- Hoşgeldiniz

İSU Genel Müdürlüğü Bütçesi 570.1 Milyon TL

İSU Genel Müdürlüğü Bütçesi 570.1 Milyon TL sitemize 26 Kasım 2014 tarihinde eklenmiş ve 378 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü Olağan Genel Kurul Toplantısı İzmit Leyla Atakan Kültür Merkezi Dr. Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. 2014 yılı İkinci Olağan Genel Kurul Toplantısı 2015 – 2019 Stratejik Planı ile 2015 yılı Performans Programının kabul edildiği Genel Kurul’da, İSU Genel Müdürlüğü’nün 2015 yılı gelir bütçesi 540.1 milyon TL, gider bütçesi de 570.1 milyon TL olarak belirlendi.

YAPILAN YATIRIMLAR

Genel Kurul’da sunum yapan İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, 2009-2014 yılları arasında yapılan yatırımlar hakkında bilgi verdi. Ekim sonu itibariyle 673 bin 695 aboneye hizmet verdiklerini anlatan Genel Müdür, şu bilgileri kaydetti, ”2009 – 2014 yılları arasında işlettiğimiz 8.310 km uzunluğundaki içmesuyu hattının 2.020 km, 4.993 km uzunluğundaki kanalizasyon hattının 1.368 km ve 327 km uzunluğundaki yağmursuyu hattının da 168 km uzunluğunda yeni hat yaptık. Ayrıca 18 km dere ıslahı gerçekleştirdik. 13 adet içmesuyu arıtma tesisi ile 5 adet ileri biyolojik ve 7 adet modüler olmak üzere 12 adet atıksu arıtma tesisi inşa ettik. 2009 yılında içmesuyu scadaya bağlı 32 adet depo ve terfi istasyonunu 202 adete çıkardık. Atıksuların arıtılması ile Ekim sonu itibariyle günlük 157 ton çamurun Körfeze akmasının önüne geçtik. Atıksu arıtma oranını yüzde 99’a çıkarttık. Türkiye’de ilk olarak devreye aldığımız atıksu scada merkezi ile atıksu arıtma tesisleri, terfi merkezleri, kollektör hatları ile sanayi kuruluşları olmak üzere 121 ayrı noktanın elektronik olarak takibini yapmaktayız. Yaşanan kuraklığa karşı Sapanca hattı, Namazgah barajı, 86 adet derin su kuyusu, yerel su kaynakları ve atıksu arıtma tesislerinden arıtılan suların ikinci bir arıtmadan geçirilmesi ile sanayi ve yeşil alan sulanmasında kullanılmasını sağladık. Geri kazanım suyu ile başta sanayi devi Tüpraş olmak üzere birçok sanayi kuruluşunun kullanma suyu ihtiyacını karşılıyoruz.”

TEKNOLOJİYE ÖNEM

İşletmecilikte teknolojiye büyük önem verdiklerini de aktaran Genel Müdür İlhan Bayram, ülkemiz için önem arz eden ve bir kalite simgesi olan e-devlet platformu olan www.turkiye.gov.tr üzerinde abonelere hizmet vermeye başladıklarını söyledi. Kurumsal yapılanma çalışmalarını Derince ve Başiskele’den sonra Körfez’de uygulayacaklarını da ifade eden Bayram, Abone Bilgi Yönetim Sistemi ile e-kurumdan mobil kurum olan m-kuruma geçtiklerini böylelikle sayaç hareket iş emirlerini, endeks okuma ve abonelik işlemlerini mobil platformda online olarak yaptıklarını kaydetti.

2015 YATIRIMLARI

Yuvacık barajında 47.4 milyon m3, Kandıra Namazgah barajında 15.4 milyon m3 ve Denizli göletinde 1.058 milyon m3 su bulunduğunu ve Sapanca gölü seviyesinin 29,86 metre’ye çıktığını da aktaran İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, “2015 yılına ait yatırım hedeflerimiz DSİ tarafından Karamürsel İhsaniye ve Avcıdere barajlarının inşaatına başlanılacak. Başiskele ve Gölcük ilçelerinin üst kotlarına su temini için Soğukpınar isale hattında 43 km uzunluğunda içmesuyu isale hattı ve 10.000 m3 su deposu inşa edeceğiz. İlçelerdeki su kayıplarının azaltılması için Türkiye’de bir ilk olarak şebeke scadasına geçiş yapacağız. Kullar ve 42 Evler atıksu arıtma tesislerinin birleştirilerek 142.000 m3/gün kapasiteli Kullar ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi inşa edeceğiz. Dilovası arıtma tesisi yanı sıra Gebze, Darıca, İzmit Yenişehir,Kadıköy ve Yeşilova bölgelerinde kanalizasyon ve yağmursuyu hatları, İzmit Sarıdere ıslahı, Kartepe Acısu,Eşme dere ıslahları, Uzunçiftlik, Emek,Konak mahalleleri yağmursuyu, Başiskele Kullar Yakacık, Yeşilyurt kanalizasyon , yağmursuyu ve dere ıslahlarını gerçekleştireceğiz. Ayrıca Seka arıtma tesisi alanında Merkez Laboratuarı, çamur kurutma ve yakma tesisi, Kandıra, Namazgah,Avluburun ve Soğukpınar’da 4 adet olmak üzere 7 ayrı yerde hidroelektrik santrali ile 12 adet atıksu ve arıtma tesislerinde güneş enerji panelleri kurulması çalışmalarını yapacağız. “dedi.

GELİR-GİDER BÜTÇESİ

2015-2019 yılları arasındaki Stratejik Plan hakkında da bilgi veren İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, ilk kez Performans Esaslı Bütçe’ye geçtiklerini söyledi. Kesintisiz ve Kaliteli Su Hizmeti, Suyun Geri Kazanımı, Sürdürülebilir Çevre Yönetimi,Finansal Sürdürülebilirlik, Paydaş Memnuniyeti ve Kurumsallaşma olmak üzere 6 Stratejik Amaç belirlediklerini ifade eden Genel Müdür Bayram, sözlerini şöyle tamamladı,“İSU Genel Müdürlüğü’nün 2015 yılı gelir bütçesi 540.1 milyon TL, gider bütçesi de 570.1 milyon TL olmasını bekliyoruz. Son 6 yılda 654 milyon TL, 2004 yılından bu yana ise 999 milyon TL yatırım yaptık. Daha eksikliklerimiz var. Şehir sürekli gelişiyor, nüfus artıyor. Bugün İSU Genel Müdürlüğü kendi ayağını üstüne basan, yeterli teknik ve idari bilgi birikimi ile Türkiye’ye örnek olan, Avrupa’nın birçok ülkesinden, şehrinden daha ileride olan bir kurum haline geldi. Bunda alınan kararlardan dolayı Genel Kurul üyelerimizin hakkı var. Her şeyin arkasında siyasi irade, başkanımız var. Başkanımız bizim sürekli destekçimiz. Hem sizlere, hem başkanımıza, yönetim kurulu üyelerimize ve cefakar çalışma arkadaşlarıma hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu genel Kurulun Kurumumuza, şehrimize hayırlar getirmesini diliyorum.”dedi.

BAŞKAN “İSU, AMİRAL GEMİMİZ”

Genel Kurul’da değerlendirme konuşması yapan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “İSU Genel Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesinin amiral gemisidir. İstediğiniz kadar yol, kavşak, çevre yatırım, köprüler, binalar yapın. Vatandaşın suyunu üç gün akıtmasanız işiniz biter. Vatandaş beddua etmeye başlar. Evinizdeki hanımınıza, çocuklarınıza dahi anlatamazsanız. Bir numaradır; Olmazsa olmaz sağlıklı su. Bunu temin edeceksiniz. Büyük bir felaket yaşanmadığı müddetçe mazereti yok. Bu yıl son bir buçuk 2 yıldır büyük bir kuraklık yaşadık. Hamdolsun vatandaşımızı, esnafımızı, sanayicimizi susuz bırakmadık. Yeni yeni su kaynakları devreye aldık. Biraz tasarruf etmeye çalıştık. Farklı farklı yatırımlar yaptık. Yer altı sularına girdik. Hamdolsun kurak mevsimi atlattık. Son 1.5 aydır yağan yağmur bereketli oldu. Yuvacık barajı doldu. Kapakları açmaya başladık. Sapanca gölüne de su vermeye başladık. 10-15 gündür Sapanca hattı ile göle tersine su veriyoruz. “dedi. Hava, su,toprağın temizliğinin önemine de vurgu yapan Başkan Karaosmanoğlu, 2015 yılı gelir ve gider bütçelerinin bereketli olması temennisinde bulundu.

GÜNDEM MADDELERİ OY ÇOKLUĞU İLE KABUL EDİLDİ

Yapılan konuşmaların ardından İSU Genel Müdürlüğü 2014 yılı ikinci olağan genel kurul gündem maddeleri görüşüldü. İSU Genel Müdürlüğü 2015-2019 Stratejik Plan, 2015 Yılı Performans Programı, 2015 Mali Yılı Gelir Bütçesinin 540.100.000 TL gider bütçesinin 570.100.000 TL olması, Memur Kadrolarındaki İptal-İhdas Talepleri, Çalıştırılacak Sözleşmeli Personellerin görüşülmesi ile çalışmakta olan Geçici İşçilerin 2015 Yılında da Çalıştırılabilmeleri İçin İzin Talebi, Gebze Denizli Göletinin içmesuyu havzası ilan edilerek özel hükümlerin belirlenmesi, İSU Genel Müdürlüğü Yeraltı Suyunun Kullanımı, Kirletilmesi, Yeraltı Sularının Kaybı ve Azalmasının Önlenmesi ve Bu Konularda Alınacak Tedbirler İle Yeraltı Suyunun Satışı, Taşınması ve Tüketilmesi ve Denetlenmesi Esaslarını Belirleyen Yönetmelik taslağının görüşülerek karara bağlanması oy çokluğu ile kabul edildi.

Meclis üyelerinin dilek ve temenni konuşmalarının ardından İSU 2014 yılı İkinci Olağan Genel Kurulu tamamlandı.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :