- Hoşgeldiniz

Dünyanın en ünlü denizcilik müzesinden Büyükşehir’in…

Dünyanın en ünlü denizcilik müzesinden Büyükşehir’in… sitemize 02 Aralık 2014 tarihinde eklenmiş ve 221 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin nisan ayında gerçekleştireceği Karamürsel Alp Sempozyumu’nun ünü ülke sınırları aştı. Dünyanın en ünlü denizcilik müzelerinden biri olarak bilinen Barcelona Denizcilik Müzesi, web sitesi üzerinden ziyaretçilerine sempozyumla ilgili bilgi vererek, katılımlarını tavsiye etti.

ZİYARETÇİLERİNE TAVSİYE ETTİ

İspanya’nın Barcelona kentinde bulunan ve kentle aynı ismi taşıyan Denizcilik Müzesi, takipçilerine Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin nisan ayında gerçekleştireceği Karamürsel Alp Bey Sempozyumu’nu duyurdu. Müzenin resmi internet sitesi üzerindeki bloğundan yapılan duyuruda, sempozyumun önemine değinildi. Sempozyumun amacı ile bilgi veren Barcelona Denizcilik Müzesi, toplantıların Kocaeli yerel tarihinin yanı sıra Osmanlı dünyası odaklı olarak gerçekleştirileceğini kaydetti. Müze, “Buradaki önemli atıflar sizleri yakından ilgilendirebilir” yorumunu yaptı. Müze ayrıca, sempozyumun internet adresi olan www.karamurselalpsempozyumu.com adresini de bilgi edinmek isteyen ziyaretçileri için paylaştı.

ÜNLÜ DENİZCİLİK MÜZESİ

Barcelona Maritime Museum olarak da bilinen müze, 1200’lü yılların sonundan kalma olan kraliyet tersanesinin yerine yapıldı. Müzede Macellan’ın ve Kristof Kolomb’un gemilerinin birebir büyüklükteki modellerinin yanı sıra 13-14. yüzyıldan günümüze kadar başta İspanyolların denizle ilgili tarihleri olmak üzere Avrupa ve dünyadan denizcilikle ilgili pek çok çeşit orijinal belgeler ve eşyalar sergileniyor. Büyük deniz savaşları ile ilgili bazı duvar resimlerinin sergilendiği bir bölümde Barbaros Hayrettin Paşa’nın kumanda ettiği Osmanlı Donanması ile Andrea Doria’nın kumanda ettiği haçlı donanmasının Preveze savaşı tasvir ediliyor. Ayrıca dünya denizcilik tarihinin en büyük savaşlarından biri olan Osmanlı ve Haçlılar arasındaki İnebahtı Savaşı da tasvirler arasında yer alıyor.

GÖZLER KOCAELİ’NE DÖNECEK

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 3-5 Nisan 2015 tarihleri arasında Uluslararası Karamürsel Alp ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu’nu gerçekleştirecek. Uluslar arası sempozyuma çok sayıda yerli ve yabancı tarihçinin katılarak tebliğ sunması bekleniyor. Gözlerin Kocaeli’ne döneceği sempozyumun ana teması Karamürsel Alp ve Kocaeli Tarihi olarak belirlendi. Sempozyumun amacı, yerel tarih çalışmaları kapsamında Kocaeli tarihi araştırmalarına ve kültürüne katkı sağlamak, akademisyenler arasındaki iletişim ve işbirliğini güçlendirmek, aynı zamanda Kocaeli’nde Osmanlı kuruluş döneminin en önemli simalarından biri olan, Osmanlı’nın ilk Amirali Karamürsel Alp’i anmak ve gündeme taşımak.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :