- Hoşgeldiniz

Genelkurmay:Zorunlu askerliğin kaldırılması şimdilik söz konusu değil

Genelkurmay:Zorunlu askerliğin kaldırılması şimdilik söz konusu değil sitemize 11 Ekim 2013 tarihinde eklenmiş ve 420 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Genelkurmay:Zorunlu askerliğin kaldırılması şimdilik söz konusu değil

Orgeneral Özel, askerlik süresine ilişkin düzenleme ile Kosova ve Bosna Hersek’teki temasları hakkında, AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Askerlik süresinin kısaltılması konusunun yeni bir çalışma olmadığını ve kendisi göreve gelmeden önce başlatıldığını ifade eden Orgeneral Özel, şunları kaydetti:

“Ben, sayın Başbakan ile bu konuyu görüştüğüm zaman, yedek subaylık sisteminin 12 ay, kısa dönem askerlik hizmet süresinin 6 ay olarak devam etmesi konusunda mutabakat sağladık. Uzun dönem askerliğin ise 12 aya inebileceği konusunda bir fikir birliği içinde olduk. Bu çerçevede çalışmalarımız sonuçlanınca, sayın Başbakan bu konuyu, kamuoyu ile paylaştı.

Zorunlu askerliğin kaldırılması şimdilik söz konusu değil. Yıllara sari olarak, TSK’nın profesyonelleşmesi hedeflenmektedir. Ancak bugünkü koşullarda karma askerlik sisteminin uygulanması söz konusudur. Şimdi, sayısal olarak bakıldığı zaman, bir noksanlık olmayacak demek mümkün değil, ancak bunu tolere edecek tedbirler düşünülmüş ve planlanmıştır. Bu tedbirler konusunda biz çalışmalarımızı yapıyoruz. Bu konuda hükümetimizin yapması gereken çalışmaları da bildirmiş durumdayız.

 

Askerliğin; 15 aydan 12 aya indirilmesi durumunda ortaya çıkacak eksikliğin, alınacak bazı tedbirlerle tolere edilebileceğini ve ortadan kalkabileceğini değerlendiriyorum.

necdet-ozel

 

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz