- Hoşgeldiniz

Göz kanlanmasına hastalık habercisi olabilir

Göz kanlanmasına hastalık habercisi olabilir sitemize 12 Temmuz 2013 tarihinde eklenmiş ve 544 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Konya Büyükşehir Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Atilla Gündüz, bazı zamanlar göz yorgunluğu, klimalı, aşırı sıcak veya soğuk ortamlar ya da bilgisayar başında uzun süre çalışmak gibi nedenlerin tetiklediği göz kanlanması, gözün beyaz olan kısmındaki damarların genişlemesi sonucu oluşur.

Çok nadir olarak bu damarlarda olan çatlamalar kanlanmaya neden olur. Kanlanma tek bir gözde, sıklıkla da her iki gözde görülebilir. Ancak “önemsiz” gördüğümüz göz kanlanması, üveit, göz tansiyonu, tiroid veromatizma gibi ciddi hastalıkların habercisi olabilir.

Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Atilla Gündüz,göz kanlanmasının ciddiye alınması gerektiğini söyledi.

TANSİYON YÜKSELMESİNDE GÖZE KAN OTURABİLİR

Özellikle tek gözde yaşanan kanlanmanın riskli olduğunu ifade eden Gündüz,şu bilgileri verdi:
“Kanlanma genelde konjunktiva tabakasını da içeren bir tahrişe veya iltihabi sürece bağlıdır. Göz kuruluğu, allerjik reaksiyonlar, mikrobik durumlar, yabancı cisimler, travma, ani çıkışlı göz tansiyonu, üveit olarak bilinen göz içi iltihabı, kirpik dibi iltihabı, güneşe ve ultraviyole ışıklara maruziyet, sistemik hastalıklar göz kanlanmasının nedenlerinden birkaçıdır.

Romatolojik hastalıklar ve tiroid hastalıklarında da gözlerde kanlanmalar görülebilir. Gözde kan oturmaları ise belli bir bölgede yerleşimli olup genelde vücut tansiyonun yüksekliğine, travmalara, ıkınma, kuvvetli hapşırık, kusma gibi ani göğüs vekafatası basıncı artışına bağlı olarak oluşur. Dr. Atilla Gündüz, Göz kanlanması ihmal edilmemeli, bir hekime başvurulup nedenleri araştırılmalı” dedi.

AĞRI VE SULANMA VARSA ACİL DURUM…

Göz kanlanmalarının özellikle ağrı, sulanma ve görme kalitesinde azalmayla birlikte olduğu zaman acil durum teşkil ettiğini belirten Dr. Atilla Gündüz, “Tedavi altta yatan nedene göre yapılır. Yabancı cisim varlığında cismin çıkartılması, ani göz tansiyonu varlığında tansiyonun düşürülmesi ve tedavisi, üveitlerde gerekli tedavinin yapılması ve sistemik rahatsızlıkların araştırılması, ultraviyole yanıklarında gözün uygun ilaçlar eşliğinde belirli süre kapatılması gerekir.

Göz kızarıklığına neden olan olay göze kimyasal bir sıvının veya gazın gelmesi ise ilk yapılacak olan iş saniyeler içerisinde gözün ve çevresinin bol suyla yıkanması sonrasında en yakın hastaneye başvurması gerekmektedir.

Kontakt lens kullanıcılarında olan kanlanma ve ağrılarda kontakt lens kullanımı kesilip en kısa zamanda göz muayenesi yapılmalıdır. Alerjik durumlarda güneş gözlüğü ve gölgelikli şapkaların kullanımı önerilir. Şiddetli alerjik reaksiyonları tedavisi kısa sürede başlanılmalıdır.”

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz