- Hoşgeldiniz

Akıllı bisikletleri çok sevdik

Akıllı bisikletleri çok sevdik sitemize 26 Ağustos 2014 tarihinde eklenmiş ve 267 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Kocaeli Bisikletli Ulaşım Sistemi (KOBİS) kapsamında kullanılan akıllı bisikletler ilk bir haftada büyük ilgi gördü. İzmit’te 15 noktaya Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan akıllı bisiklet istasyonlarına ilk günden yoğun ilgi yaşandı. İlk hafta Büyükşehir’in Seyahat Kartları Birimi’ne 446 kişi üye kartı almak için başvurdu. İlk bir haftada toplam kiralama sayısı ise 2 bin 850 oldu.

WWW.KOBİS.COM.TR

Üye kartlarını alan vatandaşlar, kiraladıkları bisikletlerle Büyükşehir’in bisiklet yollarında dolaşmaya başladı. İzmit’te ulaşıma yeni bir soluk kazandıracak olan akıllı bisiklet sistemiyle ilgili www.kobis.com.tr internet adresinden detaylı bilgi alınabiliyor.

15 İSTASYON

15 istasyonda 120 yeni bisikletin yerleştirildiği uygulamada, 180 park alanı yer alıyor. Akıllı bisikletleri kullanmak isteyen vatandaşlar, öncelikle üye kartı alarak hizmetten faydalanabiliyor. Üye kartları fuar içi Ulaşım Daire Başkanlığı Seyahat Kartları Birimi’nden temin edilebiliyor. 5 TL ile üye kartını alan vatandaşlar, 5 TL ve katlarını kartlarına yükletebiliyor.

ÜYE KARTIYLA KULLANIM

Üye kartları istasyonlardaki park ünitesinde yer alan ekrana okutturuluyor. Ekrana gelen şifre bölümüne kartı alırken belirlenen şifre tuşlanıyor ve akıllı bisiklet park alanından alınıyor. Park alanından üye kartıyla alınan bisikletlerin 30 dakikalık süresi ücretsiz. 30 dakikayı aşan süreler ve sonraki her bir saat için 1 TL ücret ödeniyor. Sistemin kredi kartı ve kişiselleştirilmiş Kent Kart ile kullanımı kısa süre sonra aktif hale gelecek. Bisikletlerin en kolay kullanım yolu üye kartlı sistem olarak gösteriliyor.

MERKEZ UYARILIYOR

İstasyonlarda üç adet boş yer kalması ya da üç bisiklet kalması durumunda sistem otomatik olarak merkeze uyarı gönderiyor ve bu noktalara müdahale ediliyor. Sistemi kullanmak isteyen vatandaşlar fuar içindeki Seyahat Kartları Birimi’ne başvurarak üye kartlarını alabiliyor.

ÜYE KARTLARIYLA KİRALANACAK

Üye kartları için nüfus cüzdanı fotokopisiyle başvurulacak ve sözleşme imzalanıyor. Üye kartına 5 TL ve katları oranında yükleme yapılırken, tek seferde 3 adet bisiklet kiralanabiliyor. Entegrasyon çalışmaları tamamlandıktan sonra akıllı bisikletler, kredi kartı ve Kent Kart ile de kiralanabilecek. GPRS sistemi ve kameralarla takip edilen akıllı bisikletler 18 yaşın altındakilere kiralanmıyor. 18 yaşın altındakilerin üye kartı edinemediği sistemde, üye kartları kullanıcıya bisikletin sorumluluğunun yüklendiği sözleşme ile kiralanıyor.

120 BİSİKLET

İzmit’te kent içi erişimi kolaylaştırmak, toplu taşıma sistemlerini besleyici nitelikte ara imkanlar oluşturmak, çevresel ve sürdürülebilir bir ulaşım aracının kullanılmasını özendirmek için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Kocaeli Bisikletli Ulaşım Sistemi(KOBİS), Yahya Kaptan’dan başlayan ve Plajyolu’na kadar devam eden 15 adet istasyondaki 120 akıllı bisikletten oluşuyor. Sekapark’ta Palmiye Cafe, Uçurtma Tepesi ve 2. Etap, Plajyolu’nda, İzmit Marina’da, Mimar Sinan Köprüsü altında, Kocaeli Fuarı’nda, Tren Garı’nda, İzmit Belediyesi önünde, Anıtpark’ta, Doğu Kışla Parkı’ndan, Kandıra Sapağı’nda, Yahya Kaptan Kınalı Asker Parkı yanında, Yahya Kaptan D-100 ve Arasta Park yanındaki bisiklet eğitim alanı olmak üzere 15 ayrı noktada akıllı bisiklet istasyonu bulunuyor.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :