- Hoşgeldiniz

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç:TAHLİYE ZORUNLU

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç:TAHLİYE ZORUNLU sitemize 11 Temmuz 2013 tarihinde eklenmiş ve 358 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç: Karar ortada, hâkimler gereğini yapar

Milliyet’ten Fikret Bila’ya konuşan Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç, uzun tutukluluklarla ilgili, ‘Mahkeme, 10 yıllık sürenin anayasaya aykırı olduğuna oybirliğiyle karar verdi. Hâkimler tahliye kararı verebilir’ dedi

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, uzun tutukluluklar konusunda verdikleri kararla ilgili, “Mahkeme, 10 yıllık sürenin anayasaya aykırı olduğuna oybirliğiyle karar verdi. Hâkimler, gereğini yapar, onların takdiri… İsterlerse bu kararı dikkate alarak ve diğer şartları da gözeterek tahliye edebilirler” dedi.

Milliyet gazetesinden Fikret Bila’nın sorularını yanıtlayan Haşim Kılıç, Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararının gerekçesiyle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Anayasa Mahkemesi, 10 yıllık tutukluluk süresini oybirliğiyle iptal etti. Bu hükmü, anayasaya aykırı buldu. Ölçüsüzlük gerekçeyle aykırı buldu ve iptal etti. Anayasa’nın 13. maddesinde ‘ölçülülük’ ilkesi yer alıyor. Mahkeme, 10 yıllık tutukluluk süresinin bu ilkeye aykırı olduğunu tespit etti. Gerekçeli karar yazıldığında bu daha iyi anlaşılacaktır.”

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz