- Hoşgeldiniz

Büyükşehir’e restorasyon uygulama ödülü

Büyükşehir’e restorasyon uygulama ödülü sitemize 30 Kasım 2014 tarihinde eklenmiş ve 279 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yaptığı çalışmalardan ötürü bir ödül daha aldı. Seka Birinci Kağıt Fabrikası’nın aslına uygun bir şekilde restore edilmesi Tarihi Ketler Birliği (TKB) tarafından ödüllendirildi. Kentsel, arkeolojik ve doğal değerlerin yaşatılması için yerel yönetimleri özendirme ve koruma bilinci oluşturma amacıyla 13 yıldır düzenlenen “Tarihi Kentler Birliği Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması” ödülleri Antalya EXPO Center’da düzenlenen YAPEX Restorasyon fuarında verildi.

 

UYGULAMA ÖDÜLÜ

Restorasyon Fuarı kapsamında 14 Kasım tarihinde düzenlenen ödül töreninde Metin Sözen Büyük Ödülü, Jüri Özel Ödülü, Uygulama Ödülü, Proje ve Süreklilik Ödülleri ile Başarı Ödülleri sahiplerini buldu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi uygulama ödülüne layık görüldü. TKB Encümeninin incelemeleri sonucunda, üye belediyelerin kültürel mirası ile tarihi kent dokularını koruma-yaşatma amaçlı toplam 50 proje ve uygulamalarına ödül verildi.

 

SEKA KÂĞIT FABRİKASI, KÂĞIT VE BİLİM MÜZESİ PROJESİ

Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı, Cumhuriyetin ilk sanayi tesislerinden olan ve yaklaşık on yıldır atıl durumda bulunan SEKA Kâğıt Fabrikası’nı restore etti. Restorasyon fabrikanın karakterini koruyarak, fabrika makineleri ve sanayi kimliğini yansıtan özelliğini muhafaza ederek gerçekleştirildi. Yenileme sürecinde, yapıdaki niteliksiz eklentileri kaldırılarak, halkın engelsiz kullanımına yönelik düzenlemeler yapıldı. Sanayi işlevi dolayısıyla deniz ve tren yolu ile bağlantısı halen kolay ulaşılabilir olan yapı, hem İzmit halkı, hem de kentin ziyaretçileri açısından cazibe merkezi oluşturacak bir konumda. Projenin SEKA Park içindeki rekreasyon mekânlarıyla bütünleşmesi de amaçlanıyor. Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz yıl da Sırrı Paşa Konağı restorasyonundan ödül almıştı.

 

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :