- Hoşgeldiniz

Azeri öğrenciler Kocaeli’deydi

Azeri öğrenciler Kocaeli’deydi sitemize 18 Kasım 2013 tarihinde eklenmiş ve 584 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Azeri öğrenciler Kocaeli’deydi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığınca yürütülen ‘Gez-Gör Kocaeli’ programı ile öğrenciler Kocaeli’yi tanımaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Kocaeli’deki uluslararası öğrencilere kenti tanıtan Büyükşehir, Sakarya Üniversitesi’nde eğitim gören Azerbaycanlı öğrencileri de gezdirdi.

SAÜ’DEKİ AZERİ ÖĞRENCİLER

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Gez Gör Kocaeli’ programıyla kent halkı ve çevre illerde okuyan öğrenciler Kocaeli’yi tanıyor. Yaklaşık 2 yıldır devam program çerçevesinde yaklaşık 15 bin kişi kent gezisine katılırken Gez Gör Kocaeli’nin son misafirleri Sakarya Üniversitesi’nde eğitim gören Azerbaycanlı öğrenciler oldu. Azerbaycan Öğrenci Topluluğu üyelerinin katıldığı grup Kocaeli’nin tarihi ve kültürel mekânlarını gezdi.

TARİH KORİDORUNU GEZDİLER

İlk olarak Tarih Koridor’undan başlayan gezide Azerbaycanlı öğrenciler, Tarihi Orhan Camii’nden kenti kuş bakışı gözlemlerken İzmit’in tarihi hakkında bilgilendirildiler. Bol bol hatıra fotoğrafı çektirerek buradaki anı ölümsüzleştiren öğrenciler daha sonra Tarih Koridor’undaki restorasyon çalışmaları tamamlanan diğer tarihi yapıları da görme fırsatı buldu.

AZERBAYCAN KÜLTÜR EVİ’NE DUYGULANDILAR

Daha sonra Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’ni gezen öğrenciler İzmit Kültürü’nü oluşturan diğer medeniyetler hakkında da fikir sahibi oldu. Seka Kültür Alanı’na geçen öğrenciler, Mevlevi Evi’ni gezdikten sonra Azerbaycan Kültür Evi’ne giden öğrenciler burada yer alan Soykırımın Sessiz Tanıkları adlı fotoğraf sergisinde duygu dolu anlar yaşadı.

BAŞKAN KARAOSMANOĞLU’NA TEŞEKKÜR

Kocaeli’de Azeri Evi olmasına şaşıran ve memnuniyetlerini dile getiren öğrenciler, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ve Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’na teşekkür ettiler. Öğrenciler daha sonra Derince’deki Haydar Aliyev Parkı ve 60 Evler Sahili’ni gezerek Sakarya’ya döndüler.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz