- Hoşgeldiniz

Derince Ve Başiskele’de İki Dere Islah Ediliyor

Derince Ve Başiskele’de İki Dere Islah Ediliyor sitemize 22 Aralık 2014 tarihinde eklenmiş ve 296 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, Derince ve Başiskele ilçelerinden geçen Kaşkal ve Seymen derelerinde toplam 1 km uzunluğunda ıslah çalışması yapıyor. Yaklaşık 1 milyon TL’ye mal olacak projenin tamamlanması ile birlikte iki dere çevre ve insan sağlığına tehdit oluşturmayacak hale getirilecek.

50 DEREDE 60,3 KM ISLAH ÇALIŞMASI

İSU Genel Müdürlüğü, geçmişte kanalizasyonların derelere bağlı olmasından dolayı taşıdığı kirlilik yükü ile çevre ve insan sağlığını tehdit eden yerleşim alanları içerisindeki 50’nin üzerindeki dereyi ıslah etti. Bu derelerde toplam 60,3 km uzunluğunda ıslah çalışması yapan İSU, bu zamana kadar 60 milyon TL ödeme yaptı. Yapılan ıslah çalışmaları ile atıksulardan arındırılan, betonarme ile taş kesit içerisine alınarak çevreye uyumlu hale getirilen dereler, uzun zamandır çevre ve insan sağlığını tehdit etmiyor.

DERELERDE 1 KM ISLAH

Kartepe’de Arslanbey Çuhane deresi’nde ıslah çalışmasını sürdüren İSU, Derince ile Körfez İlçeleri arasında geçen Kaşkal dere de 769 metre ıslah çalışması ile 40 metre kutu menfez ve Başiskele ilçesi Damlar mevkiinden geçen Seymen deresinde 167 metre ıslah çalışması yapıyor. Taş trapez kesit içerisine alınan ve tabanı betonarme olarak yapılan derelerde yaklaşık 1 km uzunluğunda ıslah çalışması yapılacak. Kaşkal dere de 300 mm çapında boru kullanılarak da 200 metre uzunluğunda kanalizasyon hattı da yapılıyor.

GENEL MÜDÜR BAYRAM’DAN İNCELEME

İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, Seymen deresinde yapılan ıslah çalışmalarını yerinde inceledi. Kontrol mühendislerinden çalışmalar hakkında bilgi alan Genel Müdür Bayram, derelerin ıslah çalışmalarının 6 ay süreceğini söyledi. İki derenin yaklaşık 1 milyon TL’ye mal olacağını ifade eden İSU Genel Müdürü İlhan Bayram,”Yatırım programımız kapsamında Kartepe’de Arslanbey Çuhane deresi, Başiskele’de Seymen ve Derince’de Kaşkal derelerinin ıslah çalışmalarını sürdürüyoruz. Çalışmaların tamamlanması ile birlikte bu dereler, çevreye ve insan sağlığı için artık tehdit oluşturmayacak” dedi.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :