- Hoşgeldiniz

Başkan Karaosmanoğlu yeniden TDBB başkanı oldu

Başkan Karaosmanoğlu yeniden TDBB başkanı oldu sitemize 16 Haziran 2014 tarihinde eklenmiş ve 265 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Olağanüstü Genel Kurul toplantısı yurt içi ve yurt dışından birçok delegenin katılımıyla gerçekleştirildi. 30 Mart yerel seçimlerinin ardından gerçekleştirilen toplantıda Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu yeniden TDBB başkanlığına seçildi. 26 ülkeden 1070’in üzerinde üye belediyesi ile ‘Yerel Yönetimlerde Bilgi ve Tecrübe Paylaşımı’ amacı doğrultusunda 10 yıldır çalışmalarını sürdüren TDBB’de yeni yönetim kurulu organları da belirlendi.

 

10 FARKLI ÜLKEDEN 200 KATILIMCI

TDBB Olağanüstü Genel Kurulu, Pendik Green Park Otel’de gerçekleştirildi. Toplantıya Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun yanı sıra Başkanlığını Birlik Kurucu Başkanı, İstanbul Milletvekili Erol Kaya, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Hayati Develi, Kırgızistan Yerel Yönetimler Başkanı, 10 farklı ülkeden 200 belediye başkanı ve meclis üyesi katıldı.

 

ASİL VE YEDEK ÜYELER SEÇİLDİ

Genel Kurul’da divan heyetinin oluşturulması, faaliyet raporunun ve mali raporun sunumu, raporların müzakeresi ve Yönetim Kurulu’nun ibrası ile tüzük tadilinin görüşülmesinin ardından yeni dönemde görev yapacak Başkan ve Yönetim Kurulu asil ve yedek üyeleri ile Denetleme Kurulu’nun seçimine geçildi. Divan Heyet Başkanlığını Birlik Kurucu Başkanı, İstanbul Milletvekili Erol Kaya yürütürken, heyet üyeleri Azerbaycan Yerel Yönetimler Ajansı Başkanı Birlik Eşbaşkanı Mehdi Selimzadeh ve Bulgaristan Mineranli Bani Belediye Başkan Yardımcısı Musa Çolak oldu.

 

BAŞKAN KARAOSMANOĞLU YENİDEN SEÇİLDİ

Yapılan seçim sonucu yeni dönemde Türk Dünyası Belediyeler Birliği başkanlığına Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu yeniden seçildi. Konuşmalar sonrası yapılan toplu fotoğraf çekiminin ardından Türk Dünyası Belediyeler Birliği yeni Yönetim Kurulu ilk toplantısını Green Park Otel’de gerçekleştirdi.

 

26 ÜLKEDEN 1078 ÜYE

Birlik Başkanı, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu programda yaptığı konuşmasında toplanma amaçlarının yeni dönemde görev yapacak Yönetim Kurulu asıl ve yedek üyeleri, yüksek danışma kurulu üyeleri ile Denetleme Kurulu’nun seçilmesi ve Birlik tüzüğünün tadili olduğunu söyledi. Başkan Karaosmanoğlu, “26 ülkeden 1078 üyeye sahip olan ve Türk Dilinin konuşulduğu ülkeler, akraba topluluklar ve buralarla coğrafi, tarihi, kültürel ortaklıkları bulunan ülkelerde kent ve kent yönetimi ile ilgili çalışmalar yapmak amacıyla kurulan Birliğimiz; Büyük bir ailenin parçaları olan bizlerin dayanışması, kardeşlik bağlarının güçlenmesi ve yerel yönetimlerin gelişmesi amacı doğrultusunda, çalışmalarını yürütmektedir.

 

BİRBİRİMİZE SON DERECE BAĞLIYIZ

Türk ve İslam dünyası halkları birbirine son derece bağlıdır. Acılarımız, sevinçlerimiz ve gurur duyduğumuz atalarımız ortaktır. Türk Dünyası Belediyeler Birliği olarak, Bizler de faaliyetlerimize bu bilinçle yön veriyoruz. Geçtiğimiz haftalarda Türkiye’nin Soma şehrinde ve Bosna Hersek’te yaşanan acıların bizleri nasıl kenetlediğine bir kez daha şahit olduk. Ülkemizdeki birçok belediye Bosna için seferber olurken, Üyelerimizin bulunduğu tüm coğrafyalardan da Soma için taziye mesajları yağdı, Birçok ülkede anma etkinlikleri düzenlendi. Bayraklar yarıya indirilerek millî yaslar tutuldu.

 

ATALARIMIZIN MİRASINA SAHİP ÇIKIYORUZ

Türk Cumhuriyetleri ve Kardeş ülkeler ile aramızdaki bağlar böylesine köklü, dostluğumuz bu kadar güçlü ve ilişkilerimiz son derece yoğun. Binlerce yıl dünyaya huzur, medeniyet ve barış sunmuş atalarımızın mirasına sahip çıkarak, Bizler de geleceğe yönelik olarak barış ve huzurun yeniden tesis edilmesi için üzerimize düşeni eksiksiz olarak yapmaya çalışıyoruz.

 

DÜNYAYA GÖNÜLLER YAPMAYA GELDİK

Milletlerimizin bir araya gelmesi için yaptığımız işlerin büyüklüğü geniş ailemizin büyüklüğünden ileri gelmektedir. Türk dünyası; insana değer verme noktasında farklı coğrafyalar, farklı zamanlar, farklı şahsiyetler olsa da hep aynı hassasiyeti göstermiş ve bütün insanlığa aynı mesajı vermiştir. Bizler, dünyaya gönüller yapmak için gelmiş, devleti yaşatmak için insanı yaşatmayı ölçü edinmiş büyük bir medeniyetin mensuplarıyız. Bütün milletleri ve insanları seviyoruz Bu bakımdan birbirimizle aynıyız ve birbirimize aynayız” diye konuştu.

 

İŞBİRLİĞİNİ PERÇİNLEMEYİ HEDEFLİYORUZ

Başkan Karaosmanoğlu, “Türk dünyasını birbirine yaklaştırarak ilişkilerin geliştirmesi kültürel bağlarımızın güçlendirilmesi ve devam ettirilmesi, atalarımızdan gelen mirasın korunarak genç nesillerimize aktarılması bizim görevimizdir. Birlik çalışmalarımızla, birbirimizden alacağımız kuvvetle iş birliğimizi bir kat daha perçinlemeyi hedefliyoruz. Paylaştığımız ortak coğrafyadaki imkânlardan layıkıyla istifade etmek ve karşı karşıya olduğumuz risklerle mücadele etmek için buna ihtiyacımız var. Böylece, halklarımızın refahına ve bölgemizin istikrarına daha fazla katkı yapabileceğimize; dayanışma ve ortaklığımızı pekiştireceğimize inanıyoruz.

 

İPEK YOLU’NU YENİDEN CANLANDIRMALIYIZ

Ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin ekonomik, ticari ve kültürel açılardan gelişmesi de önemlidir. Bu amaç için çalışan TİKA, Dış Türkler Başkanlığı, Türk Konseyi, TÜRKPA, TÜRKSOY, Yunus Emre Enstitüsü, TBB ve Türk Dünyası Mimarlar ve Mühendisler Birliği gibi çok sayıda ulusal ve uluslararası kurumla da işbirliği halindeyiz. Tarihe baktığımızda, İslam Ülkelerinin güçlü ve etkili olduğu dönemlerin, İpek Yolu’nun dünya ticaretinin ana güzergâhı olduğu dönemler olduğunu görüyoruz. İslam Dünyası, küresel ekonominin ve dünya ticaret yollarının dışında kaldığında ise, siyaset ve medeniyet sahasında ağırlığı da azalmıştır. Bu anlamda İpek Yolu’nun yeniden canlandırılması, ülkelerimizin ekonomik refahının ve siyasi etkinliğinin anahtarıdır” şeklinde konuştu.

 

AYNI HEYECANLA GÖREVE DEVAM EDECEĞİZ

Başkan Karaosmanoğlu, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Bizler kuruluşumuzdan bu güne gerçekleştirdiğimiz UYEM eğitim programları ve ziyaretlerle yerel yönetimler arasında bilgi ve tecrübe paylaşımını sağladık. Yapılan iş birlikleri, düzenlenen organizasyonlar, festivaller ve edebiyat buluşmalarıyla ülkeler arası bağların güçlenmesi için çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz. Osmanlı Arşiv Belgelerinde Avrasya, Selçukludan Cumhuriyete Şehir Yönetimi, Türk Dünyasında Yerel Yönetimler ve Orta Asya’dan Anadolu’ya Şehir ve İnsan gibi eserlerle tarihimize ve engin medeniyetimize ışık tuttuk. Bu güne kadar gerçekleştirmiş olduğumuz çalışmaların yeni dönem içerisinde de aynı heyecanla devam edeceğine inanıyorum”

 

 

 

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :