- Hoşgeldiniz

Gezi Parkının Acı Bilançosu

Gezi Parkının Acı Bilançosu sitemize 24 Haziran 2013 tarihinde eklenmiş ve 473 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Gezi Parkının Acı Bilançosu

İçişleri Bakanlığı, ‘Gezi’ bilançosunu çıkardı: 79 ilde, 2.5 milyon insan eylemlere katıldı; 4 bin 900 kişi gözaltına alındı; 4 bine yakın insan yaralandı, 4 Kişi polis müdahalesiyle öldü, 10 kişi polis Müdahalesiyle kör oldu.

Bir aya yaklaşan eylem sürecinde, gösterilerin büyük bölümü İstanbul ve Ankara’da yaşanırken, sadece Bingöl ve Bayburt’ta protesto eylemi düzenlenmedi.
Gezi Parkı protestoları sürecinde yaklaşık 2.5 milyon insanın eylemlere katıldığı tespit edildi. Bu eylemlerde yaklaşık 4 bin 900 eylemci “şüpheli” konumunda gözaltına alınırken, 600’den fazla polisin, 4 bine yakın eylemcinin yaralandığı belirlendi.
Performans sanatçısı Erdem Gündüz’ün Taksim’de başlattığı “duran adam” eylemlerine ise her gün ortalama 50 insanın “bireysel” olarak katıldığı belirlendi. Kitlesel olarak tam tespit edilemeyen ‘duran adam’ eylemcilerinin bazıları gözaltına alınırken, önceki gün Taksim’de 40, Çağlayan’da 11, Kadıköy’de 5 kişi “duran adam” eylemi yaptı. Ankara’da ise Kuğulu Park’ta 30, Kızılay Güvenpark’ta 15 kişi “duran adam” oldu.
gezi-parki-eylemleri
Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz