- Hoşgeldiniz

42 bin kişi mutlu bir yuva için eğitim aldı

42 bin kişi mutlu bir yuva için eğitim aldı sitemize 14 Temmuz 2013 tarihinde eklenmiş ve 742 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Sağlıklı ve mutlu bir yuva kurmak isteyen 42 bin 850 kişi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın geliştirdiği Evlilik Öncesi Eğitim Programı’na katıldı. Program, çiftlere evlenmeden önce birbirlerini iyi tanıma, etkili iletişim kurma ve muhtemel sorunlarla baş edebilme becerisi kazandırmayı hedefliyor. Belediye salonlarında, bakanlığa bağlı toplum merkezlerinde yapılan eğitimlere, resmî evlilik başvurusu yapmış her çift katılabiliyor. Bakanlık yetkilileri, katılımcı gençlerin evlilik konusunda bilinçlendiklerini, çok olumlu geri dönüşler aldıklarını dile getiriyor. Ayrıca evli çiftler için hazırlanan eğitim, hukuk, iktisat, medya ve sağlık programlarından da 40 bin kişi faydalandı.

‘Evlilik Öncesi Eğitim Programı’, bir yıl önce aile kurmak isteyen kişilerin evlilik hayatına hazırlanmalarını sağlamak amacıyla başladı. Program, çiftlere evlilik öncesi süreçte birbirlerini iyi tanıma, etkili iletişim kurma ve olası sorunlarla baş edebilme becerilerini kazandırmayı hedefliyor. Eğitimlerde kullanılmak üzere uzman psikologlar ve aile danışmanları tarafından, “Evlilikte İletişim ve Yaşam Becerileri”, “Aile Hukuku”, “Evlilik ve Sağlık” başlıkları ile kitaplar hazırlandı. Belediye salonlarında, bakanlığa bağlı toplum merkezlerinde verilen eğitimlere, belediyelere resmi olarak evlilik başvurusu yapmış her çift isteğe bağlı olarak katılabiliyor.

Evlilik Öncesi Eğitim’in ülke çapında yaygınlaştırılması amacıyla 1 Eylül 2012 tarihinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Türkiye Belediyeler Birliği arasında bir işbirliği protokolü imzalanmıştı. Türkiye Belediyeler Birliği ile Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından eğitici eğitimlerinin gerçekleştirileceği iller ve belediyelerde eğitimler konusunda bir çalışma takvimi oluşturuldu. Toplam 9 bölgede bu eğitimler gerçekleştirildi. Haziran 2013 itibarıyla da ülke genelindeki Evlilik Öncesi Eğitim Programı eğitici sayısı 2 bin 470’e ulaştı.

Eğitici eğitimleri devam ederken illerde il müdürlükleri aracılığıyla hem halka hem de askerlere ve polis okulu öğrencilerine yönelik eğitimler gerçekleştirildi. Evlenmek isteyen çiftler için de eğitimler, belediyeler ve Aile ve Sosyal Politikalar il müdürlükleri aracılığıyla yaygınlaştırıldı. Bu çalışmaların sonucunda eğitim alan kişi sayısı 42 bin 850’ye ulaştı.

Eğitim alan çiftlerden çok olumlu geri dönüşler aldıklarını dile getiren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkilileri, eğitimlere katılan çiftlerin çok daha bilinçli olarak evlilik yaptığını belirtiyor. Bakanlık, evlenmeye hazırlanan çiftler dışında, mevcut evli çiftler için de ‘Aile Eğitim Programı’ hazırlamıştı. Bu kapsamda da ailelerin en temel sorunlarını oluşturan, eğitim, hukuk, iktisat, medya ve sağlık olmak üzere 5 alanda programlar hazırlandı. Yaklaşık 2 yıldan bu yana süren eğitimler kapsamında da 40 bin kişi daha mutlu bir evlilik ortamına kavuşmak için eğitim aldı. Bakanlık yetkilileri, 2018 yılına kadar 500 formatör, 5 bin eğitici yetiştirerek, Aile Eğitim Programı’nı 6 milyon kişiye ulaştırmayı hedeflediklerini söylüyor.

 

ZAMAN

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz