- Hoşgeldiniz

Başkan Karaosmanoğlu, Kıbrıs heyetini ağırladı

Başkan Karaosmanoğlu, Kıbrıs heyetini ağırladı sitemize 10 Kasım 2014 tarihinde eklenmiş ve 292 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İSU Genel Müdürlüğü tarafından su yönetimi eğitimi verilen Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’ne (KTBB) üye belediye başkanlarını yemekte ağırladı. Konuk başkanlara katılım sertifikası veren Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Kıbrıs bizim, biz de Kıbrıs’ız. İki can kardeşiz. Orası bizim gözümüz, kulağımız her şeyimiz”dedi.

KIBRIS’A HAYAT KATACAK SU

Türkiye’den 80 km uzunluğundaki borularla denizaltından KKTC’ye sulama ve içmesuyu aktarılmasını sağlayacak barış suyu projesi “KKTC İçmesuyu Temini Projesi” son aşamaya geldi. Önümüzdeki yıl başında tamamlanacak olan proje ile birlikte Kıbrıs, bol suya kavuşacak. Kıbrıs’a hayat katacak suyun yönetimi için Kıbrıs Belediyeler Birliği üyesi belediyelere İSU Genel Müdürlüğü tarafından iki gün süren su yönetimi eğitim programı düzenlendi.

YEMEKTE AĞIRLADI

TDBB ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, eğitim programına katılan KTBB ve Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli, Birlik Genel Sekreteri Taşer Aybar, Güzelyurt, Değirmenlik, Esentepe, Geçitkale, Paşaköy, Vadili, Dipkarpaz, Alsancak, Mehmetçik, Y. Erenköy, İskele, Tatlısu, Dikmen, Alayköy, Beyarmudu, Lapta, Akıncılar, Y. Boğaziçi Belediye Başkanları’nı The Ness Otel’de yemekte ağırladı. Yemekte TDBB Genel Sekreteri Dr. Fahri Solak, KBB Genel Sekreter Yardımcısı Feyzullah Okumuş, İSU Genel Müdür Vekili Alaeddin Alkaç, Genel Müdür Yardımcısı Aziz Temiz, daire başkanları da hazır bulundu.

BAŞKAN KARAOSMANOĞLU: İKİ CAN KARDEŞİZ

Yemekte bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Kıbrıs bizim biz de Kıbrıs’ız. İki can kardeşiz. Orası bizim gözümüz, kulağımız her şeyimiz. Hem Türkiye olarak hem de yerel yönetimler ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği olarak her türlü desteği veriyoruz. Türk dünyasının en güzel parçalarından biri Kıbrıs. Oranın kalkınması ve gelişmesini, Güney Kıbrıs’a göre, çok daha ileride ve gelişmiş bir Kuzey Kıbrıs görmeyi can-ı gönülden arzuluyorum. Onun için bilgi ve tecrübelerimizi birlikte paylaşalım. Kıbrıs’ın gelişmesine, kalkınmasına, oradaki insanımızın huzur içerisinde ve örnek bir çevrede yaşaması için hepimiz elimizden ne getiriyorsa yapacağız. Önümüzde engeller çıkacak fakat aşacağız. Engeller aşılmak için var. Asla ve asla yılmayacağız “ dedi.

“HER TÜRLÜ BİLGİ VE TECRÜBELERİMİZİ PAYLAŞMAYA HAZIRIZ”

Türkiye’nin hızla geliştiğini ve geliştikçe de yerel yönetimlere değer verildiğini de ifade eden Başkan Karaosmanoğlu, şunları kaydetti; “Su yönetimi konusunda dünyanın neresinde güzel bir uygulama varsa alıyoruz. Türkiye’den Kıbrıs’a stratejik öneme sahip su götürülüyor. Bir damlasının bile kaybedilmemesi gerekir. Sistem çok güzel yapılmalı ve çok güzel bir şekilde işletilmelidir. Kocaeli’nde 10 yıldır kayıp kaçakların azaltılması, atıksuların arıtılması, çevrenin korunmasında önemli sonuçlar elde ettik. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak Kıbrıs’taki bütün belediyelerle sistemimizi, bilgi ve tecrübelerimiz paylaşmaya hazırız. Su, arıtmalar, çöp konusunda hatta hangi konuda olursa olsun her türlü desteği veririz. Kıbrısı seviyoruz , şehrimiz olarak görüyoruz.”

BENLİ: SU KIBRISIN COĞRAFYASINI DEĞİŞTİRECEK

KTBB ve Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli de, iki gün süren eğitimin faydalı geçtiğini belirterek, “Biz Kıbrıs’ta su yönünden çok sıkıntılıyız. Küçük bir ada ve kurak bir coğrafya. Su, öneminin karesi kadar önemli. Birçok konuda yanımızda olan Türkiye, su konusunda da yardımlarını esirgemedi. Yılda 75 milyon m3, Kıbrıs ölçeğinde çok büyük su miktarını çok yakın bir zamanda Kıbrıs adasına ulaştırılacak. Projenin hemen hemen bütün unsurları tamamlandı. Deniz geçişi de çok az kaldı. Kısmetse yılsonu itibariyle Kıbrıs’a gelecek. Ve hep birlikte göreceğiz. Bu su, sadece insan hayatının kalitesini artırmayacak, Kıbrıs adasının coğrafyasını etkileyecek kadar önemli. Belki bitki örtüsü, belki yaban hayatı, belki de iklim değişecek. O kadar önemli. Bu kadar önemli bir meselede bundan sonra suyun tek damlasını koruyarak halkımıza en uygun kalite ve fiyatta ulaştırmak ve sürdürmesini sağlamak belediyeler olarak bizim görevimiz olacak. Bu konuda ihtiyacımız olan nasıl yönetilecek olmasıydı. Bunun için Kocaelideyiz. Bize tecrübelerini esirgemeyen Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü’ne Kıbrıs toplumu olarak çok teşekkür ederiz. İhtiyacımız olan bir zamanda gerçekten çok faydalandık ve çok iyi bilgi aldık. Bilgi ve donanımlı olarak döneceğiz. Gerek ağırlanmaktan ve gerekse bilgi paylaşımından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

SERTİFİKA VE PLAKET VERİLDİ

Yapılan konuşmaların ardından Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, eğitim programına katılan başkanlara katılım sertifikasını tek tek verdi. KTBB Başkanı Ahmet Benli de, katkılarından dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na plaket verdi. Gece, hatıra fotoğrafı çekimi ile son buldu.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :