- Hoşgeldiniz

Akıllı bisikletlere yeni istasyonlar

Akıllı bisikletlere yeni istasyonlar sitemize 01 Mart 2015 tarihinde eklenmiş ve 260 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Kocaeli Bisikletli Ulaşım Sistemi (KOBİS)’ne Alikahya merkez, Yuvam Yıldız Konutları ve Kartepe Köseköy olmak üzere 3 yeni istasyon daha eklendi. 18 istasyon da 136 bisikletle İzmit İlçesinde hizmet veren KOBİS, gelen yoğun talep doğrultusunda sistemi büyütme çalışmalarına devam ediyor.

3 YENİ İSTASYON

Akıllı Bisikletlerle işine giden, dolaşmaya çıkan vatandaşlar hem sağlıklı yaşamak adına spor yapıyor, hem de kent trafiğine takılmadan gidecekleri yerlere ulaşıyor. Bu kapsamda yapılan talepler doğrultusunda Yahya Kaptan yürüyüş yolunun son etabı olan Köseköy’e, Alikahya’ya ve Yuvam Yıldız Konutlarına 3 yeni istasyon eklendi. Bir İstasyona 12 akıllı bisiklet park edilebiliyor, bisiklet park edilebilmesi için istasyonlarda 12 park yerinin dolu olmaması için sistemden kontrol sağlanıyor

SAĞLIKLI YAŞAM, KOLAY ULAŞIM

İzmitliler tarafından çok sevilen ve yoğun bir şekilde kullanılan Akıllı Bisikletleri, İzmit’in her yerinde görmek mümkün. Kent içi erişimi kolaylaştırmak, toplu taşıma sistemlerini besleyici nitelikte ara imkânlar oluşturmak, çevresel ve sürdürülebilir bir ulaşım aracının kullanılmasını özendirmek için hayata geçirilen proje, İzmitliler tarafından yoğun ilgiyle karşılandı.

SİSTEME KAYITLI KENT KARTLAR

Sisteme tanımlı olmayan isimsiz Kent Kart’la kiralama işlemi yapılamazken, sisteme kayıtlı öğrenci ve öğretmen Kent Kartlarıyla kiralama işlemi yapılabiliyor. Üye kartı ve sisteme kayıtlı olmayan no-name kent kart ile kiralama işlemi yapılabilmesi için alt yapı çalışmaları sürdürülüyor. Tek seferde 3 adet bisiklet kiralanabiliyor. Üye kartları fuar içi Ulaşım Daire Başkanlığı Seyahat Kartları Birimi’nden imzalanan sözleşmenin ardından temin edilebiliyor. 5 TL ile üye kartını alan vatandaşlar, 5 TL ve katlarını kartlarına yükletebiliyor. Üye kartı sahipleri www.kobis.com.tr adresinden kredi kartlarıyla yükleme yapabiliyor.

SİSTEM ALT YAPISI TAMEMEN ELEKTRONİK

İstasyonlardaki park ünitesinde yer alan ekrana kartın okutulmasının ardından ekrana gelen şifre bölümüne kartı alırken belirlenen şifre tuşlanıyor ve akıllı bisiklet park alanından alınıyor. İstasyonlara entegre edilecek post cihazlarıyla kredi kartıyla da kiralanabilecek Akıllı Bisikletlerin her bir saati için 1 TL ücret ödeniyor. İstasyonlarda üç adet boş yer kalması ya da üç bisiklet kalması durumunda sistem otomatik olarak merkeze uyarı gönderiyor ve bu noktalara müdahale ediliyor. GPRS sistemi ve kameralarla takip edilen akıllı bisikletler 18 yaşın altındakilere kiralanmıyor.

NEREDEN KİRALAYABİLİRİM?

Yahya Kaptan’dan başlayan ve Plajyolu’na kadar devam eden 18 adet istasyonun dağılımı ise şöyle; Sekapark Palmiye Cafe, Sekapark Uçurtma Tepesi, Sekapark 2. Etap, Plajyolu, İzmit Marina, Mimar Sinan Köprüsü altı, Kocaeli Fuarı, Tren Garı, İzmit Belediyesi önü, Anıtpark, Doğu Kışla Parkı, Kandıra Sapağı, Yahya Kaptan Kınalı Asker Parkı, Yahya Kaptan D-100 ve Yahya Kaptan Bisiklet Eğitim Alanı, Alikahya Merkez, Yuvam Yıldız Konutları, Kartepe Köseköy.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :