- Hoşgeldiniz

Büyükşehir 23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivaline Hazır

Büyükşehir 23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivaline Hazır sitemize 11 Nisan 2013 tarihinde eklenmiş ve 1.430 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

 Büyükşehir 23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivaline Hazır

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenecek olan 23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivali 18-24 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek. 41 ülkeden 1000’in üzerinde çocuk Türkiye’nin “ilk ve tek” Çocuk Fuarı olma özelliğini taşıyan ve bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Çocuk Eğitim, Eğlence ve Bilim Fuarı’nda Kocaeli’nde buluşacak.

 

GENEL SEKRETER YAZICI SUNUM YAPTI

Festival için hazırlıklar devam ederken Büyükşehir ve festivale destek veren kurumlar tarafından Antikkapı Restoran’da basın toplantısı gerçekleştirildi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı’nın sunum yaptığı toplantıya Genel Sekreter Yardımcısı Tahir Büyükakın, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli, Büyükşehir Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Raşit Fidan, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Ali Yeşildal, Tüpraş, Kuveyt Türk, Vodafone, Haldızlar Grup, Brisa, Ford Otosan, İzaydaş, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) temsilcileri ile çok sayıda basın mensubu katıldı.

ANA KONSEPT BİLİM

2012’de gerçekleşen Çocuk Eğitim ve Eğlence Fuarı’nın 4 günde yaklaşık 130 bin ziyaretçiyi ağırladığını söyleyen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, “2013 yılı sonunda Türkiye’nin en büyük Bilim Merkezi ve Kâğıt Müzesi’ni açacak olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bu konuya dikkat çekmek amacıyla bu yıl Fuarın ana konseptini “Bilim” olarak belirledi” dedi.

KENDİ ROBOTLARINI ÜRETECEKLER

Genel Sekreter Yazıcı, “Fuarda çocuklar, atıklardan kâğıt yapımını öğrenecek, Kaz ve Keşfet atölyesi ile arkeolojik kazı yapacak, elektronik devre ve elektronik örümcek yapımı öğrenirken kendi robotlarını üretecekler. Ayrıca çocuklar doğal bitkilerle kendileri için parfüm üretirken, kimya deneyleri ile böceklerin dünyasında keşfe çıkacak, botanik bahçesinde kendi bitkisini dikecek, uçurtma, gemi ve uçak yapımını öğrenecek, cam üfleme standlarında camın yapımına tanıklık edecek, dijital oyun alanında sınırsız eğlence dolu anlar yaşayacak.

ÇOCUK EĞİTİM, EĞLENCE VE BİLİM FUARI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve bu yıl 5’incisi gerçekleştirilecek olan 23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivali, 41 ülkeden 1000 çocuğun katılımıyla hayat buluyor. TRT’nin organizasyonundan sonra ülke çapında düzenlenen en büyük ikinci organizasyon olan festival, 19-23 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek. Festival kapsamında 30.000 metrekare kapalı alana sahip Kocaeli Uluslararası Fuar Merkezi’nde Türkiye’de ilk olan ve bu yıl 2’inci kez düzenlenen ‘Çocuk Eğitim, Eğlence ve Bilim Fuarı’ kurulacak. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri bünyesinde bir dizi bilimsel etkinliği yerli ve yabancı çocuklarla buluşturulacak olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Fuar alanına kurduğu Bilim Adası ile çocuklara pratik, akılda kalıcı ve bilimsel merakı oluşturmaya yönelik etkinlikler hazırlandı. Fuarda çocuklar için hem eğitici, hem de eğlendirici birçok atölye, etkinlik ve gösteri yer alacak.

 

TÜRKİYE’NİN SEÇKİN KURUMLARI FESTİVALDE

23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivali’nde Türkiye’nin önde gelen bilim merkezleri ve kuruluşları da bulunacak. Aralarında İTÜ Bilim Merkezi, Türk Beyin takımı, MAD Science, BASF, Bursa Bilim Merkezi, Türk Hava Kurumu, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi, Milli Eğitim Bakanlığı, Kocaeli Bilim-Sanat Merkezi, İstanbul Go Okulu, Bayrampaşa Bilim Merkezi, Kocaeli Gençlik Spor Merkezi, Derince Belediyesi Engelsiz Yaşamı Destekleme Merkezi, Kocaeli Gençlik Meclisi Bilim Kulübü miniklere festival boyunca bilimsel çalışmalar sunacaklar” şeklinde konuştu.

 

KÂĞIDIN SERÜVENİ SERGİLENECEK

Genel Sekreter Yazıcı, “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin vizyon projesi olarak belirlenen ve bu yıl sonunda açılması beklenen Seka Bilim Merkezi ile Kağıt Müzesi’nin önemine dikkat çekmek için bu yıl Fuarın ana konsepti “Bilim” olarak belirlendi. TÜBİTAK işbirliği ile hazırlanan Seka Bilim Merkezi, Türkiye’nin en büyük bilim merkezi olacak. Fuarda ilk girişte kâğıt ile ilgili atölye stantları, resim, Ebru ve kaligrafi stantları yer alacak. Kâğıdın Serüveni Atölyesi’nde ise çocuklar atık kağıtlardan selüloz üreterek, kağıt yapacaklar. Böylece çocuklar uygulamalı olarak kağıt yapımını öğrenirken geri dönüşümün önemini de anlayacaklar. Bu yılın ana temasının ‘bilim’ olması nedeniyle tanıtılacak Türk büyüğü de tıp alanında önemli başarılara imza atan İbn-i Sina olacak.

 

BİLİM ADASI’NDA 360 DERECE UZAY TURU

Çocuklara bilimin sevdirilmesinin kendi deneyimleri ile mümkün olacağı görüşünden yola çıkılarak hazırlanan Bilim Adası Projesi’nde bilimsel drama yarışması, atölye çalışmalarının yer aldığı stantlar, sergi ve saha etkinlikleri ve sahne gösterilerine yer veriliyor. Ayrıca uzayı ve evreni 360 derece izleme imkanı sağlayan ve kubbe biçiminde bir salonu andıran planetaryum da çocuklar için adada yer alacak. Küçük bilim insanları, burada kendi teleskoplarını üretme imkânına da kavuşacaklar.

 

ARKEOLOG DA OLACAKLAR, ROBOT DA TASARLAYACAKLAR

Bilim Adası’nda yer alan Kaz ve Keşfet Atölyesi’nde çocuklar, tarihin en eski çağlarına eğlenceli bir yolculuk yapacak. Elektronik Devre Yapım Atölyesi’nde ise çocuklar hem malzemeleri tanıyacak, hem de elektronik devre yapımını öğrenecek. Elektronik Örümcek Atölyesi’nde de hafıza pili, pipo temizleme çubuğu izole bant ile çocuklar örümceğe benzeyen elektronik bir oyuncak tasarlayacak. Çocuklar, Robot Atölyesi’nde lego kit malzemeleri kullanarak yaş gruplarına göre top fırlatma robotu, kapı alarmı robotu gibi robotlar üretecek.

BÖCEKLERİN DÜNYASINI İNCELEYECEKLER

Elektronik Kolye Atölyesi’nde geri dönüşüm elektronik malzemelerinden takı tasarımları çocukların hayal dünyalarını renklendirecek. Teknik Boyama Atölyesi’nde en sevdikleri çizgi film karakterlerini kendi seçtikleri plastik boyalarla renklendirerek birer anahtarlık tasarlayacak olan çocuklar, Böcekler Atölyesi’nde bir canlının türünü öğrenerek böcekler dünyasını yakından tanıyacaklar” ifadelerini kullandı.

 

KENDİ UÇAKLARINI YAPACAKLAR

Fotoğraf, cam üfleme, cam boncuk konusunda bilgi edinecek olan çocukların, uçurtma atölyesinde ise uçurtma yapmayı öğreneceklerini belirten Yazıcı, “Ayrıca, Türk Hava Kurumu yetkilileri tarafından gerçekleştirilecek Model Uçak Tasarım Atölyesi’nde çocuklar, önceden hazırlanmış uçak kitlerini bir araya getirip kendileri için ATA modeli uçaklarını yapacaklar ve onu uçuracaklar. Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi çalışanlarının yardımıyla çocuklar, botanik bahçesinde bitkileri tanıyacak ve bitki yetiştirmeyi öğrenecekler.

UZAKDOĞU’NUN ÜNLÜ GO OYUNU DA BİLİM ADASI’NDA

Bilim Adası’nda yer alan Çılgın Makineler Atölyesi yine bilimi eğlenceli hale dönüştürmenin farklı metotlarını kurgulamayı öğretecek. Mekanik bilimi ve onların günlük yaşamdaki rollerini burada öğrenecek olan çocuklar, kaldıraçlarla fırlatma oyunu, yarış arabası yapımı, makara yoluyla ağır eşyaları taşıma etkinliklerine dâhil olacak. Ses, frekans ve tınının ne olduğunu öğrenerek kendi müziklerini yapma fırsatı bulacak olan küçük dâhiler, GO Atölyesi’nde ise Uzakdoğu oyunlarından biri olan GO uygulamalarına tanıklık ederek yarışmalara katılacak.

DOKTOR KORKUSUNA KARŞI OYUNCAK AYI ATÖLYESİ

Oyuncak Ayı Atölyesi ile de Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri tarafından yürütülen “Teddy Bear Hospital” projesi ile çocukların doktor korkusunu yenmelerine yardımcı olunacak. ‘Vücudumuzu Tanıyalım’ etkinliğiyle ise çocuklar maket üzerinden organları ve iskelet sistemini öğrenecekler.

KÜÇÜK KİMYAGERLER KENDİ PARFÜMLERİNİ ÜRETECEKLER

Anadolu kültürünün köklü oyunlarından biri olan Mangala zeka oyunun çocuklara tanıtılacağı Bilim Adası’nda çocuklar kendi binalarını inşa etme, atıklardan kolye tasarlama, rubik küpünden bilim insanlarını resmini oluşturma gibi sayısız etkinlik, geleceğin bilim insanlarını bekliyor olacak. Ayrıca Dijital Oyun Alanı’nda hareketli boyama ekranı, , dijital uzun atlama gibi birbirinden eğlenceli etkinlikler çocukları bekliyor olacak. Kimya Deneyleri Atölyesi’nde sıradışı deneyimler yaşayacak olan çocuklar köpük şovu ile eğlenecek, sıvı azot gazı gösterisi ile nefesini tutacak, doğal bitkilerle kendi parfümlerini üretecekler” diye konuştu.

“SURİYELİ ÇOCUKLARA Bİ DÜNYA OYUNCAK”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bir yandan büyük organizasyonlara imza atarken diğer yandan da sosyal sorumluluk projelerini unutmadığını belirten Yazıcı, “Büyükşehir Belediyesi bu yıl da ülke genelinde ses getirecek olan “Suriyeli çocuklara Bi Dünya Oyuncak Kampanyası” düzenliyor. Kentin dinamikleri ile birlikte yürütülen proje kapsamında festival boyunca fuar alanına kurulacak gerçek araba boyutundaki kumbaraya, miniklerin attığı oyuncaklar festival sonunda toplanacak ve Hatay da kurulan Suriyeli multecilerin bulunduğu kamptaki çocuklara teslim edilecek.

KELOĞLAN MASALLARI KÖYÜ’NÜ GEZECEKLER

Çocuk Eğitim, Eğlence ve Bilim Fuarı’nda Keloğlan Masalları Köyü oluşturulacak. Keloğlan Masalları köyü, çocukları masal kahramanlarıyla buluşturacak. Gerçek boyutlarıyla kurulacak köyde hem çocuklar hem de ebeveynleri keyifli vakit geçirecekler. Gerçeğe uygun boyutlarda kurulacak Keloğlan Masalları köyünde, Keloğlan Masalları televizyon serisinin sevimli kahramanlarının yanı sıra Bilgecan Dede’nin evi ve Kara Vezir’in şatosu da yer alacak. Etkinliklerde Keloğlan, Bilgecan Dede ve Tikican Dede skeçleriyle çocukları masal aleminde yolculuğa çıkacak. Çocuklar Bilgecan Dede’nin evini gezme ve masal karakterleriyle fotoğraf çektirme şansı bulacak.

“KELOĞLAN MASALLLARI MÜZİKALİ” İLE EĞLENECEKLER

“Keloğlan Masalları Müzikali” özel hazırlanan şarkıları, etkileyici dekoru ve profesyonel dansçılardan oluşan ekibiyle, profesyonel bir sahne gösterisiyle Kocaeli 23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivali’nde çocuklarla buluşacak.50 dakika sahne süresi olan Keloğlan Masalları Müzikali çizgi filmde kullanılan orijinal sesleri ve aslına uygun hazırlanmış maskot ve kostümleriyle çocuklarla buluşacak. “Keloğlan Masalları Müzikali”nde çocukları bekleyen sürprizler de bulunuyor. Çocukların çok iyi tanıdığı Keloğlan, Bilgecan Dede, Balkız, Karavezir, Uzun, Huysuz, Muhafızlar ve dansçılardan oluşuyor

MOSKOVA ÇOCUK SİRKİ GÖSTERİSİ

Kocaeli 23 Nisan Uluslar arası Çocuk Festivali’nde heyecan ve eğlence dolu programlar yer alıyor. Bunlardan bir tanesi de Moskova Çocuk Sirki Şov Grubu. Moskova Devlet Akademi Akrobasi ve Yer Gösterileri öğrencileri tarafından sergilenen şovda 26 kişi yer alıyor. Nefesleri kesen gösteriler sergileyen grup Kocaeli halkına inanılmaz saatler yaşatacak.

BEİJİNG ACROBATS GÖSTERİSİ NEFES KESECEK

Pek çok ülkede gösteriler düzenleyen ve büyük beğeni kazanan “Beijing Akrobats” takımı Kocaeli 23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivali’nde sahne alacak. Kalabalık kadro ile gösterisini sunacak “Beijing Akrobats” ekibi yaptıkları hareketlerle adeta nefesleri kesecek. Akıllara durgunluk veren muhteşem gösterileri fizik kurallarını alt üst eden hareketleri ile estetik, uyum ve dengenin bir araya getirerek gösterilerini yapan grup tehlikeli ve zor hareketleri kolaylıkla yapabiliyor

YETENEK SİZSİNİZİN YILDIZLARINI YAKINDAN TANIYACAKLAR

Yetenek Sizsiniz yarışmasında, yaptıkları shovlarla ülke genelinde büyük beğeni kazanan Baha, Grup Kaşık, Karizma Show, Fire Storm, Burak-Kıvanç ve İrem Ve Cash 23 Nisan Uluslar arası Kocaeli Çocuk festivali’nde yeteneklerini sergileyecekler” dedi.

ULUSLARARASI OYUNCAK MÜZESİ

Yazıcı, son olarak şunları söyledi: “Dünyanın 41 ülkesinin, kültürünün, tarihini ve sosyal hayatının yansıması olan oyuncaklar, Kocaeli’de bir araya gelecek. İlk olarak geçtiğimiz yıl faaliyete sokulan bu proje ile Kocaeli Uluslararası Oyuncak Müzesi’nin de temelleri atıldı Önümüzdeki yıllarda da genişleyerek büyüyecek olan oyuncak müzesi Kocaeli ve Türkiye için eşsiz bir kültürel birikim haline dönüşecek.

MİNİKLER KENDİ TİYATROLARINI OYNAYACAKLAR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli’deki Ortaokulların 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin katıldıkları “Fen- Teknoloji ve Bilişim” konulu yaratıcı drama “İcat Çıkar-ma” yarışması düzenledi. Yarışma ile hedeflenen öğrencilerin bir yandan keşfetme, gözlem ve yargılama gücünü geliştirerek iletişim kurma becerisini arttırmak diğer yandan Fen- Teknoloji dünyasının önemine dikkat çekerek bilimsel düşünme gücüne teşvik etmek. Yarışma, Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa yürütüldü. Yarışmada dereceye giren okul ve öğrencilere Bilim teknoloji ve sanayi Bakanı Nihat Ergün ödüllerini verecek. 23 Nisan Uluslararası Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda oyunlarını sergileyecekler.

BU YILIN ÜNLÜ TÜRK BÜYÜĞÜ İBN-İ SİNA

Her yıl bir Türk büyüğünün tanıtıldığı festivalde bu yıl İbn-i Sina tanıtılacak. İbn-i Sina’yı ve onun çalışmalarını festivale ve fuara katılan tüm yerli ve yabancı çocuklara anlatmak amacıyla Türkçe-İngilizce bir illüstrasyon kitabı bastırıldı. 2011 yılında Nasrettin Hoca, 2012 yılında Piri Reis’in tanıtımı yapılmıştı.

YABANCI UYRUKLU ÇOCUKLARI TÜRK AİLELERİ MİSAFİR EDİYOR

“23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivali” kapsamında onlarca atölye etkinliği, Keloğlan Masalları Köyü ve Müzikali, İcat Çıkar-ma yarışması, Uluslararası Oyuncak Müzesi, Moskova Çocuk Sirki, Beijing Akrobats gösterisi, Yetenek Sizsiniz programının yarışmacıları çocukları bekliyor olacak”

2012’DE130 BİN ZİYARETÇİ

Öte yandan Festival kapsamında 41 ülkeden Kocaeli’ne gelen yabancı uyruklu çocuklar, Türk ailelerin yanında misafir ediliyor. 2012’de gerçekleşen Çocuk Eğitim ve Eğlence Fuarı 4 günde yaklaşık 130 bin ziyaretçiyi ağırlamış, bunun yüzde 70’ini çocuklar oluşturmuştu. Bulunduğu bölge itibariyle sadece Kocaeli halkına hitap etmeyen fuara çevresinde yer alan İstanbul, Bursa, Ankara, Adapazarı gibi illeri de kapsaması itibariyle bölgesel bir katılım gerçekleşiyor.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz