- Hoşgeldiniz

BÜYÜKŞEHİR KEMİK TARAMALARI DEVAM EDİYOR

BÜYÜKŞEHİR KEMİK TARAMALARI DEVAM EDİYOR sitemize 16 Mart 2013 tarihinde eklenmiş ve 613 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

BÜYÜKŞEHİR KEMİK TARAMALARI DEVAM EDİYOR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan kemik erimesi kontrolleri devam ediyor. Derince Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde yapılan kemik taramasına da vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

KEMİK ERİMESİ NE KARŞI MUAYENE EDİLDİ

Büyükşehir belediyesi sağlık hizmetlerini vatandaşların ayağına getirmeye devam ediyor. Bu kapsamda Derince’de kemik taraması ve bilgilendirme çalışması yapıldı. Kemik dokusunun azalması ve yapısının zayıflaması sonucu daha kolay kırılabilir hale gelmesine yol açan Osteoporoz taramasından geçirilen kadınlar yapılan çalışmalardan dolayı çok mutlu oldu. Bu çalışmayla Derinceli bayanlar sağlık eğitim seminerleriyle hem bilgilendi hem de kemik erimesi başlangıcı olup olmadığını öğrendi.

ERKEN TEŞHİSİN ÖNEMİNİ VURGULANDI

Kocaeli Büyükşehir Belediye Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığının Kocaeli Kent konseyinin desteğiyle gerçekleştirilen çalışma da bire bir bilgilendirmelerde yapıldı. Büyükşehir uzmanları Derinceli bayanları kemik erimesine karşı muayeneden geçirdi. Büyükşehir uzmanları erken teşhisin hastalıkların tedavisinde ve önlenmesinde çok büyük bir etken olduğunu belirtti.

OSTEOROPOZUN EN ÖNEMLİ BELİRTİLERİ

Kamburlaşma, sırt ve bel ağrıları, kolayca oluşan kemik kırıkları 35-40’lı yaşlarda fizyolojik olarak kemik dokusunda başlayan azalma bayanlarda menopoz ile birlikte daha da hızlanıyor. Osteoporoz bayanlarda erkeklere oranla en az 6 kat daha fazla görülüyor.

KORUNMAK İÇİN

Menopoz öncesi ve sonrası dönemde doktor kontrolü altında olunmalı dengeli beslenmeli yürüyüş ve hafif egzersiz yapılmalı sigara ve alkolden uzak durulması gerekiyor.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz