- Hoşgeldiniz

Dilovası İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi Temel Atma…

Dilovası İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi Temel Atma… sitemize 20 Kasım 2014 tarihinde eklenmiş ve 113 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen ve toplam yatırım bedeli 60,4 milyon TL olan Dilovası İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi ile Gebze Kuzey Bölgesi Kanalizasyon Kollektör Hatları İnşaatı projelerinin temel atma töreni Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın katılımı ile gerçekleşecek.

DİLOVASI ARITMA TESİSİ’NE KAVUŞUYOR

İSU Genel Müdürlüğü, bölgenin atıksu problemini çözmek için Gebze ve Dilovası ilçelerinde iki ayrı proje yürütüyor. Gebze ilçesi kuzey bölgesi ile Dilovası ilçesinin atıksularını toplamak için 28,5 km uzunluğunda kanalizasyon kollektör hatları ile 333.000 nüfus ve 60.000 m3/gün debi kapasiteli Dilovasi İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi inşa ediyor. Yaklaşık 14 km uzunluğundaki kısmı tamamlanan kanalizasyon kollektör hatları ile Dilovası İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi için temel atma töreni düzenlenecek. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın katılacağı tören, 21 Kasım Cuma günü (yarın) saat 15.00’te Dilovası İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi alanında yapılacak.

48 DÖNÜM ALANDA İNŞA EDİLİYOR

Dilovası İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi, Dilovası Dilderesi yanındaki 48 dönüm alan üzerinde yapılıyor. Azot ve fosfor giderimi yapacak Dilovası İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi, 333.000 nüfus için 60.000 m3/gün debi kapasiteli olarak planlandı ve ilk etapta 40.000 m3/gün debi kapasiteli inşa edilecek. Gebze kuzey bölgesi ve Dilovası bölgesinin atıksuları arıtacak olan tesiste, bölgedeki sanayi tesislerine kullanma suyu temini için 40.000 m3/gün kapasiteli Geri Kazanım Tesisi de yapılacak. 2 adet terfi merkezinin de inşa edileceği projede ayrıca Dilderesi’nde 814 metre ıslah çalışması da yapılacak.

TOPLAM YATIRIM BEDELİ 60,4 MİLYON TL

Dilovası İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi ile Gebze Kuzey Bölgesi Kanalizasyon Kollektör Hatları projelerinin toplam yatırım bedeli 60,4 milyon TL’dir. Dilovası İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin Temmuz 2016’da tamamlanarak işletmeye alınması hedefleniyor.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :