelediği’ iddiası da yer aldı.

Gezi eylemleri sürecinde tutuklanan 3 kişi arasında yer alan, 20 yaşındaki A. D. K. ve diğer şüphelilere, Antalya Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen sorguda, ‘Sosyalizmi simgeleyen kırmızı renkli fular ile yüzünü açık ve kapalı şekilde eylemlerde MLKP terör örgütünün açık alan yapılanmaları olan ESP (Ezilenlerin Sosyalist Partisi), LÖB (Liseli Öğrenci Birliği), SGDF (Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu), SGD (Sosyalist Gençlik Derneği) ile SKM (Sosyalist Kadın Meclisi) içerisinde faaliyet yürüten şahıslar ile birlikte hareket ettiğiniz’ diye soru yöneltildi.

A. D. K.’nin avukatı Bilal Doğan, “Bu eylemlerde kırmızı fular taktı diye, sadece bunu bir örgüt sembolü olarak görüp tutuklama gerekçesi bile yapılabiliyor. Yani artık bu korku imparatorluğunun boyutları bize göre korkunç boyutta” dedi. Müvekkiline ilişkin hukuki değil, siyasi kararla alınmış bir tutuklama olduğu düşüncesini taşıdığını anlatan Doğan, “Baktığınızda, bu eylemlere katılmaktan kamu malına zarar vermeye kadar bunlar tutuklanmayı gerektirecek suçlar değil. Kontrolle salıverilmeliydi. Bu durum, gencecik insanların eğitimlerine de engel teşkil ediyor” dedi.

Avukat Bilal Doğan, Terörle Şube Müdürlüğü’nce hazırlanan sorgu tutanağı kapsamında, savcılık tarafından mahkemeye sevk edilen A. D. K. ve diğer şüphelilere aynı soruların mahkemede de yöneltildiğini söyledi.

kirmizi-fular

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz