- Hoşgeldiniz

“Arkadaşlar, gençliğe bakın…”

“Arkadaşlar, gençliğe bakın…” sitemize 04 Haziran 2013 tarihinde eklenmiş ve 591 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

“Arkadaşlar, gençliğe bakın…”

AKP iktidarı, 19 Mayıs’taki konserleri Reyhanlı’daki patlama sebebiyle iptal etti, 29 Mayıs’ta ise fetih şenliği düzenledi! Londra’da bir asker öldürülünce İngiltere Başbakanı gezisini yarıda kesti ama Tayyip Erdoğan, 50’den fazla vatandaş öldüğü halde ABD’ye gitti. Erdoğan, Türkiye’yi artık geri dönülmez bir yere getirdiğine de iyice inandı ki, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucuları için  “iki ayyaş” diyebildi…
Türk Milleti, bunun hesabını soramaz zannediyor herhalde..
Erdoğan, alkol sınırlaması ile ilgili olarak çıkardığı yasayı savunurken,  “Biz bu düzenlemeyi gençlerimiz, çocuklarımız için, sağlıklı nesiler yetiştirmek için yaptık”  dedi ama Cargill firmasının ürettiği mısır şurubunun kotasını yükseltti, Mersin’deki GDO’lu pirinçlerin Türk gençlerine yedirilmesi için, İTÜ’nün raporunu iptal ettirdi!

***

Peki Türk gençliği ne durumda? CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran,  “Türkiye Cumhuriyeti’ni yöneten Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve bakanları, sudan mazeretlerle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı törenlerine katılmayıp, kutlamaları engellemeye çalışırken, Atatürk’ün Cumhuriyet’i emanet ettiği gençliğin durumu hiç de iç açıcı değil” dedi.
Umut Oran, TÜİK verileriyle gençliğin röntgenini çekerken ortaya çıkan tabloyu şöyle özetledi:
* 75 milyonu aşan ülke nüfusunun 6’da birini, 15-24 yaş grubundaki gençler oluşturuyor. Genç nüfusun 4.3 milyonu iş gücünde yer alıyor, bunların 3.4 milyonu çalışıyor, 1 milyona yakını ise iş arıyor.
* Bir işte çalışan gençlerin de 1.6 milyon kişi ile yarıya yakınının sosyal güvencesi bulunmuyor, ucuz iş gücü olarak kayıt dışı çalıştırılan gençlerin emeği sömürülüyor, hakları gasp ediliyor.
* Kayıt dışılık oranı, özellikle ilköğretim mezunlarında yüzde 60’a, ilkokul mezunlarında yüzde 81’e, okur yazar olmayanlarda yüzde 93’e ulaşıyor.
* Gençlerde iş gücüne katılım oranı yüzde 37.5, işsizlik oranı ise yüzde 20.4 düzeyinde. Her 5 gençten biri işsiz.
* İşsizlik oranı genç erkeklerde yüzde 19.1, genç kadınlarda ise yüzde 22.8 düzeyinde bulunuyor.
* İş gücüne dahil olmayan 7.2 milyon gençten 4.6 milyonunu öğrenciler oluştururken, 2.6 milyon genç ise ne çalışıyor, ne de okuyor. Bunların da 2.3 milyonu kız…
* Genç yaştaki kızların kendinden büyük erkeklerle evlendirilme oranı, hâlâ dünyanın en geri toplumlarındakine paralel biçimde çok yüksek düzeylerde seyrediyor.
* Hayatının herhangi bir döneminde eşinden ya da birlikte yaşadığı kişiden fiziksel ya da cinsel şiddet görmüş genç kadınların oranı yüzde 35.3.

***

Bülent Arınç’ın rahatsız olduğu 10’uncu Yıl Marşı’nda  “10 yılda 15 milyon genç yarattık her yaştan” deniliyordu. Çünkü nüfus savaşlarda erimişti. Türk Milleti, sadece 1’inci Dünya Savaşı’nda 5 milyondan fazla kayıp vermişti.. Atatürk,  “en az üç çocuk”  politikası ile nüfusu artırmaya çalışıyordu, Şimdi Tayyip Erdoğan da Atatürk’ün bu politikasını taklit ediyor ama bir taraftan da mısır şurubu ve GDO’lu ürünlerle Türk çocuklarının sağlığını bozuyor diğer taraftan Atatürk’ün en büyük eseri olan Türkiye Cumhuriyeti’ni yok ediyor. Hem de ABD desteğini devam ettirebilmek için…
Atatürk ise  “Her şeye rağmen muhakkak bir ışığa doğru yürümekteyiz. Bende bu imanı yaşatan kuvvet, yalnız aziz memleket ve milletimin hakkındaki sonsuz sevgim değil, bugünün karanlıları, ahlâksızlıkları, şarlatanlıkları içinde sırf vatan ve hakikat aşkıyla ışık serpmeye ve aramaya çalışan bir gençlik görmemdir. Arkadaşlar, gençliğe bakın, Türk millî bünyesindeki asil kanın ifadesine dikkat edin”  diyordu.

Arslan-Bulut

 

Arslan Bulut/Yenicag

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz