- Hoşgeldiniz

BALYOZ KARARLARI BALYOZ GİBİ İNDİ

BALYOZ KARARLARI BALYOZ GİBİ İNDİ sitemize 11 Ekim 2013 tarihinde eklenmiş ve 513 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

BALYOZ KARARLARI BALYOZ GİBİ İNDİ

Komutanlardan açıklama: Vatan Sağolsun!

Tüm gözlerin çevrildiği Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Balyoz Davası’nda 237 sanığa verilen mahkumiyeti onadı, 88 sanığın ise tahliyesine karar verdi. Başta siyasi partiler, kitle örgütleri ve asker yakınları olmak üzere karara tüm yurtta tepki yağıyor

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Balyoz Davası’nda aralarında eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına ve MHP milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan’ın bulunduğu 237 sanığa verilen mahkumiyeti onadı.

Yargıtay, Balyoz davasında 237 sanık hakkında verilen mahkumiyet kararlarını düzelterek onarken, 88 sanığın tahliyesine karar verdi.

Karar öncesi geniş güvenlik önlemleri alındı

Balyoz Davası’nın Yargıtay 9. Ceza Dairesi’ndeki temyiz duruşmalarının ardından dün karar duruşması yapıldı. Karar duruşması için Yargıtay çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı.

Duruşmayı izlemek isteyenler için de çeşitli yerlerde arama noktaları oluşturuldu. Duruşmayı avukatlar, sanık yakınları ve akredite yaptıran gazeteciler izledi. CHP milletvekillerinden Emine Ülker Tarhan, Dilek Akagün Yılmaz, Mahmut Tanal, Atilla Kart ve Gürkut Acar da duruşmayı izleyenler arasındaydı.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi Başkanı Ekrem Ertuğrul, Balyoz Davası’na ilişkin temyiz kararını açıkladı. Karara göre, 36 sanık hakkında verilen beraat kararı onandı. Ertuğrul, 25 sanık hakkındaki mahkumiyet hükümlerinin sanıkların cezalandırılmasına yeterli her türlü kuşkudan uzak kesin ve inandırıcı delil bulunmadığından beraat kararı verilmesi gerekçesiyle bozulduğunu açıkladı. Heyet, 63 sanık hakkında ise eylemlerinin suç için anlaşma suçu kapsamında kalması nedeniyle haklarında 5237 sayılı TCK’nın 316/2 ve CMK’nın 223/4-a maddeleri gereğince ceza verilmesine yer olmadığına karar verdi. 63 sanığın tahliyesine karar verildi. Bozmanın niteliğine göre bu 88 sanıktan tutuklu olanların tahliyeleri, haklarında yakalama kararı çıkartılanların yakalama kararlarının geri alınması kararlaştırıldı.

Emekli orgeneraller Çetin Doğan, Halil İbrahim Fırtına, Bilgin Balanlı, Ergin Saygun, Şükrü Sarıışık, emekli Oramiral Özden Örnek, emekli Korgeneral Engin Alan, emekli Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu ile emekli albaylar Dursun Çiçek ve Ahmet Zeki Üçok’un da aralarında bulunduğu 237 sanık hakkında verilen mahkumiyet kararlarını, “sanıklara vekalet ücreti yükletilmesi” ve sanık Berna Dönmez hakkında Türk Ceza Kanunu’nun, “babalık hakkından men edilme” hükmünün uygulanmasındaki hata nedeniyle düzelterek onanmasına karar verildi.

Rütbeler sökülecek!

Çok sayıda general ve amiralin yargılandığı Balyoz davasında verilen kararla beraber rütbeler sökülecek. Böylece komutanlar ve yakınları orduevlerine giremeyecek ve lojmanlarda kalamayacak. Devlet üstün madalyaları ve kılıçları da ellerinden alınacak.

Andımız okundu

Salona giremeyen emekli askerler, sanık yakınları, İşçi Partisi Genel Sekreteri Serhan Bolluk ve partililer, TGB’li gençler, CKD üyeleri de Yargıtay girişinde toplandı. Kalabalık kararın açıklanmasından sonra “Mustafa Kemal’in askeriyiz”, “Ne mutlu Türküm diyene”, “Kahrolsun AKP diktatörlüğü”, “Kahramanlar hapiste, PKK Mecliste”, “Cumhuriyet değil AKP yıkılacak” sloganları atıldı. Hep birlikte “Andımız”ı okuyan kalabalık uzun süre tepkisini sürdürdü.

Heyetin çoğunluğu ‘yeni yargı’dan

Balyoz Davasında karar veren 5 kişilik Yargıtay 9. Daire heyetinden başkan hariç diğer 4 kişi 2010 referandumu sonrasında Yargıtay’a atanan yeni üyelerden oluşuyor. Çok tartışılan bu durum yargılama öncesinde de gündeme gelmişti. Yargıtay çevrelerinde Yargıtay 9. Dairesine yapılan atamalara dikkat çekilmiş ve yapılan atamalar “Silivri atamaları” olarak nitelenmişti.

Yargıtay kulislerinde, “Silivri’de hangi karar verilirse Yargıtay’dan o çıkar. Sadece ‘suçluyu suçsuzu ayırdık’ mesajı vermek için ufak tefek değişiklikler yapılır. Asıl plan değişmez” denmişti.

Komutanlardan açıklama: İntİkam alınmaktadır

Hadımköy Askeri Cezaevi’nde tutuklu komutanlar yazılı açıklama yaptı. 85 komutanın imzaladığı açıklama şöyle: “Bizler uğruna can vermeye yemin ettiğimiz bu kutsal vatan ve onun üzerinde yaşayan Yüce Türk Milletinin hiç bir değerine ihanet etmedik, görevlerimizi yerine getirirken Anayasa ve yasaların çizdiği yoldan asla ayrılmadık. Birlikte yola çıktığımız ve bugünleri göremeyen aziz şehitlerimiz ile bugünleri yaşayarak kahrolan gazilerimizin ve bu ülkenin tek gerçek devrimini gerçekleştiren Mustafa Kemal Atatürk’ün tertemiz hatıraları önünde suçsuzluğumuzu bir kez daha haykırıyoruz. Vatan sağolsun!”

Yakınları: Mücadeleye devam!

Kararın açıklanmasından sonra ceza alan komutanların eşleri ve yakınları kararı protesto ederken, mücadeleye devam edeceklerini bildirdiler. Dimdik ayakta olduklarını kaydeden komutan yakınları şunları söylediler:

Emekli Albay Hasan Basri Aslan’ın eşi Nefise Aslan: Eşim serbest bırakıldı ama sevinemiyorum. Buruk bir şekilde mutluluğumuzu yaşıyoruz. Herkesi içerden çıkarttığımız zaman asıl mutluluğumuzu yaşayacağız. Onları çıkartmadan mücadelemiz bitmeyecek. İçeride tek bir kişi bile kalmayacak.

Dursun Çiçek’in kızı İrem Çiçek: Bu karar tanınacak bir karar değil. Türkiye’de hukukun işlemediğini net olarak gördük. Hükümet yarattığı ‘yargıdan’ zevk alabilir. Yargıtay, içtihatlarına aykırı kararına imzayı attı. PKK pazarlığına tutsak edilen Türk askeri içeride. Rahat nefes al AKP.

Emekli Org. Çetin Doğan’ın eşi Nilgül Doğan: Türkiye’de hukuku, adaleti böyle bir mahkemeden beklemek hata olurdu. Bu dakikadan sonra, Cumhuriyet’e gönül veren, ordumuzu seven herkesin haklı mücadelemize daha çok destek vermesi lazım. Bizler dimdik ayaktayız. Türkiye Cumhuriyeti parça parça edilirken susmayacağız. Bu düzen böyle gitmez, gitmeyecek.

Emekli Albay Ahmet Zeki Üçok’un eşi Berrin Üçok: İlk günden itibaren heyete güvenemedim. Ama yine de Türkiye Cumhuriyeti’nin, bir hukuk devleti olduğuna inanmak istiyordum. Artık hukuk olmadığına inancım tamdır. Sonuna kadar mücadelemiz devam edecektir.

balyoz-kararlari

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz