- Hoşgeldiniz

Büyükşehir Şehitliğe El Attı

Büyükşehir Şehitliğe El Attı sitemize 18 Temmuz 2013 tarihinde eklenmiş ve 465 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Büyükşehir  Şehitliğe El Attı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Bağçeşme’de bulunan Namazgâh şehitliğinde zamanla tahrip olan mezar taşlarının restorasyonu, bakım ve onarım çalışmalarını sürdürüyor. Büyükşehir ayrıca 2008 yılında yapılan restorasyonla yerleştirilen Osmanlıca mezar taşlarının kitabelerinin günümüz Türkçesiyle yazıldığı levhalarını da yeniledi. Böylece mezarlarda yatan kişilerin kimler olduğu, görevleri, doğum ve ölüm tarihleri gibi bilgileri Osmanlıca bilmeyen kişilerce rahatlıkla öğrenilmiş olacak. Namazgâh şehitliğinde İzmit’in kurtuluşunda şehit düşen ve Osmanlı döneminde şehrin ileri gelenlerinin mezarlıkları bulunuyor.

OSMANLI DÖNEMİNDE “NAMAZGÂH”

Namazgâh, Osmanlı döneminde cami veya mescid bulunmayan şehir dışındaki alanlarda namaz kılmak için kullanılıyordu. İzmit’te bulunan Namazgâh şehitliği 1483 yılında Kocaeli Livası Emiri İbrahim Bey tarafından inşa edilmiş. 23-28 Haziran 1921’de İzmit’in kurtuluşu sırasında düşman kuvvetlerine direnmeleri sonucu şehit edilen 57 kahraman buraya defnedilmiş ve daha sonra Cumhuriyetin ilk yıllarında şehir merkezine bulunan şehit mezarlıkları da buraya taşınmış.

ÖNEMLİ İSİMLER YER ALIYOR

Namazgâh şehitliğinde 28 yaşında İzmit’in ilk hava şehidi olan Pilot Remzi Beyin Mezarlığı da bulunuyor. Pilot Remzi Bey 1895 yılında İstanbul’da doğmuş ve subay okulundan mezun olmuş. 28 Şubat 1923’de görev uçuşu sırasında İzmit Körfezine düşerek şehit olmuş. Namazgâh da Pilot Remzi beyin yanı sıra İzmit mutasarrıfı olan Sırrı Paşa gibi önemli birçok isminde mezarlığı bulunuyor.

 

ŞEHİTLİKTEKİ YAZILAR İLGİ ÇEKİYOR

Namazgâh Şehitliği Orhan Mahallesi, Bağçeşme Mevkii’nde bulunuyor. Şehitliğin Kıble tarafında mihrab, minber ve minaresi yer alıyor. Taç kısmındaki şua ve şua ortasındaki tuğra ilgi çekici bir süslemeye sahip. Mihrabda sülüs hatlı bir kitabe yer alıyor ve kitabe de “Vazae ehlil-mihrab İbrahim Bey, Emir-i Liva-yı Kocaeli fi sene 888” yazıyor. Yenilenen kitabelerde ilgi çekici yazılar da bulunuyor. Örneğin; “Yâ Hayyu! Bir küçük bülbül idim uçdum yuvadan Ecel gelüp ayırdı anadan babadan İzmîd Tersâne Me’mûru Patrona-i Humâyûn Muhammed Pîr Paşa’nın Mahdûmu Ali Rizâ Bey’in rûhuna fâtiha Sene 1278 7 zâ (Miladi 05-06-1862)”.

 

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz