- Hoşgeldiniz

Dünya Su Günü Kutlu Olsun

Dünya Su Günü Kutlu Olsun sitemize 23 Mart 2014 tarihinde eklenmiş ve 394 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

 Dünya Su Günü Kutlu Olsun

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, 1992 yılında Brezilya’nın Rio de Jenerio şehrindeki BM Çevre ve Kalkınma Kongresi’nde aldığı bir kararla 22 Mart tarihini Dünya Su Günü olarak kabul etti.

Bu vesile ile 22 Mart Dünya Su Günü’nün ilimize, ülkemize ve dünyamıza hayırlara vesile olmasını dilerim.

 

Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) Genel Müdürlüğü olarak, son 9 yılda yaptığımız altyapı yatırım atağı ile Kocaeli’ nin sağlıklı ve marka bir kent olmasında önemli hizmetlerde bulunduk. Bugün, binlerce kilometre uzunluğunda içmesuyu, atıksu ve yağmursuyu altyapısı işletiyoruz. Köylere kadar yaptığımız örnek arıtma tesislerimiz ile Türkiye’nin en çok ileri biyolojik atıksu arıtma tesisine sahip kurumuyuz. Bu tesislerin rantabl çalıştırılmaları ile İzmit Körfezi’ni atıksulardan koruduk. Karadeniz’in Kandıra sahillerinin de korunması için de tesisler inşa ederek devreye aldık. Bu tesisler ile birlikte atıksu arıtma oranını yüzde 99’a çıkartarak Türkiye’de bir ilki de gerçekleştirmiş olduk.

 

Teknolojik yeniliklerin takipçisi bir kurum olarak da ülkemizde bir ilki daha gerçekleştirmenin heyecanı ile atıksu arıtma tesislerinin yanı sıra kanalizasyon ve yağmursuyu kollektör hatlarının elektronik ortamda takibini sağlayan atıksu scada sistemini devreye aldık. Bu sistem ile aynı zamanda onlarca büyük sanayi kuruluşunun da takip ve kontrolünü sağlayarak çevrenin korunmasını sağladık ve sağlamaya da devam ediyoruz.

 

Bu çalışmaların sonucu olarak, sanayileşme ve nüfusun artması ile birlikte hızla kirlenerek bir zamanlar yaşanmaz hale gelen İzmit Körfezi eski canlılığına kavuştu. Körfezin korunması için yaptığımız çalışmalarla şimdi balık ve canlı türleri her geçen gün artıyor. Bir zamanlar yanından bile geçilemeyen sahillerde bugün mavi bayraklı plajlar bir bir açılıyor. Sahiller cıvıl cıvıl dolarken her geçen gün temizlenen Körfez’de yüzme yarışları yapılıyor.

 

Suyun korunması için modern ve sağlıklı altyapı ve tesisler yaptık. Bugün, 650 binin üzerinde abonemize sağlıklı, arıtılmış ve içilebilir dünya kalitesinde su sağlıyoruz. Yenilediğimiz içmesuyu şebekesi ile kayıp kaçak oranını yüzde 30 seviyesine indirdik. Sapanca gölü, Denizli göleti, dere suları gibi su kaynaklarımızı artırdığımız gibi verimli kullanmak için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kurum tarihinde bir ilki de gerçekleştirerek Kandıra bölgesinde Namazgah barajı inşa ederek işletmeye aldık. Bu baraj ile bölgenin 100 yıllık su sorununu çözdük.

 

Ülkemizde olduğu gibi bölgemizde de etkili olan kuraklığa karşı bir dizi önlemler aldık. Bir yandan vatandaşların su tasarrufu yapmaları için bilgilendirme ve eğitimler veriyor bir yandan da musluklarda kullanılmak üzere tasarruf kitleri dağıtıyoruz. Atıksu arıtma tesislerinden arıtılan suların sanayi kuruluşları ile yeşil alanlarda soğutma, kullanma suyu ve sulamada kullanılması için grisu projesini geliştirdik. Uygulamaya başladığımız proje ile sanayi kuruluşları ile yeşil alanlarda arıtılmış içmesuyunun yerine arıtılmış grisu kullanılarak önemli oranda su tasarrufu sağlayacağız.

 

Yuvacık barajı, Sapanca gölü ve Namazgah barajları, kaynak ve dere suları yanı sıra 121 bölgede açmaya devam ettiğimiz yer altı kuyular ile Kocaeli’nin su ihtiyacını karşılayacağız. Kuyulardan çıkan suları arıtma tesislerimizde arıtarak şehre vereceğiz. Son 50 yılın en ağır kuraklığına karşı her türlü önlemleri aldık ve almaya da devam ediyoruz. Bu çalışmalarla birlikte Kocaeli’lere su sıkıntısı yaşatmayacağız.

 

Kocaeli’ yi temiz, uygar ve yaşanabilir bir kent olarak yeni nesillere bırakmanın şevk ve arzusu ile çalışıyoruz. Bu yıl yaşadığımız kuraklık gibi bir sıkıntının yaşanmaması temennisi ile 22 Mart Dünya Su Günü’nüzü kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım….

İlhan BAYRAM

Genel Müdür

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :