- Hoşgeldiniz

Başkan ‘’Acıları unutturmayalım’’

Başkan ‘’Acıları unutturmayalım’’ sitemize 06 Şubat 2015 tarihinde eklenmiş ve 178 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Kafkas Federasyonu Genel Başkanı Yaşar Aslankaya, Abhaz Federasyonu Başkanı Cengiz Koç ve Kocaeli Kuzey Kafkas Kültür Derneği Başkanı Erdal Çatan, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu ziyaret etti. Başkan Karaosmanoğlu ziyaretten dolayı memnuniyetini dile getirirken, “1800’lü yılların ikinci yarısında başlayan ve uzun yıllar süren sürgünlerin acılarını unutmak elbette mümkün değildir. Birçok Kafkas halkı dünyanın farklı ülkelerine göç etmek zorunda bırakıldı. Ülkemize ve ilimize gelen Kafkas halklarının hüzünlerini anlıyorum. Gençlerimize tarihte yaşanan bu acı olayları anlatmak ve onların bu tarih bilinciyle yetişmesini sağlamak bizim için çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

KAFKAS TARİHİ ÖĞRETİLMELİ

Başkan Karaosmanoğlu, “Seka Fabrikası lojmanlarında restore ettiğimiz Kuzey Kafkas Dostluk ve Kültür Evi’ni çok önemsiyorum. KO-MEK aracılığıyla çocuklarımıza, gençlerimize ve isteyen tüm vatandaşlarımıza Çerkez dilini öğretiyoruz. Dil bir kültürdür ve yaşatmak zorunda olduğumuz en önemli değerlerimizden birisidir. Tarih bilincini ve Kafkas kültürünü özellikle gençlerimize öğretmek sizlerin ve bizlerin üzerine düşen en önemli görevler arasındadır” açıklamasını yaptı.

BAŞKAN’A KAMÇI HEDİYE ETTİLER

Kafkas ve Abhaz Federasyon Başkanları ve üyeleri, Başkan Karaosmanoğlu’nu, 16-23 Mayıs’ta Kandıra’nın Babalı Köyü’nde gerçekleştirecekleri anma etkinliklerine davet ettiler. 1864 yılında 1,5 milyon insanın sürgün edilmesinin ve yaşanan acıların tekrar hatırlanacağı törene, yoğun bir katılımın olması bekleniyor. Federasyon yetkilileri, Çerkez kadınlarının yaptığı özel el yapımı kamçıyı Başkan Karaosmanoğlu’na hediye etti. Ziyarette Başkan Danışmanı Nermin Tol de hazır bulundu.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :