- Hoşgeldiniz

Dünya Tiyatrolar günü etkinliklerle kutlandı

Dünya Tiyatrolar günü etkinliklerle kutlandı sitemize 28 Mart 2013 tarihinde eklenmiş ve 568 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Dünya Tiyatrolar günü etkinliklerle kutlandı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nü SDKM’de ve Gölcük Kervansaray Sahnesi’nde gerçekleştirdiği etkinliklerle kutladı. Midasın Kulakları ve Dişi Horoz oyunlarının sergilendiği etkinliklerde Yetiştirme Yurdu öğrencilerinin ve otistik çocukları Büyükşehir tiyatrolarını gezdi. Etkinliklere kostüm sergisi, radyo tiyatrosu, şiir dinletisi renk kattı.

SAHNE ÖNÜ VE ARKASINI GÖRDÜ

Büyükşehir Belediyesi Dünya Tiyatro Günü etkinlikleri ilk olarak anlamlı bir etkinlik ile başladı. Etkinlikler kapsamında Yetiştirme Yurdu öğrencileri ve Otistik çocuklar Büyükşehir Şehir Tiyatroları’nı ziyaret etti. Genel Sanat Yönetmeni Yardımcısı Serhat Güzel tarafından Büyükşehir Şehir Tiyatroları ve idari büroların dolaştırıldığı çocuklar hem sahne önü hem de sahne arkasında neler yapıldığını görme fırsatı buldu.

TİYATROYA İLGİMİZ ARTTI

Çocuklar oyunların sergilendiği sahneleri, oyuncuların kullandıkları kulisleri, idari bürolardaki işleri yerinde gördü. Makyaj odasında ise fes ve sakal giyen çocuklar renkli görüntüler oluşturdu. Çocuklar yapılan ziyarette farklı bir tecrübe yaşadıklarını ifade ederek bu tiyatroyu sadece isim olarak bildikleri tiyatroya daha fazla ilgi duyduklarını dile getirdi.

KOSTÜM SERGİSİ, RADYO TİYATROSU

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın kuruluşundan bu yana çeşitli oyunlarında kullanılan kostümlerden oluşan sergi tiyatroseverlerin beğenisine sunuldu. Çok sayıda vatandaş tarafından ziyaret edilen bu sergi büyük ilgi gördü. Aynı sergide Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları ile Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyosu Radyo Kİ’nin ortaklaşa olarak gerçekleştirdiği Radyo Tiyatrosu da gerçekleştirildi. Ayrıca 2012 – 2013 tiyatro sezonu oyunlarından “İtirafçı Yürek” in prova sürecinde sanatçı Tekin Ezgütekin tarafından çekilen fotoğraf sergisi de sergilendi.

TİYATRAŞK OYUNU

Şehir Tiyatrosu sanatçısı Aytek Mete Elgün, aşk ve ayrılık temalı şiirlerini monolog haline getirdiği ve çoğu müzik üstü olmak üzere seslendirdiği bir dinletiden çok, bir performans özelliği taşıyan ‘Tiyatraşk’ isimli gösterini SDKM Oda Tiyatrosu’nda sahneledi. Yaşama ilişkin çarpıcı fotoğrafları belleklere kazımak ve insana ait duyguları resmetmek amacına dönük gerçekleştirilen etkinlikte Şehir Tiyatrosu sanatçısı Elgün, kendi bestelerini de seslendirdi.

GÖLCÜK’TE MİDAS’IN KULAKLARI SAHNELENDİ

Şehir Tiyatroları sanatçısı Koray Onur’un yönetmenliği, Genç Sahne oyuncularının performanslarıyla 27 Martta Gölcük Kervansaray Sahnesi’nde sergilenen “Midas’ın Kulakları” da Şehir Tiyatroları’nın bu güne özel etkinliklerinden bir diğeriydi. Gerek Şehir Tiyatrosu sanatçılarının yönetmenlik deneyimi yaşamaları; gerekse, Tiyatro Okulu mezunu Genç Sahne oyuncularının sahne deneyimlerini arttırmaları ve kişisel gelişimleri için son derece önemli olan etkinliğe özellikle Gölcüklü sanatseverler büyük ilgi gösterdi.

DİŞİ HOROZ OYUNCULARINDAN FASIL

Etkinliklerin finalinde ise Dişi Horoz oyunundan yarım saat önce SDKM alt fuayesinde başlayan ve Şehir Tiyatroları sanatçıları tarafından seçkin Türk Sanat Müziği eserlerinin seslendirilen fasıl, vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü. Şarkılara eşlik eden vatandaşlar gönüllerince eğlendi. Ayrıca, Dişi Horoz oyunundan önce, artık bir gelenek olduğu üzere Tiyatro Tiyatrolar Günü Bildirisi okundu.

TİYATRO GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN

Davetiyeleri günler öncesinden tükenen Kocaeli izleyicilerin yoğun ilgi gösterdiği Dişi Horoz oyununu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, Genel Sekreter Yardımcısı Tahir Büyükakın, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Yeşildal, Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Veysel Berikan, Tiyatrolar Şube Müdürü Turgut Çakar da takip etti. Büyükşehir Genel Sekreteri Ersin Yazıcı Büyükşehir Şehir Tiyatrosunun repertuarına kattığı yeni oyunlarla seyirciyle buluşmaya devam edeceğini ifade ederek Dünya Tiyatrolar Gününü kutladı.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz