- Hoşgeldiniz

Hükümet karşıtı gösteriler Anadolu’ya sıçradı

Hükümet karşıtı gösteriler Anadolu’ya sıçradı sitemize 02 Haziran 2013 tarihinde eklenmiş ve 454 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Hükümet karşıtı gösteriler Anadolu’ya sıçradı

Gezi Parkı’ndan başlayarak yayılan isyan Anadolu’nun büyük çoğunluğuna yanşımış durumda. Sadece İçişleri Bakanı Muammer Güler’in açıkladığına göre Taksim Gezi Parkı ile ilgili 28 Mayıs’tan bugüne kadar 67 ilde 235 eylem ve etkinlik yapıldı.

Ancak resmi rakamlara yansımayan çok sayıda gösteri olduğu tahmin ediliyor. Öyle ki abonesi olduğumuz ajansların haber geçmemesi ya da iki satırlık haberlerle geçiştirmesi dikkat çekiyor. Bu yüzden sosyal medya ve kaynaklardan doğrulattığımız bilgileri sunuyoruz.

ANKARA

Ankara’da dün başlayan ve dün sabaha kadar süren direniş sonrası Kızılay Meydanı geri alındı. Uzun zamandır ilk kez Kızılay’ı terketmek zorunda kalan polise karşı kazanılan zafer Ankara’da büyük bir coşkuyla karşılandı. 7 yıl sonra direnerek girdiği meydanda havai fişekler atıldı, hepbir ağızdan marşlar söylendi.

Ankara’da dün başlayan çatışmalar bugün de sürüyor. Polis, Güvenpark’ta toplanan yüzlerce kişiye müdahale etti. Kolej’den itibaren trafiğin kapatıldığı bilgisi sosyal medya kullanıcıları tarafından paylaşıldı, Kurtuluş Parkı’nda müdahale hazırlığı olduğu bildiriliyor.

Kentin dört bir yanından binler saat 14:00’den itibaren Kızılay Meydanı’nda buluştu. Saat 15:30 itibariyle ise oturma eylemi başladı. Halayların çekildiği, sloganların atıldığı meydana polis saat 16:00’da müdahale etti. Polisin gaz bombalı müdahalesine rağmen kitle bir saattir dağılmıyor. Tıp öğrencileri kafalarına yeşil bantlar takarak yaralananların yardımına koşuyor, Mülkiyeliler Birliği ise hızlıca revire dönüştürüldü.
Güvenpark’ın Atatürk Bulvarı’na çıkan yollara polisin gaz bombalı müdahalesi sürüyor. Müdahale sonrası bazı kişilerin gözaltına alındığı öğrenildi.

Meşrutiyet Caddesi’nde binlerce kişi “Diktatör istifa” sloganları atarken, Başbakanlık çevresinde çatışmalar sürüyor. Yaralı sayısının çok olduğu, Meşrutiyet Caddesi’nde bekleyen araçların yaralıları hastanelere taşıdığı aktarılıyor.

BİR KİŞİ BAŞINDAN VURULDU

Yurt muhabiri Seda Bugari’nin bildirdiğine göre bir kişi polisin attığı gaz bombası kapsülünün başına isabet etmesi sonucu yaralandı.

KONUR SOKAK’TA SEYYAR REVİR

Sosyal medya kullanıcıları Rixos Otel ve Ankara Numune Hastanesi’ne gidenlerin polise teslim edildiğini iddia ediyor.
Konur Sokak’ta Mülkiyeliler Birliği ve Leman Kafe’de, İzmir Caddesi’nde Ayakkabı Dünyası’nda revirler oluşturuldu. Üç noktada sağlık ekipleri yaralılara müdahale ediyor. Alandan seyyar doktor numaraları: 05309235120, 05068403109, 05058949054.

ADANA

Adana’da da dün yaşanan sert çatışmaların ardından halk bugün de Atatürk Caddesi’nde buluştu. Polis Adana’da sert müdahale ediyor. Apartman içlerine dahi gaz bombalarının atıldığı gelen bilgiler arasında.
Bugün saat 12.00 sıralarında Güzelyalı Mahallesi Turgut Özal Bulvarı Gökkuşağı kavşağında bir araya gelen yüzlerce kişi, yolu trafiğe kapatıp, hükümetin istifasını istedi. Eyleme katılmayan halk da evlerinden tencere ve tavaları birbirine vurarak ve alkışlayarak eyleme destek verdi.

Kent merkezine doğru yürüyüşe geçen grup, İller Bankası kavşağına yaklaştığında polis TOMA araçlarıyla kitlenin önünü kesti. DHA’nın haberine göre, bir polis amiri, “Türk Bayraklı gruba müdahale etmek istiyoruz. Aranızdaki provokatörlerin oyununa gelmeyin. Eyleme son verip, dağılın” diye çağrıda bulundu. Ancak kitle dağılmadı. İki TOMA aracı, grubun üzerine ilerleyip, tazyikli su sıktı. Polisin müdahalesiyle göstericiler ara sokaklara dağıldı. Balkonlardaki vatandaşlar da Türk bayrakları açıp, tencere ve tavaları birbirine çarparak tepkilerini sürdürdü.

Kentte müdahalelerin yoğunlaştığı yerler arasında Gazipaşa ve Sular Caddesi ve Turgut Özal Bulvarı… Söz konusu noktalarda tıbbı yardıma ihtiyaç olduğu ifade ediliyor.

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, dün akşam saatlerinde merkez Seyhan İlçesi’nde Atatürk Caddesi ve Sular semtinde yaşanan olaylarda 23 polisin atılan sert cisimlerle yaralandığını, şiddet uygulayan 31 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Adana Barosu gözaltına alınanlara hukuki destek için kriz masası oluşturdu.

ANTALYA

Taksim Gezi Parkı’ndaki olayları protesto için bu sabaha karşı saat 04.00 sıralarında polisle göstericilerin karşı karşıya geldiği AKP İl Başkanlığı önü, akşam saatlerinde yine olaylara sahne oldu. Yüzlerce kişi AKP İl Başkanlığı’nın bulunduğu Gazi Bulvarı’nda toplandı. Bulvar üzerinde önlem alan polis, göstericileri il binasına yaklaştırmadı.
Bu sırada göstericiler, yol kenarlarındaki oturma gruplarını söküp cadde üzerine taşıyarak barikat kurdu. Ardından barikattaki malzemeleri ateşe veren göstericiler, polise de taş, şişe, kalem pil attı. Bunun üzerine polis, TOMA’lardan basınçlı su ve gaz bombalarıyla gruba karşılık verdi. Gazın etkisiyle ara sokaklara dağılan tekrar Gazi Bulvarı’na çıkarak polise karşılık vermeyi sürdürdü.

İZMİR

İzmir’den de müdahale haberi geldi. İzmir Gündoğdu Meydanı’nda da polis müdahalesi yaşanıyor.
Polisin müdahalesine halk karşılık veriyor. Alsancak’ta tüm ara sokaklardan polis çıkıyor.

Göstericilerinin sayısının 10 bine ulaştığı gelen bilgiler arasında. Polis ekipleri ve araçları müdahalenin ardından yeniden Basmane’ye çekildi. Gündoğdu Meydanı’ndaki topluluğun buradaki eylemi sürüyor.
Meydandaki yurttaşlar Alsancak’lıların wifi şifrelerini kaldırmasını istiyor. Çünkü ana akım medya hala eylemleri görmezden geliyor.

İzmir’de yapılan eylemlerde gözaltına alınanlardan 23’ünün yaşının, 18’in altında olduğu belirtildi. Gözaltındakilerin savunma hakkı için İzmir Barosu bünyesinde gönüllü avukatlardan hukuk birimi oluşturuldu.
Çoğunluğu CHP’lilerden oluşan gönüllü avukatlardan Cihan Türsen, “Avukatsız savunma olmaz. İfadelerin alınması sırasında avukat şart. İfadelerin alınması uzun sürebilir, aileler de tedirgin bir bekleyiş içinde. Avukatlar destek vermek için gönüllü oldu” dedi.

İZMİR GÜL SOKAK’TA HALK POLİSİ DURDURUYOR

İzmir’de Gündoğdu Meydanı’na doğru Alsancak yönünden TOMA araçları ve çevik kuvvet polisi indi. Biber gazının kullanıldığı olayda protestoculardan yaralananlar ambulansla meydandan uzaklaştırıldı. Bu olaydan sonra polis Gül Sokak’a çekildi; mahalle halkı da biber gazı kullanmamaları yönünde onları ikna etmeye çalıştı. “Biber gazı kullanılmasının eylemcileri kışkırttığını” söyleyen Gül Sokak sakinleriyle polis arasında müzakereler devam ediyor.

İZMİR DOKTOR NUMARALARI

Öte yandan sosyal medya aracılığıyla gönüllü doktorlar cep telefonu numaralarını paylaşıyor.
“05065818580, 05357348250, 05306683967, 05335777178, 054465411997, 05053916483”

KONYA

Konya’da Alperen Ocağı üyesi bir grup, Gezi Parkı’nın yıkılmasını protesto etmek isteyen gruba sopalarla saldırdı.

Konya’da sosyal medya sayesinde Taksim Meydanı’ndaki Gezi Parkı’nın yıkılmasını protesto etmek isteyen yaklaşık 500 kişi kentin en işlek bölgesi Zafer Meydanı’nda toplandı. Bu sırada meydanda binası bulunan Alperen Ocağı’ndaki gençler de teras katından, Gezi Parkı protestocu gruba tepki gösterdi. Grupta bulunanlar bunun üzerine ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ diye slogan attı.

İki grup bir süre karşılıklı olarak slogan attı. Ardından Alperen Ocağı’ndakiler binadan inip, Gezi Parkı protestocularına ellerinde sopalarla saldırmak istedi. Sokağa kapatan çevik kuvvet polisi geçmelerine izin verdi. Polise direnen Alperen Ocağı üyesi yaklaşık 100 kişi, daha sonra binanın arka sokağından Zafer Meydanı’na çıkmak istedi. Polis burada da önlem alıp geçmelerine izin vermedi.

Alperen Ocağı üyesi grubun bulunduğu sokaktan, Zafer Meydanı’ndaki Gezi Parkı protestocu grubuna katılmak için geldiği öne sürülen iki genç kıza, Alperen Ocağı üyeleri saldırdı. Kaçmak isteyen kızlar, Alperen Ocağı üyeleri tarafından bir berberin önünde sıkıştırıldı. Polis, iki kızı Alperen Ocağı üyesi grubun elinden güçlükle alıp alandan uzaklaştırdı. Gezi Parkı’nın yıkımını protesto etmek isteyen grupta Zafer Meydanı’ndan ayrılıp Kültür Park’a gelip, eylemlerini sürdürdü.

MERSİN

Mersin’de, Taksim Gezi Parkı’ndaki olayları protesto için düzenlenen eylemlerde 16 polis yaralandı, 31 kişi gözaltında alındı. Alınan bilgiye göre, Taksim Gezi Parkı’ndaki olaylara tepki gösteren gruplar Adnan Menderes ve GMK bulvarlarında eylem yaptı.

GAZİANTEP

Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, Taksim Gezi Parkı’nda meydana gelen olaylar nedeniyle kentte iki gündür devam ettiği bildirildi. Bu arada gözaltına alınan 16 kişinin çıkarıldıkları nöbetçi mahkemece serbest bırakıldığı öğrenildi.

arinctan_gezi_parki_aciklamasi_200   nevsehir-de-gezi-parki-eylemine-destek-yuruyu-4689725_400

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz