- Hoşgeldiniz

Bayramoğlu, Halk Plajı Açıldı

Bayramoğlu, Halk Plajı Açıldı sitemize 08 Temmuz 2013 tarihinde eklenmiş ve 1.774 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Bayramoğlu, Halk Plajı Açıldı

kirliliği ile bilinen Karamürsel ve Kandıra’da çeşitli sahilleri halkın hizmetine açan ve Mavi Bayrak alan belediye, şimdi de Darıca-Bayramoğlu’nu halk plajına kavuşturdu.

BAŞKAN HALKLA DENİZE GİRDİ

Günde 1 milyon turistin ziyaret ettiği, kayak merkezi Kartepe, Darıca Hayvanat Bahçesinin yanı sıra Kocaeli, tarihi ve doğal güzellikleri ile de ön plana çıkıyor. Şezlongu, şemsiyesi, soyunma kabini, duşu ve engellilere yönelik uygulamaları ile Darıca-Bayramoğlu Halk Plajı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun halkla denize girmesi ile açıldı.

İKİ MAVİ BAYRAKLI

Türkiye’nin en büyük 500 şirketinin 83’ünü tek başına barındıran Kocaeli, İstanbul’a 1 saat uzaklığı ve sahip olduğu eşsiz doğal güzellikleriyle doğa ve deniz tutkunlarının vazgeçilmez adresi oldu. Karamürsel ve Cebeci sahilleri ile 2 mavi bayrak alan kent, Marmara Bölgesi’nin tatil bölgesi haline geldi. Turizm bölgesi Bayramoğlu’nda yer alan ve atıl durumda olan sahili temizleyip düzenleyerek halk plajına dönüştüren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, görsel bir şölenle plajı halka açtı.

SÜRPRİZ ŞOVLAR

Paramotor ve flayboard gösterileri eşliğinde gerçekleşen halk plajının açılışında konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, bugüne dek 17 arıtma tesisi ve çevre çalışmaları ile 28 bin metrekarelik bir sahil oluşturduklarını söyledi. 1 yıl boyunca Büyükşehir ve Darıca Belediyesi’nin ekipleri ile burayı temizledikleri aktaran Karaosmanoğlu, 1700 kamyon pislik topladıklarını bildirdi. Darıca-Bayramoğlu Plajı’nın daha önce paralı olduğunu kaydeden Karaosmanoğlu, “Buraya artık tüm halkımız davetli. Ücretsizdir. Şezlong-şemsiye de ücretsiz. Kadınlar için yan tarafta ayrıca 400 metrekarelik bir sahilimiz daha var. Kadınlar plajının da tüm donatıları hazır” dedi.

450 METRELİK SAHİL OLUŞTURDUK

850 metre sahil boyunca 17 bin metreküp hafriyat atığı temizlediklerini dile getiren Karaosmanoğlu, “Buraya 2 bin ton sahil kumu naklettik. 1 adet gözetleme, 1 adet de güvenlik kulübesi yerleştirdik. 8 kişilik duş, normal ve engelli tuvaleti, 200 şezlong, 100 şemsiye, 15 aydınlatma direği, 60 metre yürüyüş yolu ve 20 metrekare bitkilendirme çalışması ile burayı halkımıza layık, herkesin faydalanabileceği bir plaj haline getirdik. Böylece halkın faydalanacağı 450 metrelik bir sahil oluşturduk” diye konuştu.

20 BİN METREKÜP KUM NAKLEDİLDİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi dışında hiçbir belediyede olmayan Deniz Denetim uçağı ile 2007 yılının Ağustos ayından bu yana kirliliğe sebep olan gemi ve deniz araçlarını tespit ettiklerini belirten Karaosmanoğlu, temizlik çalışmaları sonucunda Kocaeli genelinde toplam 28 bin metrekarelik 22 kumsal oluşturduklarını aktardı. Tam 20 bin metreküp kum nakliyle oluşturulan kumsalları Kocaeli sakinlerinin, yerli ve yabancı turistlerin hizmetine sunduklarını ifade eden Karaosmanoğlu, Kocaeli plajlarının toplam uzunluğu 70 kilometreyi bulduğunu belirtti.İbrahim Karaosmanoğlu, “Babalı, Dikili, Tuzağzı, Cebeci, Kefken, Kovanağzı, Kumcağız, Kerpe, Sarısu, Seyrek, Bağırganlı sahilleri ile Körfez Kirazlıyalı, Başiskele, Kavaklı, İhsaniye, Karamürsel, Dereköy, Ereğli, Ulaşlı, Halıdere, Derince, Yarımca, Tavşancılsahillerimizdeniz ve güneşin keyfini çıkarmak isteyenlerin uğrak yerleri oldu. Bu sahilimiz de öyle olacak” şeklinde konuştu.

TARİH VE KÜLTÜR BAŞKENTİ KOCAELİ

Kocaeli’nin tarihi ve doğal güzellikleri ile dünya üzerinde önemli yere sahip olduğunu ifade eden Karaosmanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaylalarından dağlarına, Kartepe turistik tesislerinden Sekapark’ına, Mimar Sinan’ın tarihi camilerinden yürüyüş parkurlarına, Kandıra kıyılarından kış turizmine, Kartacalı Komutan Hanibal’dan Macar Kralı Tökeliİmre’nin mezarına ve bir çağ açıp çağ kapatan İstanbul’un Fatihi Sultan 2. Mehmet’in vefat ettiği otağına kadar pek çok turistik öğeyi barındırıyoruz. Bu şehir, aynı zamanda bir dönem Büyük Roma İmparatorluğu’na da başkentlik yapmış büyük bir kültür ve medeniyet merkezidir. Kocaeli güneş-deniz, yayla, doğa yürüyüşü ve kış turizmi açısından ülkemizin önde gelen şehirlerinden birisidir. Türkiye’nin sayılı hayvanat bahçelerinden birisi olan Darıca Kuş Cenneti ve Hayvanat Bahçesi özellikle yerli turistler açısından bir cazibe merkezidir. Diğer yandan Kerpe, Kefken gibi plajlarımız ise yaz turistleri için vazgeçilmez yerlerdir. Dünyaca ünlü “Pembe Kayalıklar” ise yurt dışından dahi turistlerin gelip ziyaret ettiği müstesna bir doğa harikasıdır.Bütün bunların yanı sıra dünyaca ünlü Kartacalı Komutan Hanibal’ın kabri ve ülkesindeki engizisyondan kaçmak zorunda kalan Macar Kralı Tökeliİmre’nin ilk mezarı da yine ilimiz sınırları dâhilindedir. İzmit Körfezi ve Sapanca Gölü ülkemizde su sporlarının yapıldığı önemli merkezlerdendir.”

DOĞA SPORLARI DA UNUTULMADI

Dünyada giderek yayılan doğa yürüyüş sporu için içinde yürüyüş parkurlarıyla ilgili ayrıntılı bilgiler içeren bir kitap hazırladıklarını dile getiren Karaosmanoğlu, GPS kodlarından haritalara kadar pek çok ayrıntıların bulunduğu Türkçe ve İngilizce olan bu kitabın 4. baskısını yaptıklarını belirtti.

TURİZM YATIRIMCILARINA DESTEK SÖZÜ

Kentimizdeki pek çok tarihi eseri restore ettik ve gelecek nesillere ulaştırılmasını sağladıklarını dile getiren İbrahim Karaosmanoğlu, sözlerini şöyle noktaladı: “Turizm konusunda yatırım yapmak isteyenlere kentimizin her bir köşesi uygundur. Bu konuda yatırım yapmak isteyenlere Büyükşehir Belediyesi olarak imkânlar dâhilinde her türlü yardımı ve kolaylığı sağlarız.”

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz