- Hoşgeldiniz

Bebeklerin mizah anlayışıyla ilgili yeni ayrıntı

Bebeklerin mizah anlayışıyla ilgili yeni ayrıntı sitemize 14 Temmuz 2013 tarihinde eklenmiş ve 785 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

İngiltere’deki Cardiff Üniversitesi’nden bilim adamları, yaklaşık 10 yıl bazı bebekler ile ebeveynlerinin ilişkisini inceledi.

Ebeveynlerden çocuklar için mizah yönünden zengin kitaplar okumalarını isteyen bilim adamları, anne ve babaların seslerini kaydetti.

Mizah bölümlerinde ses tonlarını değiştiren ebeveynlerin ortalama 18 aylık bebeklerinin, ses farkını hata ya da garip değil “esprili bir dil” olarak algıladıkları görüldü.

Bilim adamlarından Merideth Gattis, araştırmacılardan biri, hayvan şeklindeki oyuncağı başına götürüp güldüğünde, 19-24 aylık bebeklerin çoğunun bunun “şaka” olduğunun farkına varıp, davranışı taklit ettiğini vurguladı.

Gattis, araştırmacı kalemin ters tarafıyla yazamadığı için üzüldüğünde ise bebeklerin bu hareketi taklit etmeden önce kalemi doğru şekilde tuttuklarını da ifade etti.

Mizah anlaşıyı için kritik dönemin yaklaşık 2 yaş olduğunu belirten bilim adamları, bu dönemde bebeğin yapılan garip şeyin aslında komik olduğunu anlamaya başladığına dikkati çekti.

Araştırma, “Cognitive Development” dergisinde yayımlandı.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz