- Hoşgeldiniz

Amerika’nın Memurları: Erdoğan geldi, Ahmet Türk ABD’ye gitti

Amerika’nın Memurları: Erdoğan geldi, Ahmet Türk ABD’ye gitti sitemize 23 Mayıs 2013 tarihinde eklenmiş ve 533 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Amerika’nın Memurları: Erdoğan geldi, Ahmet Türk ABD’ye gitti

Suriye gündemiyle ABD’ye giden Başbakan Erdoğan yurda döndü, bu kez DTK Eş Başkanı Ahmet Türk ABD’ye gitti. 

Suriye’ye müdahale edilmesini istemek için ABD’ye giden ama Cenevre-2 sürecine mecbur kalarak Türkiye’ye dönen Başbakan Tayyip Erdoğan, havaalanında basın mensuplarına ziyaretini değerlendirdi.

ABD Başkanı Obama’yla küresel sorunları ele aldıklarını belirten Başbakan Erdoğan, “Başta Suriye olmak üzere, Irak, İsrail-Filistin ilişkileri ile birlikte bu konularla ilgili birçok konuyu değerlendirme imkânımız oldu.” dedi.

Erdoğan’ın basın toplantısında, ele aldıkları bu siyasi konulardan ziyade, iki ülke arasındaki ticareti, ABD’li işadamlarıyla yediği yemeği ve Silikon Vadisi’ni gezmesini anlatması dikkat çekti.

Erdoğan daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Suriye konusundaki bir soru üzerine Erdoğan şunları söyledi: “Dünyanın buna seyirci kalması doğru değil. ABD gibi ülkelerin lojistik desteğe onların da sahip çıkması muhalif güçleri daha da güçlü hale getirecektir.

Erdoğan izledikleri Suriye politikasını eleştirenlere ise şöyle seslendi: “Türkiye’nin muhalif destek vermesini müdahale olarak yorumlayanlarla Suriye’nin içinde savaşa katılanlar aynı yorumu yapmıyorlar. Orada sadece Hizbullah yok. Başka güçler de var. Türkiye’nin orada herhangi bir silahlı gücü varsa bunu söylüyorlarsa çıkıp açıklasınlar. Ama lojistik destek var. Şu andaki çalışma ağırlıklı olarak lojistik destek istikametinde olmuştur. Lojistik desteğimizi bugüne kadar nasıl sürdürdüysek aynı şekilde sürdüreceğiz.”

Reyhanlı’ya gidemiyor

Reyhanlı saldırısıyla ilgili gözaltına alınan 18 kişiden 12’sinin tutuklandığını belirten Erdoğan, “ilk kanaatlere bakılırsa failler olma ihtimalleri çok yüksek” dedi.

“Bu olayın kesin başka bağlantıları var. Bunu da yargı ortaya çıkaracaktır.” diyen Erdoğan, “Biz şu anda yargı kanaatini açıklamadığı sürece bu konuda şu şudur diyemeyiz” değerlendirmesinde bulundu.

Reyhanlı saldırısından sonra bu ilçeye gitmediği için tepki gören ve “ABD dönüşünde gideceğim” diyen Erdoğan, yine tarih vermedi: “Tarih belirlemedik. MKYK toplantımız var. Ondan sonra belirleyeceğiz.”

PKK’nın çekilmesiyle ilgili sorulara ise Erdoğan şu yanıtı verdi: “Tarih falan bunları yanlış buldum. Şu tarihte, şu yoldan çekiliyoruz açıklamaları bu uygulamanın ne denli yanlış olabileceğinin itirafıdır. Nereden girdilerse oradan çıkacaklarını bilirler.”

DTK Eş Başkanı ve Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, BDP Van Milletvekili Nazmi Gür’le birlikte Washington’da çeşitli temaslara başladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nda üç görüşme yaptıklarını belirten Türk, bu kapsamda ABD Dışişleri Bakanlığı’nda Avrupa ve Avrasya’dan sorumlu Müsteşar Yardımcısı Vekili Eric Rubin, ABD Dışişleri Bakanlığı Türkiye masası yetkilileri ve Beyaz Saray yetkilileriyle bir araya geldiklerini anlattı. Türk, Amerikalı bakanlık yetkililerinin Türkiye’deki çözüm sürecini desteklediklerini ve önemsediklerini, sürecin kendilerinin beklediğinden de hızlı geliştiğini ifade ettiklerini aktardı. Sorunun çözümü için dışarıdan herhangi bir müdahale istemediklerini söyleyen Türk, ABD’nin, Türkiye’ye çözüm sürecinde destek vermesini arzuladıklarını söyledi.

“Bundan sonra top biraz da hükümettedir” diyen Ahmet Türk, “Kürtünü kucaklayan Türkiye, Ortadoğu’da daha etkin bir rol oynayacak, Ortadoğu’da demokrasi götürebilecek bir aktör olacaktır” diyerek AKP’ye mesaj gönderdi.

Obama’nın açık destek verdiği Yeni Anayasa girişimine de değinen Ahmet Türk, “isterseniz anayasanın bütün sayfalarına Türklük yazın, bir itirazımız yok ama diğer kimliklerin de güvence altına alınması şartıyla” değerlendirmesinde bulundu.

TAYIP-ERDOGAN-AHMET-TURK

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz