- Hoşgeldiniz

İzmit Belediye, kentin 100 yılönceki halini gösteren haritaları bilgisayar ortamına aktardı

İzmit Belediye, kentin 100 yılönceki halini gösteren haritaları bilgisayar ortamına aktardı sitemize 08 Nisan 2013 tarihinde eklenmiş ve 527 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

 

İzmit Belediye, kentin 100 yılönceki halini gösteren haritaları bilgisayar ortamına aktardı

Belediyenin İmar Müdürlüğü arşivlerinde bulunan ve İzmit’in 1900-1922 yıllarına ait 30 adet Osmanlıca yazılı imar paftaları emekli felsefe öğretmeni tarihçi-yazar Muhittin Bakan tarafından Türkçeye çevrildi.

Yaklaşık bir asır önceki İzmit’inmahallelerini, önemli yerlerini gösteren haritaların orijinali bozulmadan Osmanlıca yazan yerlerine bu günü adları da yazılarak bunlar dijital ortama aktarıldı. Haritalardan bazıları da büyük ebatlarda basılarak İzmitB elediyesi’nin 9. katında sergilenmeye başlandı. Vatandaşlar, haritalara bakarak İzmit’in 100 yıl önceki durumuyla bu günkü durumunu kıyaslama imkanı buluyor. Haritalarda 1900’lü yılların başında İzmit’te Ermeni Mahallesi, Ruhban okulu, kiliseler gibi ilginç detaylar da yer alıyor.

 

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, haritaların Türkçeleştirmesini sağlayan Muhittin Bakan’a plaket vererek teşekkür etti. Doğan “İzmit’in nereden nereye geldiğini görmek açısından çok önemli olan haritaların tozlu arşivlerden çıkartılıp gelecek nesillere aktarılmasına katı sağlamanızdan dolayı size ne kadar teşekkür etsek azdır” şeklinde konuştu.

jpeg (1)

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz