- Hoşgeldiniz

Biber Gazı Nedir!

Biber Gazı Nedir! sitemize 31 Mayıs 2013 tarihinde eklenmiş ve 704 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Biber Gazı Nedir!

Biber gazı acı biberdeki kapsaisin isimli kimyasal bileşikten elde edilen bir gaz türü

Sadece atıldığı yerde değil, atıldığı alanın 2-3 kilometre çevresinde de etkili. Sinir uçlarıyla arası çok iyi. Deriden emildikten sonra sinir uçlarında birikip dağılır. Bazı insanlarda etkisi hafiflese bile, aylarca devam edebilir. Biber gazıyla taksim-kinamabuluşmadan önce, sıcak soğuk fark etmez, yanınızda mont, eldiven, bere bulunsun.

Açıkta bir yeriniz kalmasın. Dekolte peşinde koşmanın alemi yok. Her şeyden birkaç kat giyin. Gaz gelirse katlardan birini atın gitsin. Süslenmeye, makyaja, küpeye, kolyeye gerek yok.

Bu gaz güzel çirkin ayırmaz. Rahat, spor ayakkabılar giyin. Her an tabana kuvvet kaçmak gerekebilir. İlk yardım yöntemlerini bilmek önemli. Her an birinin ihtiyacı olabilir. Bir adet Gazla Mücadele Paketi alın. Gazla Mücadele Paketi, genç, yaslı, çoluk, çocuk, herkesi biber gazından korur.

En azından etkilerini minimuma indirir. Sırt çantası takın. Gazla Mücadele Paketi’nin içinden çıkanları kolaylıkla ulaşılabilecek şekilde çantaya yerleştirin. Biber gazıyla ilk buluşmada panik yapmayın.

Gazla Mücadele Paketi varsa sorun yok. Gaz maskesi takın. Yüzün tamamını kapar, gözlerin, burnun ve ağzın yanmasını engeller. Limonu bir mendile sıkarak koklayın, gözlerinizi ve burnunuzu silin veya ağzınızın içine sıkın.

Dildeki ve gözdeki yanmayı azaltır, öksürmeyi ve hapşırmayı engeller. Burnunuzu ve ağzınızı sirkeli atkı ile sarın. Burun tıkanıklığını ortadan kaldırır.

Yüzünüze yoğurt sürün veya bir kasık yoğurt yiyin. Derideki acıyı alır. Yüzünüzü rüzgara dönün, temiz havayı yavaş ve derin nefesler halinde içinize çekin.

Nefes darlığını azaltır. Biber gazından sonra kıyafetlerinizi eve gidince hemen değiştirin ve yıkayın. Biber gazı kıyafetlerin içine işlemesini engellemek lazım.”

taksim-meydanibiber-gazi

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz