- Hoşgeldiniz

Gölcük ve Kartepe’ye içme suyu arıtma tesisleri

Gölcük ve Kartepe’ye içme suyu arıtma tesisleri sitemize 20 Eylül 2014 tarihinde eklenmiş ve 234 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, Gölcük Şevketiye ile Kartepe Maşukiye’deki yerel su kaynaklarını arıtmak için yaptığı içme suyu arıtma tesislerinin inşaatını sürdürüyor. 13,6 km isale hatları ile 4 adet kaptajın da inşa edildiği içme suyu arıtma tesisleri toplam 4,9 milyon TL’ye mal olacak.

YEREL SU KAYNAKLARI DEVREYE ALINIYOR

İSU Genel Müdürlüğü, bölgede iki yıldır yaşanan kuraklığa karşı önlem kapsamında yerel su kaynaklarının bulunduğu Gölcük Siretiye ve Şevketiye, Kartepe Maşukiye ile Gebze Duraklı’da içme suyu arıtma tesisi yapımını planladı. Yaz ayları ile birlikte başlanılan çalışmalar kapsamında Gölcük Siretiye ve Gebze Duraklı’da içme suyu arıtma tesisleri inşa edilerek işletmeye alındı. Gölcük Şevketiye ile Kartepe Maşukiye’deki içme suyu arıtma tesisleri ise orman alanı içerisinde kalmasından dolayı gecikmeli olarak inşa çalışmalarına başlanıldı.

ŞEVKETİYE İÇMESUYU ARITMA TESİSİ

Gölcük ilçesinin üst kesimlerindeki dağ köyü Şevketiye’de yer alan yerel su kaynakları olan Karanlık ile Bezirgan derelerinin sularını arıtarak içme suyu şebekesinde değerlendirmek için yapılan içme suyu arıtma tesisi inşaatı sürdürülüyor. Betonarme çalışmaları süren projede ayrıca 8,6 km uzunluğunda polietilen boru ile isale hattı da inşa ediliyor. Bu isale hattının 7,5 kilometresi tamamlandı. Arıtma tesisi, suların toplanacağı 2 adet kaptaj ile kalan 1 km uzunluğundaki isale hattının inşaat çalışmalarının devam ettiği proje 1 milyon 916 bin TL’ye mal olacak.

MAŞUKİYE İÇMESUYU ARITMA TESİSİ

Bir diğer çalışma olan Maşukiye İçmesuyu Arıtma Tesisi ise mevcut içme suyu deposu yanında inşa ediliyor. Kurum mühendisleri tarafından projelendirilen İSU Tip 200 içme suyu arıtma tesisinin betonarme ve mekanik montaj çalışmaları sürdürülüyor. Çalışmalar kapsamında ayrıca yerel su kaynaklarını toplamak için 2 adet kaptaj ile 5 km isale hattı da inşa edilecek. Bu proje ise 2 milyon 985 bin TL’ye mal olacak.

İKİ TESİS 4 MİLYON 900 BİN TL’YE MAL OLACAK

Yerel su kaynaklarını arıtacak olan iki adet içme suyu arıtma tesisi, isale hatları ve kaptajların inşa çalışmalarının ekim ayı içinde tamamlanması hedefleniyor. Bölgenin arıtılmış içme suyu ihtiyacını karşılayacak olan tesisler ile isale hatları, 4 milyon 900 bin TL’ye mal olacak.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :