- Hoşgeldiniz

Hükümetin Son Başarısı:Mısır Sözde Ermeni Soykırımını Tanıyor!

Hükümetin Son Başarısı:Mısır Sözde Ermeni Soykırımını Tanıyor! sitemize 17 Kasım 2013 tarihinde eklenmiş ve 417 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Hükümetin Son Başarısı:Mısır Sözde Ermeni Soykırımını Tanıyor!

Mısır Halk Cephesi Enstitüsü Direktörü Avukat Muhammed Saad Khairallah, artık ülkesinin de 1915 yılında yaşanan olayları Ermeni soykırımı olarak kabul etmesi gerektiği talebiyle Kahire Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

 

Avukat Khairallah, Mısır’ın çok zaman önce bu soykırımı kabul etmesi gerekirken, şimdiye kadar hiçbir siyasi girişimde bulunmamasının da bir eksiklik olduğunu söyledi.

Bu suç duyurusu ile birlikte, Orta Doğu’nun en büyük Sünni ülkesi olan Mısır’ın bu soykırımı tanıyarak, bölgedeki diğer Arap ülkelerine de örnek teşkil etmesi hedefleniyor. Savcılığın da suç duyurusunu kabul ettiği ve Kahire Adliyesi’nde 5 Kasım 2013 tarihinde buna ilişkin bir duruşma yapılacağı öğrenildi.

ERMENİ ANITI İÇİN TALEP

Öte yandan, ülkede yaşayan Ermeniler’den de, soykırıma maruz kaldığı açıklanan 1,5 milyon kişi için Kahire’ye bir anıt inşa edilmesi konusunda çok sayıda başvuru geldiği belirtildi.

Söz konusu Ermenilerin, Türkiye’yi söz konusu kurbanların torunlarına tazminat ödemeye ikna etmek için diplomatik girişimlerde bulunması adına Mısır hükümetinden talepte bulunduğu açıklandı.

AKP’NİN SIFIR SORUN POLİTİKASININ YENİ BAŞARISI(!)

Bilgiler İtalyan La Stampa gazetesinin internet sitesinde Marco Tosati imzasını taşıyan haberde yer alırken, Avukat Khairallah’ın, Lilian Daoud’un sunduğu ve ülkenin en yüksek reytingli programlarından As-Sura al Kamiila’da yaptığı açıklamalara dayandırıldı.

Haberde bu başvurunun, Müslüman Kardeşler’in lideri Muhammed Mursi’nin bir darbeyle devrilmesinin ardından, Türkiye’nin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ordu tarafından atanmış yeni Mısır Hükümeti’ne takındığı tavırdan kaynaklandığı belirtildi.
Darbe sonrası Başbakan Erdoğan’ın yaptığı açıklamaların çok sayıda Mısır halkı tarafından iyi karşılanmadığı hatırlatılırken, ülke gazetelerinde de Türk Başbakan karşıtı çok sayıda haber ve yoruma yer verildiği, Mısır’ın yeni hükümetinden de Ermeni soykırımını tanıması istendiğine değinildi.

Lübnan, 1915 olaylarını soykırım olarak tanıyan tek Müslüman ülke olarak kayda geçmişti.

sifir-sorun.jpq

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz