- Hoşgeldiniz

İSU sanayiye ilk geri kazanım suyunu verdi

İSU sanayiye ilk geri kazanım suyunu verdi sitemize 01 Ekim 2014 tarihinde eklenmiş ve 264 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, işlettiği atıksu arıtma tesislerinden arıtılan atıksuların sanayi kuruluşları ile yeşil alanlarda kullanılması için yaptığı Başiskele Kullar Atıksu Arıtma Tesisi Geri Kazanım Suyu projesinden sanayi kuruluşlarına ilk suyu vermeye başladı. Projenin Türkiye’de bir ilk olduğunu belirten İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, “İzmit Plajyolu ve Körfez Geri Kazanım Suyu Projelerinin de kısa bir süre içinde devreye alınması ile günlük 60 bin m3 gibi önemli miktarda su tasarrufu sağlayacağız” dedi.

GEBZE, KANDIRA VE CEBECİ’DE UYGULAMA

Bölgede iki yıldır yaşanan kuraklıktan dolayı bir dizi önlem alan İSU Genel Müdürlüğü, atıksu arıtma tesislerinde arıtılan çıkış sularını değerlendirmek için Geri Kazanım Suyu Projesi geliştirdi. Tesislerin çıkış sularının ultraviyole ışınları ile ikinci bir arıtmadan geçirilmesini sağlayan UV sistemi, Gebze, Kandıra ve Cebeci atıksu arıtma tesislerinde uygulanarak, yeşil alanlar ile park ve bahçelerin sulanmasında kullanıldı.

SANAYİYE İLK SU

Kurum Başiskele Kullar, İzmit Plajyolu ve Körfez Atıksu Arıtma Tesislerinin çıkış sularının sanayi tesisleri ile yeşil alanlarda kullanılması için de hazırladığı 3 ayrı projenin inşaat çalışmalarını sürdürüyor. Üç ay gibi kısa sürede 4,9 milyon TL yatırım ile Kullar Atıksu Arıtma Tesisi’nde Geri Kazanım Suyu sistemi kuran İSU, bölgedeki sanayi kuruluşlarına geri kazanım suyu vermeye başladı. Tesisten elde edilecek günlük 10 bin m3 geri kazanım suyu bölgede faaliyet gösteren sanayi kuruluşları ile park ve bahçelere verildi.

PLAJYOLU VE KÖRFEZ YAKINDA

İnşaatı süren Plajyolu Atıksu Arıtma Tesisi Geri Kazanım Suyu Projesi ise kısa bir süre içinde tamamlanacak. Geri Kazanım Suyu ünitesi ile yeni hatlar için 3,9 milyon TL yatırım yapıldı. Tesisten elde edilecek günlük 10 bin m3 geri kazanım suyu, bölgedeki sanayi kuruluşları ile Sekapark’ın sulanmasında kullanılacak. Günlük 40 bin m3 su elde edilerek sanayi devi TÜPRAŞ’ın proses su ihtiyacını karşılayacak olan Körfez Atıksu Arıtma Tesisi Geri Kazanım Projesinin inşaatı ise büyük bir hızla sürüyor.

GENEL MÜDÜR BAYRAM: PROJE TÜRKİYE’DE İLK

Atıksu arıtma sularının geri kazandırılmasının Türkiye’de bir ilk olduğunu vurgulayan Genel Müdür İlhan Bayram, “Geri Kazanım Suyu, arıtma tesislerinde arıtılan evsel atıksuların yeni yaptığımız ikinci bir tesiste ultraviyole ışınları ile arıtılması ile elde edilmektedir. Gebze, Kandıra ve Cebeci’de uyguladığımız sistemi İzmit Plajyolu, Başiskele Kullar ve Körfez Atıksu Arıtma Tesisleri’nde de kuruyoruz. Kullar’da tamamladığımız sistemden bölgedeki sanayi kuruluşları ile park ve bahçelere ilk suyu vermeye başladık. Üç tesisten toplam 60 bin m3/gün elde edeceğiz. Böylelikle arıtma tesislerinde arıtılan suların denize deşarj edilmesinin önüne geçerek kaliteli içme suyunun sanayi kuruluşları ile yeşil alanların sulanmasında kullanmasının önüne geçmiş olacağız” dedi.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :