- Hoşgeldiniz

Başkan Karaosmanoğlu Çalışan Gazeteciler Günü’nü Kutladı

Başkan Karaosmanoğlu Çalışan Gazeteciler Günü’nü Kutladı sitemize 11 Ocak 2015 tarihinde eklenmiş ve 208 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Toplumun doğru haber alma özgürlüğü uğruna kendi yaşantısını feda eden bir meslek grubu olan gazetecilik, toplum çıkarlarını her zaman üstün tutan, dürüst, tarafsız, saygın ve fedakarca görev yapmayı gerektirecek insanların işidir. Haksızlıkların giderilmesini sağlayan, hataların düzeltilmesine önayak olan, mağdurların haklarını hayatı pahasına savunan, toplum çıkarları doğrultusunda yönetenler ile vatandaş arasında köprü vazifesi gören, toplumu eğitip, aydınlatan gazeteciler, dürüst, ilkeli ve örnek olmak zorundadır. Kamu adına görev yapmalarına karşın, maalesef yıllarca hiçbir yasal güvence fedakarca mücadele etmiş olan gazeteciler, tüm olumsuz koşullara rağmen, kalemi ile toplumu aydınlatmayı, insanı bilgilendirmeyi sürdürmüştür.

GAZETECİ IŞIK OLMUŞTUR

Bu kadar çile dolu, toplumun gözü, kulağı, dili konumundaki gazeteciler için, Türkiye´de 10 Ocak 1961 yılında yürürlüğe giren 212 sayılı yasanın kabulü, “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kutlanmaya başlanmıştır. Yasa ile gazetecilere ekonomik ve sosyal imkanlar sağlanmıştır. Günümüzde bile hala bütün dünya ülkelerinde yaşanan toplumsal olaylarda bir çok gazeteci, haber alma, toplumu bilgilendirme, haksızlığa karşı durma uğruna, ya canından olmakta, ya da sakat kalmaktadır.Ne acıdır ki çalışan gazeteciler için bu tür tehlikeler her zaman var olmuştur, dünya var olduğu sürece de olacaktır.Yaptığı görev sırasında canını hiçe sayarak, doğru, ilkeli, tarafsız ve dürüstlükten taviz vermeyen değerli basın mensupları, her zaman görev yaptığı yerde ışık olmuştur, bundan sonra da olmaya devam edecektir.

HALKIN EN ÖNEMLİ TEMSİLCİLERİ

Toplumun haber alma hakkının en önemli temsilcisi konumundaki basın sektörü çalışanlarının, büyük bir özveri ile gerçekleştirdikleri mesleklerinin yılın sadece bir gününde değil, her gün önemle hatırlanması gerektiğini belirtti. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu sözlerini, “Basın mensuplarımızın bu mutlu günlerinde onları tekrar tebrik ediyor ve kutsal vazifelerinde başarılar diliyorum” diyerek tamamladı.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :