- Hoşgeldiniz

Geri dönüşüm bilinci hızla yayılıyor

Geri dönüşüm bilinci hızla yayılıyor sitemize 03 Mart 2013 tarihinde eklenmiş ve 636 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Geri dönüşüm bilinci hızla yayılıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 2008 yılında başlattığı atık yağ toplama projesiyle çevre adına büyük bir adım daha attı. Projeden önce evlerde ve işletmelerde kullanılan kızartmalık yağlar genelde mutfak lavabolarından dökülerek kanalizasyona gönderilirken 2008 yılından sonra toplanmaya başlandı. Proje başlangıcından bugüne kadar toplanan atık yağların rakamsal değerine bakıldığında toplumun bu konuya gösterdiği duyarlılık ortaya çıkıyor.

EVLERDEKİ BİRİKTİRME ORANI ARTTI

Toplama çalışmasıyla birlikte okullarda, kurslarda, kurum ve kuruluşlarda atık yağların çevreye verdiği zararlarla ilgili seminerler düzenlendi. Evlerde ve işyerlerinde biriktirilen atık yağlar yetkili ekiplerce toplanarak ilgili dönüşüm firmalarına gönderiliyor. 2008 yılında evlerden 111 kilo ile başlayan toplama miktarı 2010 yılında 3 bin 223 kiloya, 2011 yılında 16 buçuk tona, 2012’de de bin kilo artarak 17 tona ulaştı. 5 yılda toplam 37 buçuk ton atık yağın çevreye toplanarak çevreye zarar vermesi engellendi.

6 YILDA BİN 800 TON ATIK YAĞ

Atık yağların asıl bilonçosu ise işletmelerde ortaya çıktı. İşletmelerde 2007’de başlatılan toplama çalışmasında ilk yıl 84 buçuk ton atık yağ elde edildi. Sonraki yıl üç katına ulaşan atık yağ miktarı ilerleyen yıllarda artmaya devam etti. 2012 yılında 500 tona ulaşan atık yağ miktarı toplamda bin 800 ton olarak kaydedildi. Büyükşehir Belediyesi tarafından toplanan atık yağlar kontrol altına alınarak çevreye verecekleri zarar engellenmiş oldu.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz