- Hoşgeldiniz

Büyükşehir’den karla dev mücadele

Büyükşehir’den karla dev mücadele sitemize 07 Ocak 2015 tarihinde eklenmiş ve 328 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Kocaeli, 2015 yılını karla karşıladı. Yoğun kar yağışının çileye dönüşmemesi için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi dev ekibiyle teyakkuza geçti.

269 KİŞİLİK DEV EKİP

Sibirya üzerinden gelen soğuk hava dalgası Kocaeli’yi de etkisi altına aldı. Dün gece yüksek kesimlerde başlayan kar yağışı bugün (Salı) ise kenti tümüyle teslim aldı. Her kış olası kar yağışı nedeniyle ekiplerini hazır tutan Büyükşehir Belediyesi bu yıl da 269 kişiden oluşan dev ekibiyle karla mücadeleye başladı. Özellikle kentin yüksek kesimlerinde gece boyunca yol açma ve tuzlama çalışmaları yapıldı.

BÜYÜKAKIN’DAN GECE DENETLEMESİ

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın da Umuttepe’de gece süren çalışmaları yerinde takip etti. Genel Sekreter Büyükakın, “Ekiplerimiz kış öncesinde hazırlıklarını tamamlamıştı. Ana arterler ve ara yollarda yaklaşık bin kilometrelik güzergahta çalışıyoruz. 164 adet iş makinesiyle karla mücadelemizi sürdürüyoruz. Şu ana kadar buzlanma ihtimali yüksek bölgelerde 2 bin 695 ton tuz kullandık. Stoğumuzda ise 8 bin 300 ton daha tuz var. En ücra köyümüze kadar iş makinelerimiz ve ekibimizle yol açma çalışmalarımız 7 gün 24 saat devam ediyor” bilgisini verdi.

OLASI BİR AFET DURUMUNA HAZIRLIKLI

Ekip, Meteoroloji Müdürlüğü’nden aldığı bilgiler ışığında olası bir afet durumunu da göz önünde bulundurarak Afet Koordinasyon Merkezi ile işbirliği içerisinde çalışıyor. Özellikle kentin yüksek kesimlerinde zorlu bir mücadele veriyor.

UMUTTEPE YOLU HEP AÇIK

Bu noktalardan biri ve en önemlisi hem nüfusu, hem konumu itibariyle kentin can damarı konumundaki Umuttepe Yolu. 55 bin öğrencinin öğrenim gördüğü Umuttepe, hastanenin de burada bulunması nedeniyle önemini ikiye katlıyor. Yine Umuttepe güzergahında bulunan konutlar, Radar, Cezaevi ve Yenidoğan, Adalet köprüleri, Bağçeşme Mezarlık, Rasathane, Turgut Konutları, Eski İstanbul Yolu, Erenler Cedit Konutları, Alikahya Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi gibi kentin yüksek kesimlerinde de kontrol elden bırakılmıyor. Büyükşehir Belediyesi gerek öğrencilerin gerek hastaların ve sağlık personelinin ulaşımda sıkıntı yaşamaları için bu noktada güçlü bir kadro konumlandırmış durumda. Yollar, 7 gün 24 saat iş makineleri ve tuzlama çalışmalarıyla açık tutuluyor.

243 KÖY, 606 MAHALLE

Kar timinin önemli bir diğer mücadele sahası da köyler. Tim, Kocaeli’nde yaklaşık 243 köy ve 606 mahallede vatandaşların ulaşımlarını güvenli bir şekilde yapmalarını sağlıyor. Yol açma çalışmaları sayesinde Kocaeli’nin en ücra köyüne bile ulaşmak artık mümkün. Ancak çok değil, birkaç sene öncesinde durum oldukça vahimdi. Bırakın merkezden köye ulaşmayı, yakın köyler arasında iletişim bile kurulamıyordu. Büyükşehir yasasıyla il sınırına dahil edilen köyler, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden aldığı birçok hizmet gibi, beyaz çileden de kurtuldu.

KİMSE AÇ VE AÇIKTA DEĞİL

Büyükşehir Belediyesi, sadece ulaşım değil sosyal hizmet kolunu da öncelikli tutuyor. Havaların iyiden iyiye soğuması nedeniyle Büyükşehir ekipleri, sokakta kimsenin dışarıda kalmaması için çalışmalarını yoğunlaştırdı. Gerek gezici ekipler tarafından gerekse de ihbarların değerlendirilmesiyle bulunan vatandaşlar Barınma Merkezi’ndeki sıcak yuvada misafir ediliyor. Vatandaşların temel ihtiyaçlarının karşılandığı merkezde sağlık kontrolleri de yapılıyor. Kandıra’nın bir köyünde ikamet eden diyaliz hastası bir kişi de kar yağışı dolayısıyla evi uzak olduğu gerekçesiyle Barınma Merkezi’nde misafir ediliyor.

KARDA KIŞTA EVLERE YEMEK

Büyükşehir Belediyesi’nin her gün yaptığı evlere yemek dağıtımı hizmeti de bu kış günlerinde önemini daha da hissettiriyor. Büyükşehir ekipleri, evinde yemek yapacak durumda olmayan engelli, hasta ya da yaşlı insanların evlerine kar kış demeden yemek ulaştırmaya devam ediyor. Şu anda 85 kişinin evine düzenli olarak yemek götürülüyor.

ACİL DURUMLARDA AMBULANS HİZMETİ

Diğer yandan Büyükşehir ekipleri yoğun kar yağışında özellikle yüksek kesimlerde bulunan hasta vatandaşları sağlık kuruluşlarına ulaştırmak için adeta seferber oldu. Tıbbi müdahale gerektirmeyen ancak sedyeyle nakledilmesi gereken vatandaşlar ambulans nakil hizmetiyle güvenle taşındı. Vatandaşların memnuniyetini kazanan çalışmada 12 ilçede 20 ambulansla hizmet veriliyor. Vatandaşlar, 444 11 41 numaralı telefonu arayarak 24 saat bu hizmetten yararlanabiliyor.

SOKAK HAVYANLARI DA UNUTULMADI

Büyükşehir Belediyesi’nin şefkatli eli Yem-Pati projesi ile bu soğuk havalarda sokak hayvanlarına da ulaşıyor. 12 ilçe belediyesi sınırlarında ağırlık ve ışık sensörlü otomatik kuru mama ve su makineleriyle sokak hayvanlarının kış süresince aç ve susuz kalmamaları sağlanacak.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :