- Hoşgeldiniz

Henri Barkey,’TSK yenilmese açılım olmazdı’

Henri Barkey,’TSK yenilmese açılım olmazdı’ sitemize 23 Kasım 2013 tarihinde eklenmiş ve 427 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Henri Barkey,’TSK yenilmese açılım olmazdı’

Kürdistan’ın mimarlarından CIA uzmanı Henri Barkey, Irak Üzerine Düşünceler isimli internet sitesine ropörtaj verdi.

11tsk

Türkiye’nin Kürt açılımının ve Barzani ile yakınlaşmanın ancak TSK’nın tasfiyesiyle gerçekleşebildiğini söyleyen Barkey, Kürtler üzerinde etkisini kaybetmemek için Barzani’yi fazla Erdoğan yanlısı bir tablo çizmemesi konusunda uyardı.

‘TSK engelliyordu’

Türkiye’nin Kürt sorununa bakışının 2005 yılı civarında, dönemin Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün Neçirvan Barzani ile görüşmeye çalışmasıyla başladığını söyleyen Henri Barkey bu çabanın TSK tarafından engellendiğini ve Türkiye-Kuzey Irak yakınlaşmasının uzun süre ekonomik kulvardan, AKP’nin Kuzey Irak’ta yatırımları teşvik etmesiyle ilerlediğini belirtti.

‘2007 belirleyici’

Türkiye’nin içindeki ve dışındaki Kürtlerle ilişkide en önemli yılın 2007 olduğunu vurgulayan Barkey, “Ordu Gül’ün cumhurbaşkanlığına seçilmesini engellemeye çalıştı ve kaybetti. Ordunun yenilgisi belirleyici oldu; bu tarihten sonra Türkiye’nin Kürt politikasının dönüştüğünü görebilirsiniz” dedi.

‘Barzani dikkat etmeli’

Barkey, Başbakan Erdoğan ile Barzani’nin Diyarbakır buluşmasıyla ilgili olarak “Barzani, fazla Erdoğan yanlısı olmamaya dikkat etmeli. Türkiye Kürtleri üzerinde etkisini (ya da etkili olduğu algısını) koruması buna bağlı. İnce bir denge bu, ama başarabilir” dedi.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz