- Hoşgeldiniz

Kandıra Dudutepe’de kapasite iki katına çıktı

Kandıra Dudutepe’de kapasite iki katına çıktı sitemize 09 Ağustos 2013 tarihinde eklenmiş ve 843 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

 

Kandıra Dudutepe’de kapasite iki katına çıktı

Kandıra Dudutepe İçmesuyu Arıtma Tesisi’nin kapasitesi 30 bin m3’e çıkartıldı

Dudutepe’de kapasite iki katına çıktı

 

İşlettiği 10 adet içmesuyu arıtma tesisi ile Kocaeli geneline dünya kalitesinde arıtılmış ve sağlıklı içmesuyu sağlayan İSU Genel Müdürlüğü, Kandıra Dudutepe’deki içmesuyu arıtma tesisinin kapasitesini 30.000 m3/gün’e çıkartacak projenin inşaatını tamamladı.

 

KANDIRA VE CİVAR KÖYLER SUSUZ KALMAYACAK

İSU Genel Müdürlüğü, Hira su kaynağından sağlanan ham su ile Kandıra ilçe merkezinin arıtılmış içmesuyu ihtiyacını karşılamak için 2010 yılında Gencali köyü Dudutepe mevkiinde 15.000 m3/gün kapasiteli içmesuyu arıtma tesisi inşa ederek işletmeye aldı. Üç yıldır ilçe merkezi ile köylerin arıtılmış içmesuyu ihtiyacını karşılayan Kurum, yaz aylarında Hira su kaynağının yetersiz kalması üzerine Kandıra ilçe merkezi ve Karadeniz sahilindeki turistik yerleşimler ile Kandıra, Derince ve İzmit ilçelerinin toplam 259 köy ve mahallesinin 100 yıllık içmesuyu ihtiyacını karşılayacak Namazgah Barajı inşa ediyor.

 

İŞLETMEYE ALINDI

Kurum, inşaat çalışmaları devam eden barajdan sağlanan ham suyu arıtmak için de Dudutepe’deki içmesuyu arıtma tesisinin kapasitesini artırma çalışmaları yaptı. Dudutepe içmesuyu arıtma tesisi yanına inşa edilen 15.000 m3/gün kapasiteli tesis ile 1000 m3 su deposunun inşaatı bir süre önce tamamlandı. Tesise su verilerek işletmeye alındı. Böylelikle Namazgah barajı ile entegre olarak yapılan tesisin kapasitesi 30.000 m3/gün’e çıkarıldı. Uzun yıllar bölgenin bol ve düzenli arıtılmış içmesuyu ihtiyacını karşılayacak içmesuyu arıtma tesisi ile içmesuyu deposunun inşaatı 3 milyon 500 bin TL’ye mal oldu.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz