- Hoşgeldiniz

Güneş çarpması insan yaşamını tehdit edebiliyor

Güneş çarpması insan yaşamını tehdit edebiliyor sitemize 18 Temmuz 2013 tarihinde eklenmiş ve 552 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Prof. Dr. Kuday, sıcak ve nemli yaz aylarında en çok görülen sorunlardan birinin de güneş çarpması olduğunu söyledi.

Gün ışığı altında uzun süreli kalanlarda görülen güneş çarpmasında beynin ısı düzenleme merkezinin bozulduğuna işaret eden Kuday, vücut ısısının hızla yükselmesinin beyin hücrelerinde tahribata yol açtığını, eğer zamanında müdahale edilmezse hastanın yaşamını yitirebildiğini vurguladı.

Kuday, terle birlikte tuz ve su yitirilmesinin sıcak yorgunluğuna da yol açtığına dikkati çekerek, “Sıcak yorgunluğudenetim altına alınmazsa, bedenin ısı ayarlayıcı mekanizmalarını iflasa kadar götürür. Çocuklar ve yaşlı insanlar,bedenlerindeki ısı düzenleyici mekanizmalar yetersiz olduğundan, sıcaklık değişikliklerinden fazla etkilenirler. Sıcağa alışkın olmayanlar, şişman kişiler, çok alkol alanlar ve ateşli hastalık geçirmekte olanlar için de sıcak çarpması tehlikesi daha fazladır” diye konuştu.

“Belirtiler varsa doktora başvurulmalı”

Güneş çarpmasının çokyüksek ateş, (41 dereceden fazla), şiddetli baş ağrısı, bulantı, deride kızarıklık, kuruluk, gerginlik, yüksek nabız atımı, terleyememe, ruhsal durum bozuklukları, uyumsuzluk, sersemlik ve yürümede zorluk gibi belirtiler gösterdiğini anlatan Prof. Dr. Kuday, şunları kaydetti:

“İlerlemiş sıcak çarpması çok tehlikelidir, tedavi edilse bile hastaların yüzde 20’si ölür, iyileşenlerin sinir sistemlerinde kalıcı hasarlar oluşabilir. Belirtiler ortaya çıkar çıkmaz doktor çağırılması, bu arada hastanın ateşinin düşürülmeye çalışılması gerekmektedir. Hasta gölge bir yere götürülmeli, soğuk-ılık arası duşa sokulmalı ve çok acele tıbbı yardım çağrılmalıdır. Güneş çarpmasına karşı en etkili yol güneşten ve sıcaktan korunmaktır. Bu nedenle bedenin aşırı ısınmamasına, güneş altında fazla kalmamaya, sıcakta bol ve serin tutan giysiler giymeye, sıcak iklimde çalışırken fazla su içip tuz almaya dikkat etmeliyiz.”

“Bronzlaşırken sağlığınızdan olmayın”

Kuday, güneş çarpmasınınçoğunlukla dikkatsiz davranma sonucu yaşandığını dile getirerek, “Özellikle yaz aylarında insanların bronzlaşma hevesleriağır sonuçlara yol açabildiğinden, güneşe yavaş yavaş alışmakta yarar vardır.Kısa sürede yanık bir tene sahip olmak isteyen çoğu kişinin güneşe çıktıkları ilk gün çok uzun süre güneş altında kalmasının sıcak çarpmasının yanı sıra yanıklara da yol açması gibi ciddi sonuçları vardır” ifadesini kullandı.

Sabah 10.00 ile öğleden sonra 15.00 arasında çocukları doğrudan güneş ışığında bırakılmaması uyarısında bulunan Kuday,”Gölgen senden küçükse güneş altında kalma” uyarısının çocuklara öğretilmesi ile koruyucu kremlerin kullanılmasında yarar olduğunu kaydetti.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz