- Hoşgeldiniz

İSU’da toplu iş sözleşmesi görüşmeleri başladı

İSU’da toplu iş sözleşmesi görüşmeleri başladı sitemize 16 Şubat 2015 tarihinde eklenmiş ve 283 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) Genel Müdürlüğü’nde çalışan 854 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin ilk oturumu yapıldı. Dört maddenin geçtiği ilk görüşmelerde konuşan İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, “Biz, her zaman çalışan hakkını alsın; fakat hizmet üretilsin ve aldığı ücretin de hakkı verilsin istiyoruz. Bu sözleşmede iki tarafta da sendika var. Sonuç odaklı güzel bir sözleşme sürecinin geçeceğini düşünüyoruz. İnşallah hayırlı olur” dedi. İSU Yönetim Kurulu Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıya Genel Müdür İlhan Bayram’ın yanı sıra Yerel-Sen Genel Sekreteri Mümtaz Uzun, Hizmet-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy, İSU Genel Müdür Yardımcısı Aziz Temiz, Hukuk Müşaviri Suat Torlak, İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanı Hasan Fitoz ile Hizmet-İş Sendikası Kocaeli Şube Yönetim Kurulu üyeleri ile işçi temsilcileri katıldı.

‘’İSU’DA AYRI SÖZLEŞME OLMASI MEMNUNİYET VERİCİ’’

İlk görüşmede bir konuşma yapan Genel Müdür İlhan Bayram, “Bu yıla kadar Toplu İş Sözleşme görüşmelerini Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yapıyorduk. Yeni düzenleme ile birlikte görüşme de ayrıldı. Böyle olması bizim açımızdan da memnuniyet verici bir durum. Çünkü bize has, bize özel çalışma şartları geçmiş yıllardaki sözleşmelerde pek görüşülemiyordu. Biz her zaman çalışan hakkını alsın; Ama hizmet üretilsin, aldığı ücretin de hakkı verilsin istiyoruz. Bu toplu sözleşme görüşmelerinde iki tarafta da işçi ve işveren sendikası var. Bugüne kadar dengeli, sonuç odaklı, hep belli bir seviyenin üzerinde görüşmeler oldu. Biz aynı şekilde geçeceğini düşünüyoruz. İnşallah ülkemize hayırlı olur“ dedi.

“EMEK ÜRETEN ÇALIŞANLARIN HAKKINI VERMEK LAZIM”

Bölge olarak son iki yıldır ağır kuraklık şartları yaşadıklarını da anımsatan İSU Genel Müdürü Bayram, şunları kaydetti; “Kurum olarak yaşanan kuraklık ve susuzluğa rağmen aldığımız önlemler ile Kocaeli’nin her tarafında bulunan vatandaşlarımıza suyunu götürdük, atık sularını topladık ve arıtmasını yaparak işletmeciliği canlı tuttuk. Bunda kurumun yaptığı teknolojik yatırımların etkisi var. Ama, bunların hepsini çalıştıranlar insanlardır. O bakımdan bu sözleşme benim cefakar, kar kış şartlarında hizmet üreten arkadaşlarımın emeklerine bir vesiledir. Haklarını vermek lazım; Onlara teşekkür ederim. Ama bu toplu sözleşme görüşmeleridir. Burada hakkın tesis edilebilmesi içinde herkes düşüncesini söyleyecek; inşallah ortak noktada buluşacağız. Bu sözleşme görüşmelerinin sonucunun hayırlı olmasını diliyorum.’’

ERSOY: İŞBARIŞI OLAN İSU’DA SÖZLEŞME MASADA BİTECEK

İlk toplantının hayırlara vesile olmasını temenni eden Hizmet-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy da, “01.01.2015 tarihinden geçerli olacak Toplu İş Sözleşme görüşmeleri İSU Genel Müdürlüğü’nde bir ilk, kendi şahsına münhasır, işyeri bazında bir sözleşme olacak. Bu tamamen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın, 6356 sayılı yasayı değiştirmesi ve yeni yasanın faaliyete girmesi ile beraber Bakanlığın vermiş olduğu bir karar. Bu karar doğrultusunda bugün İSU Genel Müdürlüğü’nde 854 arkadaşımızı ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerine başladık. Kocaeli genelinde 2500 arkadaşımızı, aileleri ile birlikte 10.000 kişiyi, Kocaeli’yi etkileyecek. İSU Genel Müdürlüğü’ndeki toplu sözleşmenin masada biteceğine olan kanaatimiz büyüktür. Bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonrada iyi niyet çerçevesinde, emek sarf eden arkadaşlarımızın emeğinin karşılığını aldığı bir toplu sözleşme olacağı dair ümidimiz büyüktür. Genel Müdürümüzün dediği gibi; ‘Biz çalışacağız, emek üreteceğiz, emeğimizin de karşılılığı alacağız.’ Çalışmadan kimse kimseye herhangi bir ücret vermesi de mümkün değil. Bu noktada çalışacağız, çalışıyoruz. Gerçekten Kocaeli’nin dört bir tarafından kanalda, suda arkadaşlarımız çalışıyor. Bize hizmet ettiklerinden dolayı da teşekkür ediyoruz. Biz bu zamana kadar İSU Genel Müdürlüğü’nde Genel Müdürümüz olsun, ekibi olsun, her zaman iş barışı ve huzur sağlamış, işçi alacaklarını zamanında ödemiş ve işçiye bakışları tamamen düzgün olmuş bir ekip ile karşı karşıyayız. Ben bütün çalışma arkadaşlarımın nezdinde Genel Müdürümüze teşekkür ediyorum. İnşallah bu barış, huzur ortamı ilelebet sürecektir. Hem Kocaeli’nde hem de Türkiye’de. Toplu sözleşmenin hayırlara vesile olmasını diliyorum“ dedi.

UZUN: MASADA KARŞILIKLI ANLAŞMA İLE BİTİRMEYİ UMUYORUZ

İSU Genel Müdürlüğü adına görüşmeleri sürdürecek olan Yerel-Sen Genel Sekreteri Mümtaz Uzun da, “Yapılacak görüşmelerde karşılıklı teklifler olacak ve düzenlemeler yapılacak. Parasal konularda da koordineli olarak teklifler sunulacak. İnşallah daha önceki sözleşmelerde olduğu gibi masada karşılıklı anlaşma ile sözleşmeyi bitirmeyi umuyoruz” dedi. Yapılan konuşmaların ardından İSU Genel Müdürlüğü’nde çalışan 854 işçiyi ilgilendiren ve 2015-2016 yıllarını kapsayan toplu iş sözleşmesinin ilk görüşmesi basına kapalı olarak yapıldı. Toplam 60 maddenin görüşüldüğü toplantıda 5 madde geçti.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :