- Hoşgeldiniz

Böceğin ısırdığı meyve ve sebzeyi alın

Böceğin ısırdığı meyve ve sebzeyi alın sitemize 14 Temmuz 2013 tarihinde eklenmiş ve 620 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Asım Kadıoğlu, bitkinin belirli bir yerinden sentezlenen ve çok düşük dozlarda bitkinin büyüme ve gelişmesi üzerine etkili olan bitkisel hormonun uygulama dozunun ve zamanının bilinçli şekilde belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Hormonların çok düşük dozlarda etkili olduklarını belirten Kadıoğlu, “Hormonlar fazla miktarda kullanıldıklarında hem bitkiye hem de bitkiyi tüketenlere zarar verir. Bu nedenle hormon kullanımıyla ilgili üreticilerin daha fazla bilgilendirilmeleri gerekiyor” dedi.

Kadıoğlu, meyve ve sebzelerin hormonlu olup olmadığını veya toksik seviyede hormon biriktirdiğinin dış görünüşlerinden anlaşılamayacağını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bitkilerin hormonlardan arındırılabilmesi için henüz etkili bir metot mevcut değil. Ürünün hormon içerip içermediği ancak gelişmiş laboratuvarlarda yapılacak analizler sonucunda anlaşılabilir. Herhangi bir böcek veya benzer organizmalar tarafından hasar oluşturulmuş meyve ve sebzelerin, hormon ve zirai ilaç birikim seviyeleri düşüktür. Bu bilinçle hareket edilmesini öneriyorum.”

Genelde alışverişte tercih edilmeyen böcek hasarlı meyve ve sebzelerin, aslında bir ön testten geçmiş olduklarına dikkati çeken Kadıoğlu, “Bu durumu gözönünde bulundurarak, tüketimde böcek hasarlı ürünleri tercih edebiliriz. Geleneksel olarak yetiştirilen meyve ve sebzeleri tüketmeye dikkat etmeliyiz” diye konuştu.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz