- Hoşgeldiniz

BAŞKAN İSTANBUL’DADA NEVRUZ KUTLAMALARINA KATILDI

BAŞKAN İSTANBUL’DADA NEVRUZ KUTLAMALARINA KATILDI sitemize 22 Mart 2013 tarihinde eklenmiş ve 9.021 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

BAŞKAN İSTANBUL’DADA NEVRUZ KUTLAMALARINA KATILDI

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı ve TDBB Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İstanbul’da düzenlenen nevruz etkinliklerine katıldı. Topkapı Kültür Parkı’nda büyük bir coşkuyla yapılan Nevruz Şenliği’ne katılanlara seslenen Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Nevruz ateşi ülkemizi, bütün dünyayı, bütün insanlığı ısıtsın’’ dedi.

TDBB İLE TÜRKSOY DÜZENLEDİ

Türk Dünyası Belediyeler Birliği(TDBB) ile TÜRKSOY tarafından organize edilen Nevruz Şöleni, İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın ev sahipliğinde Topkapı Kültür Parkı’nda yapıldı. Etkinliğe Başkan Karaosmanoğlu’nun yanı sıra İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Türk dünyasından gelen gruplar ve sanatçılar katıldı.

NEVRUZ ATEŞİNDEN ATLADILAR

Protokol konuşmalarıyla başlayan Nevruz Şöleni’nde Vali Mutlu, Başkan Karaosmanoğlu ve etkinliğe katılanlar geleneksel olarak yakılan Nevruz ateşinin üzerinden atladı. Nevruz ateşinden el ele tutuşarak atlayan Vali Mutlu ile Başkan Karaosmanoğlu, daha sonra demir dövüp, yumurta tokuşturdu. Etkinlik Türk dünyasından gelen toplulukların gösterileriyle devam etti.

BAŞKAN’IN KONUŞMASI DİKKAT ÇEKTİ

Törende Topkapı Kültür Parkı’nı dolduranlara seslenen Başkan Karaosmanoğlu, alkışlanan konuşmasında şunları söyledi; ‘’Nevruz Şenliğimiz kapsamında üyelerimizin bulunduğu 16 ülkeden 250 sanatçıyı misafir ediyoruz. İstanbul başta olmak üzere Anadolu’nun bir çok şehrinde kardeşlik şarkıları söyleyecekler, güzel danslarını sergileyecekler. Bahar İstanbul’a; İstanbul bahara çok yakışıyor. Dünyanın en geniş coğrafyasında yaşayan ve yaşatılan Nevruz kültürü, 3000 yıldır bu diyarlara baharı müjdelemektedir.

NEVRUZ KARDEŞLİĞİ MÜJDELER

Nevruz, Anadolu’dan Doğu Türkistan’a Yakutistan buzullarından Adriyatik kıyılarına kadar hepimizin ortak şifresi, ortak parolasıdır. Nevruz, toprağı, güneşi, bereketi, barışı, kardeşliği müjdeler. Her 21 Mart’ta tabiat yenileniyor, tazeleniyor. Bu değişim, Yaşar Kemal romanlarına Fuzuli’nin şiirlerine Cengiz Aytmatov’un öykülerine ilham vermiştir. Merhum Gaspıralı İsmail’in ‘Dilde, fikirde, işte birlik’ idealinin sınırlarını Nevruz çizmektedir. Bu sınırlar Türkiye’yi de aşmıştır.

DAHA FAZLA PAYLAŞIM VE GÜÇ BİRLİĞİ

Sırbistan’dan Çin’e kadar Kocaman bir Nevruz kıtasından bahsediyoruz. Bu büyük insanlık manzarasının ortak sembolleri o kadar çok ki, bölgesel barış ve kültürel paylaşımlar bizim için adeta bir kader diyebiliriz. Birliğimiz kurulurken Nevruz’un yaşatıldığı coğrafyalar, Ortak tarihimiz, kültürel mirasımız referans alınmıştır. Daha fazla işbirliği, daha fazla paylaşım, daha güçlü bir medeniyet için çalışıyoruz. Dünya artık şehirlerin dünyası. Güçlü şehirler sayesinde ürettiğimiz değerleri dünyaya ihraç ediyoruz.

ÖFKE DEĞİL BARIŞ VE KARDEŞLİK VAR

Bu kimliğimizi, bu gücümüzü sürekli kılmak için, gelecek nesillere devretmek için hem çok çalışmamız, hem de ortak değerler etrafında bir araya gelmemiz gerekiyor. Türkiye bütün vatandaşları ile dünyaya büyük bir mesaj veriyor. Bu yılın Nevruzu da inşallah dünya barışına katkı sağlayacağını ümit ediyorum. Hepimiz biliyoruz ki Nevruzda kin ve nefrete yer yok. Öfkeye ve kızgınlığa yer yok. Nevruzda, barış var, kardeşlik var. Ortak hatıralar var. Bugün İstanbul’da içimizi ısıtan Nevruz ateşinin tüm Türkiye’yi, Türk dünyasını, bütün dünyayı, insanlığı ısıtması dileğiyle barış ve kardeşlik dolu günler diliyorum.’’

Son Güncelleme : 21.03.2013 16:54:43

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz