- Hoşgeldiniz

İhalelerde kendi paranızla iş alıyormuş gibi düşünün

İhalelerde kendi paranızla iş alıyormuş gibi düşünün sitemize 06 Şubat 2015 tarihinde eklenmiş ve 179 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanlığı Eğitim Şube Müdürlüğü tarafından Kamu İhale Mevzuatı Eğitim Semineri düzenlendi. 3 gün süren eğitim, Sayıştay Uzman Denetçisi Mustafa Meşe tarafından Büyükşehir Belediyesi çalışanlarına verildi. Eğitim kapsamında 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu, gecikme cezaları, mal ve hizmet alımları, pazarlık usulleri, açık ihale usulü, sözleşme sonrası işlemler ve güncel değişiklikler konuları anlatıldı.

MEVZUATA HAKİM BİRİ

Kendisinin de geçmişte Sayıştay denetçiliği yaptığını hatırlatan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Feyzullah Okumuş eğitimin ilk günü yaptığı açılış konuşmasında, “3 gün sürecek eğitim programıyla çok sık değişikliğe uğrayan kamu ihale mevzuatıyla ilgili bilgilerinizi yenileme imkanı bulacaksınız. En iyi öğrenme yolu birebir olarak işin erbabından öğrenmektir. Sayıştay Uzman Denetçisi Mustafa Meşe, kafanızdaki tüm soruları sorabileceğiniz, konuya çok hakim bir kişidir. Alacağınız eğitimin hayırlı olmasını diler, katılımlarınız sebebiyle teşekkür ederim” dedi.

BİRÇOK KEZ DEĞİŞİKLİĞE UĞRAYAN BİR KANUN

4737 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 2003 yılında çıktığından buyana birçok kez değişikliğe uğradığını belirten Sayıştay Uzman Denetçisi Mustafa Meşe, “Kamu İhale Kanunu’nu anlamak için öncelikle 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu’nu anlamak gerekir. 5018 sayılı kanunun felsefesi de kendi paranla kendine bir şey alıyormuş gibi düşünmektir” dedi. ‘’Kanunun temeli saydamlık, kaynakların verimli kullanılması ve rekabet ortamının sağlanmasına dayanır’’ yorumunu yapan Meşe, ‘’İhalelerde saydamlık ve hukuk yolunun açık olması demokratik bir ülke olmanın gereğidir’’ ifadesiyle yapılan ihalelerde bu şartların sağlanmasının önemine vurgu yaptı.

EĞİTİM 3 GÜN SÜRDÜ

Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda çarşamba günü başlayan eğitim, cuma gününe kadar sürdü. Mevzuatla ilgili bilgiler aktaran Sayıştay Uzman Denetçisi Meşe, katılımcıların sorularını da cevaplandırarak Kamu İhale Kanunu’yla ilgili doyurucu bir eğitim gerçekleştirdi. 1992 yılında Sayıştay Denetçisi olarak meslek hayatına başlayan Mustafa Meşe, Sayıştay Uzman Denetçisi olarak görevini sürdürüyor. Kamu İhale Mevzuatı’yla ilgili birçok kamu kurumunda eğitim veren Meşe, Büyükşehir Belediyesi çalışanlarına yönelik 3 gün süren eğitim programıyla bilgi ve tecrübelerinden faydalandırdı.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :