- Hoşgeldiniz

AKP Diktasına Direniş Bütün Yurtta Sürüyor!

AKP Diktasına Direniş Bütün Yurtta Sürüyor! sitemize 03 Haziran 2013 tarihinde eklenmiş ve 607 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

AKP Diktasına Direniş Bütün Yurtta Sürüyor!

Taksim Gezi Parkı eylemine destek amacıyla Ankara, İzmir ve Adana’da toplanan gruplara polis yine acımasızca müdahale etti. İzmir’de tazyikli suyla eylemcileri dağıtan polis sahildeki bir kız göstericiyi saçından çekerek sürükledi.

 

İzmir’de Basmane Meydanı’ndaki göstericiler polisin biber gazı ve su sıkarak müdahalede bulunması sonrası yeniden Gündoğdu Meydanı’na yöneldi.

Polis peşlerinden koşup yakaladığı eylemcilerden bazılarını gözaltına alırken, birçoğunu copladı. Bazı çevik kuvvet polislerinin sahilde oturan genç kızların saçını da çektiği görüldü.polis-sacindan

Gündoğdu Meydanı’nda çatışmaların yaşanması üzerine göstericilere destek verenlerin sayısı arttı, saat 18.30 sıralarında 10 bine yaklaştı.

Gözaltındakilere gönüllü avukat desteği

İzmir’de yapılan eylemlerde gözaltına alınanlardan 23’ünün yaşının, 18’in altında olduğu belirtildi. Gözaltındakilerin savunma hakkı için İzmir Barosu bünyesinde gönüllü avukatlardan hukuk birimi oluşturuldu. Çoğunluğu CHP’lilerden oluşan gönüllü avukatlardan Cihan Türsen, “Avukatsız savunma olmaz. İfadelerin alınması sırasında avukat şart. İfadelerin alınması uzun sürebilir, aileler de tedirgin bir bekleyiş içinde. Avukatlar destek vermek için gönüllü oldu” dedi.

Polis ekipleri ve araçları müdahalenin ardından yeniden Basmane’ye çekildi. Gündoğdu Meydanı’ndaki topluluğun buradaki eylemi sürüyor.

AKP’NİN ELİ SOPALI HAYVANLARI!

İzmirliler, Taksim’de yaşanan şiddete karşı 100 bin kişiyle Alsancak Gündoğdu Alanı’nı doldurdu. Gece ilerleyen saatlerde Basmane’de AKP Konak İlçe Binası önünde polisin sert gezi-parkimüdahalesiyle karşılaşan grup gaz bombaları, tazyikli sularla dağıtılmaya çalışıldı. Bu saatlerde AKP Konak İlçe binası önünde toplanan 100’e yakın AKP gençlik kolları üyesi de ellerinde sopa, demir çubuk ve taşla direnişçilere saldırdı.

Taksim’deki polis şiddetine karşı bir araya gelen İzmirliler, kentin tüm ilçelerinde sabaha kadar AKP’yi protesto etti. Alsancak’taki gösterilerin yanında ellerinde tencere, tavalarla Karşıyaka, Narlıdere, Balçova, Konak, Bornova, Güzelbahçe, Çiğli ve Karabağlar’da onbinlerce kişi geceyi sokakta geçirerek, hükümeti istifaya çağırdı. İzmirliler, ilçelerinde yürüyüşler yaparak “AKP şaşırma sabrımızı taşırma” sloganları da attı.

Alsancak’taki gösterilerin ardından Basmane’de başlayan çatışmalar sonrası 250 kişinin gözaltına alındığı açıklandı. 110 eylemcinin ifadelerinin ardından serbest bırakıldığı belirtildi.

Karşıyaka’daki eylemde AKP İlçe Ögrütü’nün bulunduğu binanın camlarının kırıldığı öne sürüldü. Direnişçiler, ellerinde spreylerle başta Ziraat Bankası olmak üzere tüm bankaların tabelalarının yanına “T.C.” yazarak hükümetin yasağını da protesto etti. Eylemciler arasından bazı kişilerin özellikle AKP’ye yakın olduğunu düşündüğü bankaların ve yabancı sermayeli restoranların camlarını da kırdığı görüldü. Ancak taş atan birkaç kişinin, göstericileri kışkırtarak kamuoyu desteğini engellemeye çalışan sivil polis olduğu belirtildi.

BODRUM, BÜTÜN ŞİDETE KARŞI DİRENİYORmadrid-istanbul

Gezi Parkı direnişine Muğlalılar da destek vermeye devam ediyor. Bodrum’da eylem yapanlara polis biber gazıyla müdahale ederken, Milas’ta 8 bin kişi Taksim’de uygulanan polis şiddetini protesto etti.

Fethiye’de 2 bin kişi zıplayarak direnişe destek verdi.

Marmaris’te eylemciler Atatürk Caddesi’nde oturma eylemi yaparak yolu trafiğe kapattı. AKP İlçe Örgütü’nün bulunduğu binaya Türk bayrağı ve Atatürk posteri asıldı.

Muğla’nın kent merkezinde de eylemler aralıksız sürdü. Kentte son üç günde eylemlerde toplam 416 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

 

 

istanbulpolis-siddeti

polis-16

 

polis-gaz-tabancasi

 

 

 

 

 

 

 

 

taksim-istanbul

 

turkey

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz