- Hoşgeldiniz

Ertuğrul Kürkçü, “İslam Ortak Değer Olsaydı,Araplar Çatışmazdı”

Ertuğrul Kürkçü, “İslam Ortak Değer Olsaydı,Araplar Çatışmazdı” sitemize 09 Nisan 2013 tarihinde eklenmiş ve 508 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Ertuğrul Kürkçü,  “İslam Ortak Değer Olsaydı,Araplar Çatışmazdı”

BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Söz Sende`de Balçiçek İlter`in sorularını yanıtladı.

 
İnsan kitapsız olunca böyle konuşur tabi. Çünkü Marksizm`in dine ilişkin analizi hala aşılamamış, son derece esaslı bir analizdir. Dile pelesenk edilen “Din halkın afyonudur” sözlerinin öncesinde ve sonrasında bazı cümleler var. Marks`ın bunları yazdığı tarihte afyon bir ilaçtı. Başı ağrıyan, karnı ağrıyan afyon alırdı. Dolayısı ile Marks`ın söylediği şey şudur: Kapitalizmin insanı insan doğasından çıkarttığı, ezilen insanı toplumun en altına ittiği yerde ezilen insan çığlığını din olarak bağırır, acılarını dindirir. Marks “Din kalpsiz bir dünyanın kalbidir” derken hiç de Nabi Yağcı`nın yorumu gibi bir din yorumu yapmaz. Demek ki bazı şeyleri bir dönem bilmek onu hep bilmek anlamına gelmiyor.
 
 
Kürkçü,  Öcalan`ın “İslam`ı birleştirici bir unsur olarak gördüğü” şeklindeki yorumuna ise şöyle yanıt verdi: Dinin birleştirici olduğu gerçek olsa Arap dünyası birbiriyle bu kadar çok çatışıyor olmazdı, bunlar retorik. Bence Sayın Öcalan`ın bu konuda yaptığı atıf şununla ilgili: Her zaman kendi dindarlığını öne çıkaran bir kitleye ve ona dayanarak siyaset yapan bir heyete “Bundan önceki bin yılda biz sizin yanınızdaydık, bize bunları niye ettiniz?” sorusunu tersten soruyor. Öcalan`ın da PKK`nın da BDP`nin de gelecek toplum tahayyülünde dinin başat bir rol oynadığını hiç düşünmüyorum.
 
ertugrul-kurkcu-
Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz