- Hoşgeldiniz

İZMİT’İN AÇIK HAVA MÜZESİ: KINALI ASKER PARKI DOĞAN TARAFINDAN AÇILDI

İZMİT’İN AÇIK HAVA MÜZESİ: KINALI ASKER PARKI DOĞAN TARAFINDAN AÇILDI sitemize 23 Mart 2013 tarihinde eklenmiş ve 687 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

İZMİT’İN AÇIK HAVA MÜZESİ: KINALI ASKER PARKI DOĞAN TARAFINDAN AÇILDI

ÇANAKKALE RUHU IZMIT’TE YAŞAYACAK

İzmit Belediyesi,  milli ve manevi değerlere sahip çıkmaya devamediyor. Şimdiye kadar Kurtuluş Savaşı sırasında önemli rol oynayan ServetiyeSiperlerini gün yüzüne çıkartan, Sarıkamış Şehitleri için anıt ve hatıra ormanıoluşturan, Kurtuluş Savaşı kahramanlarından Yahya Kaptan’ın anıtını açan İzmitBelediyesi, son olarak Çanakkale ruhunun İzmit’te yaşatacak önemli bir projeyidaha hayata geçirdi.

 

IZMIT’IN AÇIK HAVA MÜZESI: KINALI ASKER PARKI AÇILDI

Belediye açık hava müzesi olarakdeğerlendirilebilecek olan Kınalı Asker Parkı’nı Yahya Kaptan Demokrasi Bulvarıüzerinde hizmete açtı. Tarihi değerlere sahip çıkmayı ilke edinen İzmitBelediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen açılışa KocaeliValisi Ercan Topaca, Ak Parti Kocaeli Milletvekili Mehmet Ali Okur, KocaeliBüyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, EDOK Komutanı Tüm General Muharrem Yavaş, İlJandarma Komutanı Birol Şimşek, İl Emniyet Müdürü Hulusi Çelik, İl Milli EğitimMüdürü Nevzat İspirli, Ak Parti İl Başkanı Mahmut Civelek, Ak Parti İl KadınKolları Başkanı Oya Tuncer, Vali Yardımcıları, İzmit İlçe Milli Eğitim MüdürüSezgin Çuhadar, İzmit Belediyesi Meclis Üyeleri, Ak Parti İzmit İlçe BaşkanıAli Korkmaz, Ak Parti İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanı Aysel Demirtaş, Ak Partiİzmit İlçe Gençlik Kolları Başkanı Muharrem Tutuş, Atatürkçü Düşünce DerneğiYahya Kaptan Şubesi, Şehit ve Gazi Dernekleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

BU PARK ÇANAKKALE RUHUNUYAŞATACAK

 

18 Mart Çanakkale Şehitleri’ni anma programı kapsamında hizmete açılanKınalı Asker Parkı’nın açılışında söz alan İzmit Belediye Başkanı Dr. NevzatDoğan Çanakkale Savaşı’nın önemini anlatan bir konuşma yaptı. Kınalı AskerParkı’na adını veren Kınalı Asker’in de hikayesini anlatan Başkan Doğan “Buhikaye Çanakkale’de şehit olan Mehmetçik Hasan’ın hikayesidir. Bu park, vatanınher köşesinden koşup giderek düşmanın karşısına dikilen ve “ÇanakkaleGeçilemez” diyerek canları pahasına bu toprakları savunan şehitlerimizin azizhatırasını şehrimizde yaşatacaktır. Bu park Çanakkale ruhunu, ne kadar zengin,ne kadar güçlü bir tarihe sahip olduğumuzu ve çeşitliliklerimiz içinde nasılbir ve beraber yaşadığımızı gençlerimize anlatacaktır” dedi.

 

TARIH ŞUURUMUZU CANLI TUTMAK ZORUNDAYIZ

 

“Geçmişiyle bağlarını koparmışmilletlerin gelecekleri de olmayacaktır. Onun için de geçmişimizle geleceğimizarasındaki köprüleri daha da sağlamlaştırmak, bizi biz yapan değerlere sahipçıkmak, milletçe hafızamızı, tarih şuurumuzu canlı tutmak zorundayız” diyenBaşkan Doğan ” İzmit Belediyesi olarak köklü ve şanlı bir tarihe sahipolduğumuzu biliyor ve bu inançla hareket ediyoruz.  İşte bu nedenle Çanakkale ruhunu şehrimizdeyaşatacak ve gençlerimize anlatacak Kınalı Asker Parkı’nı hizmete açtık.Tarihini bilen onunla içiçe yaşayan İzmit halkının gönlünde Çanakkale; biristiklal meşalesi, bir bağımsızlık sevdası olarak yaşamaya ve yaşatılmaya devamedecektir” dedi.  Başkan Doğan ÇanakkaleŞehitleri için yazılan hikayeyi anlatırken duygulu anlar yaşadı.

 

ECDADIMIZA SAYGIMIZ SONSUZ

 

Açılışta söz alan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahimKaraosmanoğlu, tarihi genç nesillere anlatacak Kınalı Asker Parkı’nı hizmeteaçan İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’a teşekkür ederek ” biz Atasına,ecdadına saygılı, onların emanetine gözünü bile kırpmadan can verecek kadarsadık bir milletiz” dedi.

 

TARİHİMİZ İBRET VERİCİ

 

Kocaeli’nin son yıllarda büyükbir gelişim içinde olduğunu vurgulayarak söz alan Ak Parti KocaeliMilletvekili Mehmet Ali Okur ” burada ibret verici bir tarihin yansımasınıgörüyoruz. Bizim tarihimiz ibret vericidir, bizim tarihimiz bağımsızlıkmücadelesinin tarihidir.Böylesi bir parka sahip olduğu için İzmit çok şanslı”dedi.

 

BU PARK ÖRNEK OLMALI

 

Açılış öncesinde söz alan Kocaeli Valisi ErcanTopaca ” birlik ve beraberlik ile vatan sevgisi ile bu vatan düşmandanarındırılmış, bağımsız ve barış dolu bir yer olmuştur. Çanakkale işte busonucun oluşmasını sağlayan en büyük mücadeledir. Bu mücadelenin gençlere vebizlere öğretecekleri çoktur. Tarihi halk ile buluşturan bu tür alanlarınkentimize kazandırılması gerekir. Bu konuda Kocaeli Valiliği olarak desteğehazırız. Bu park örnek olmalı” dedi.

 

ÇANAKKALE İZMİT’TE

 

YahyaKaptan Mahallesi Demokrasi Bulvarı üzerindeki 2567 metrekarelik bir alan üzerindeyaptırılan Kınalı Asker Parkı’nda  Çanakkale’dekikara ve deniz savaşlarını yansıtan 9 adet rölyef ve rölyeflerin önlerindekikaidelerde yer alan açıklama yazıları,3’lü Atatürk heykeli, kınalı askerheykeli, Seyit Onbaşı heykeli, savaşta kullanılan top, siper, Çanakkalesavaşlarında hayatını kaybeden 629 Kocaelili şehidin isimleri, savaştıklarıcepheleri gösteren plaketler ve Çanakkale Savaşı cephelerini gösteren birharita yer alıyor. Yeşil alanların da bulunduğu parkta savaşı anlatan 1 adetgörsel ve sesli, 2 adet sesli dinleti sistemi de bulunuyor. ÇanakkaleSavaşlarının kaderini belirleyen Seyit Onbaşı’nın kullandığı ve özel olarakyaptırılan top da parka getirilerek yerine yerleştirildi.

kinali-asker-parki

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz