- Hoşgeldiniz

Anne karnındaki bebeğe 8 operasyon

Anne karnındaki bebeğe 8 operasyon sitemize 14 Temmuz 2013 tarihinde eklenmiş ve 413 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Muratpaşa İlçesi’nde oturan 33 yaşındaki Leyla Gedik, kan uyuşmazlığı yaşadığı eşi İbrahim Gedik’ten bugüne kadar 3 kez hamile kaldı. İlk çocuğunu normal olarak doğurduktan sonra kan uyuşmazlığı (Rh) hastalığına yakalanan Leyla Gedik hastalığının farkında olmadığı için ikinci çocuğunu 33 haftalık hamileyken kaybetti. Yapılan kontrollerde Rh hastalığı tespit edilen Leyla Gedik, üçüncü hamileliğini Özel Medisu Hastanesi’nde doktor kontrolünde geçirdi. Hamileliği sırasında 8 kez karnındaki bebeğin kanı değişen Leyla Gedik, dün Mustafa bebeği dünyaya getirdi. Doktorlar Mustafa bebeğin sağlıklı olduğunu, kısa bir süre kontrol için küvezde tutulacağını söyledi.

Leyla Gedik’in kontrollerini gerçekleştiren Prof. Dr. Mehmet Emin Soysal, Rh hastalığının kanun gereği çiftler arasında evlilik öncesi yapılan kan testi ile önlenebildiğini ancak test yapılmazsa sonradan daha acı bir şekilde çıktığını söyledi. Prof. Dr. Soysal, “Rh denilen bir hastalık var. Kan uyuşmazlığı olan evli çiftlerde görülüyor. Hastamız ilk çocuğunu doğurduktan sonra etkilenmiş. İkinci çocukta müdahale yapılmaya çalışılsa da kaybetmişler. 3’üncü socuğa ise 8 hafta içerisinde ortalama 8 kez kan verdik. Ve bu çocuğumuz gayet sağlıklı. Aslında önemli olan koruyucu iğnelerin yapılmasına özen gösterilmesi. Antalya’da bizim bildiğimiz kadarıyla anne karnında müdahale edilerek kanı değiştirilen ve yaşayan ilk çocuk Mustafa bebek” diye konuştu.

Anne Leyla Gedik ise “Kasım ayında bebeğimin olacağı haberini aldım. Araştırarak bu hastaneyi buldum. Gece gündüz kaç kez kan verildiğini hatırlamıyorum. Bu çocuğu kaybedeceğim diye çok korktum. Bebek bir yarım saat karnımda kıpırdamasın eyvah diyordum. Bebeğini kaybetmiş bayanlar beni çok iyi anlar” dedi.

Baba İbrahim Gedik ise son hamilelikte eşi ve kendisinin huzursuz olduğunu söyleyerek, “Tıp o kadar ilerlemiş ki anne karnında bebeği ters çeviriyorlar, uyuşturuyorlar ve kanını değiştiriyorlar bunu hayretler içinde seyrettik” diye konuştu.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz