- Hoşgeldiniz

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan Ve Hüseyin İnan”ın 41. Ölüm Yıldönümü

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan Ve Hüseyin İnan”ın 41. Ölüm Yıldönümü sitemize 07 Mayıs 2013 tarihinde eklenmiş ve 7.228 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan Ve Hüseyin İnan”ın 41. Ölüm Yıldönümü

Katilleri Unutuldu ama Onlar Unutulmadılar! 

Bugün, Türkiye’de 68 kuşağının ve ‘devrim’ düşüncesinin idolü olan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam deniz-gezmis-edilmesinin 41. yıl dönümü.
Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 No’lu Mahkemesi, üç devrimciyi 9 Ekim 1971 günü Türk Halk Kurtuluş Ordusu( THKO) Davası’nda TCK’nın 146.maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle idam cezasına çarptırdı.
Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, 6 Mayıs 1972’de sabaha karşı Ulucanlar Cezaevi’nde asılarak idam edildi.
Nazım Hikmet’in ‘Delikanlım’ diye haykıran şiirini hiç dilinden düşürmezdi Deniz Gezmiş.
Şiirdeki delikanlının kendi olduğuna inanırdı.
Can Dündar, geçen yıl hazırladığı belgeselde Tuncel Kurtiz bu şiiri seslendirmişti.
— Delikanlım!. İyi bak yıldızlara, onları belki bir daha göremezsin. Belki bir daha yıldızların ışığında kollarını ufuklar gibi açıp geremezsin.. Delikanlım!. Senin kafanın içi yıldızlı karanlıklar kadar güzel, korkunç, kudretli ve iyidir. Yıldızlar ve senin kafan kâinatın en mükemmel şeyidir. Delikanlım!. Sen ki, ya bir köşe başında kan sızarak kaşından gebereceksin, ya da bir darağacında can vereceksin. İyi bak yıldızlara onları göremezsin belki bir daha.

 

Deniz Gezmiş !

Deniz Gezmiş, 27 Şubat 1947’de Ankara’nın Ayaş ilçesinde doğdu. Dedeleri Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı Cimil köyündendir, kökleri Konya’dan bir vesile ile göç etmek zorunda kalmış Oğuzlara dayanır. Babası Ilıca (yeni adı:Aziziye), Erzurum nüfusuna kayıtlı ilköğretim müfettişi Cemil Gezmiş, annesi ise Erzurum’un Tortum ilçesinden ilkokul öğretmeni Mukaddes Gezmiş’tir. Ailenin üç erkek çocuğundan ikincisidir. Ağabeyi Bora Gezmiş, hukuk fakültesinden ayrılıp bankacılık yapmıştır. Kardeşi Hamdi Gezmiş ise, mali müşavirdir.

Gezmiş, ilk ve ortaöğrenimini Sivas’ta, liseyi İstanbul’da okudu. Henüz lise öğrencisiyken sol düşünceyle tanıştı ve kendini dönemin eylemleri içinde buldu.

İdam cezaları o zamanlar senato tarafından onaylanmak zorundaydı. İsmet İnönü “siyasi suçlar idamla cezalandırılmamalıdır” diyerek Bülent Ecevit ile birlikte red oyu kullanır. AP genel başkanı Süleyman Demirel ise infazdan yana oy kullanır.

son sözleri “Yaşasın tam bağımsız Türkiye.  Yaşasın Türk ve Kürt halklarının bağımsızlık mücadelesi. Kahrolsun emperyalizm. Yaşasın işçiler, köylüler” olmuştur.

 

Hüseyin İnan

(1949–1972), Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu kurucularından olan ve 1972 yılında idam edilen Sosyalist devrimcidir.

1949’da Sivas, Gürün ilçesine bağlı Bozhüyük köyünde doğdu. İlk ve ortaokulu Pınarbaşı’nda, liseyi Kayseri’de okudu. 1966’da ODTÜİdari Bilimler Bölümü’ne kayıt oldu. Sosyalist Fikir Kulubü (SFK) ve bu derneğin bağlı olduğu Dev-Genç’e üye oldu. Aynı dönemde, TİP’e de üye oldu. Gerek İstanbul ve Ankara, gerek İzmir ve diğer illerdeki anti-emperyalist eylemlere aktif rol aldı; ABD 6.Filo’suna yönelik eylemin düzenleyicilerinden oldu. Toprak işgalleri gibi kırsal yörelerdeki etkinliklerde yer aldı. 1966-1967 öğretim yılında, gerçeklesen ODTÜ Hazırlık boykotunun örgütlenmesine önderlik etti.

Ankara’da, özellikle ODTÜ öğrencisi olan ve önderliğini Sinan Cemgil ile birlikte Hüseyin İnan’ın yaptığı grup, Türk sosyalizm tarihinin ilk silahlı örgütü olan THKO’nun çekirdek kadrosunu oluşturdu. İsrail’e karşı yapılan  eylemlerde  görev aldı. Amerikan askeri tesislerinin basılarak önce bir, daha sonra dört Amerikalı askerin kaçırılması eylemlerinde bulunur.

23 Mart 1971’de Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinde düştükleri pusuda THKO’lu bir diğer militan, Mehmet Nakipoğlu’yla beraber yakalanır.

Yusuf Aslan ve Deniz Gezmiş’le birlikte 6 Mayıs 1972’de idam edildi.

Son sözleri “Ben şahsî hiç bir çıkar gözetmeden halkımın mutluluğu ve bağımsızlığı için savaştım. Bu bayrağı bu ana kadar şerefle taşıdım. Bundan sonra bu bayrağı Türk halkına emanet ediyorum. Yaşasın işçiler, köylüler ve yaşasın devrimciler. Kahrolsun faşizm” olmuştur.

Yusuf Aslan

(Yozgat 1947 – Ankara 6 Mayıs 1972), Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu kurucularından olan ve 1972 yılında Deniz Gezmiş ve Hüseyin İnan’la birlikte idam edilmiştir. Çerkez asıllıdır.

Yozgatta doğmuştur.  1966’da ODTÜ’ye girdi. ODTÜ Sosyalist Fikir Kulübü’nün üyesi oldu, Dev-Genç içinde çalışmaya başladı. Bu dönemden itibaren önce hazırlık okulunda, sonra da mühendislik fakültesinde patlak veren boykotların ve hemen ardından ODTÜ işgalinin önde gelen örgütçülerinden oldu.

Yusuf Aslan, Deniz Gezmiş’le birlikte Nurhak’a dağdaki gerilla grubuna katılmaya giderken, Sivas Şarkışla’da yaralı olarak yakalandı. Sıkıyönetim Mahkemeleri’nde yargılandı. 6 Mayıs 1972’de Deniz Gezmiş ve Hüseyin İnan’la birlikte asılarak idam edildi.

Son sözleri “Ben ülkemin bağımsızlığı ve halkımın mutluluğu için bir defa ölüyorum. Sizler, bizi asanlar şerefsizliğinizle her gün öleceksiniz. Biz halkımızın hizmetindeyiz. Sizler Amerika’nın hizmetindesiniz. Yaşasın devrimciler! Kahrolsun faşizm!” olmuştur.

deniz-gezmis-huseyin-inan-yusuf-aslan    deniz-gezmis

 

 

6._filo_denizden_çıkarılan_amerikan-askerler6._filo_denizden_çıkarılan_askerler

 

 

 

 

 

 

a.gul

Türkiye’de öğrenci hareketinin önde gelen isimlerinden Deniz Gezmiş ve Abdullah Gül karşı karşıya gelmiş.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde okuyan Deniz Gezmiş ve arkadaşları, “6. Filo Defol” eylemi yaparken aynı üniversitenin İktisat Fakültesinde okuyan ve Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) üyesi Abdullah Gül ve arkadaşları ile karşı karşıya geldi. ABD Büyükelçisi Commer, 6 Ocak 1969’da ODTÜ rektörü Kemal Kurdaş’ı ziyarete gelmiş, rektör ile görüşürken solcu öğrenciler de ABD Büyükelçisinin zırhlı  aracını bir elektrik direğini manivela olarak kullanıp ters çevirmişti. Araçtan benzin sızması üzerine öğrenci liderlerinden Sinan Cemgil’in atkısı benzine bulanıp tutuşturulmuş ve araç yakılmıştı. Abdullah Gül üniversite yıllarında fikri mücadelesini Akıncılar çatısı altında sürdürür.

Deniz Gezmiş ve arkadaşları, Abdullah Gül ve arkadaşlarını Amerikan yanlısı olmakla suclayıp  fotoğraflarını duvarlara asarak ‘Faşist’ damgası vurmuştu. 

 

 

 

 

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz