- Hoşgeldiniz

17’inci Akdeniz Oyunları Mersin’de Başlıyor

17’inci Akdeniz Oyunları Mersin’de Başlıyor sitemize 20 Haziran 2013 tarihinde eklenmiş ve 369 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

17’inci Akdeniz Oyunları Mersin’de Başlıyor

Türkiye’de ikinci kez Mersin’de yapılan 17’inci Akdeniz Oyunları,  açıldı.Ülkemizde ilki İzmir’de 1971 yılında yapılan Akdeniz Oyunları’nın  Mersin Stadyumu’ndaki açılış törenine, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (lOC) Başkanı Jacgues Rogge ile birlikte yaklaşık 20 bin kişi katıldı.

“Çok değerli misafirler, sizleri sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. Güzel Mersin’imize hoş geldiniz. 17. Akdeniz Oyunları’nın tüm yeryüzü için, insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum.
Ece Vahapoğlu ile Burak Hakkı’nın Türkçe, İngilizce ve Fransızca olarak üç dilde sunuculuk yaptığı açılış öncesi Mazhar Alanson mini bir konser verdi.

Karartılan saha içine katılımcı tüm ülkelerin bayrakları yansıtılırken, havai fişeklerin patlamasıyla görsel bir şölen yaşandı.

Alanda oyunların resmi maskotu Carreta-Caretta tablosu çıkarken, arkasındaki güneş fonu Mersin’i simgeledi.

Türk Bayrağı ile Uluslararası Akdeniz Oyunları Bayrağı’nın stadyuma girişinin ardından ise organizasyona katılan ülkelerinin sporcuları geçiş yaptı.

 

Akdeniz Oyunları, branş sayısı bakımından, olimpiyatlardan sonra dünyanın en önemli spor organizasyonu olarak kabul ediliyor.

Akdeniz’e kıyısı olan 24 ülkenin katılımı ile 4 yılda bir gerçekleştiriliyor. Olimpiyat kurallarının geçerli olduğu organizasyon, ilk defa 1951 yılında Mısır’ın İskenderiye kentinde düzenlendi.

1971 yılında İzmir’de Akdeniz Oyunları’na ev sahipliği yapan Türkiye, ikinci kez bu organizasyona ev sahipliği yapıyor. En büyük amacı katılan ülkeler arasında toplumsal, kültürel ve sosyal yakınlaşmayı sağlamak olan oyunların Mersin’den önceki son ev sahibi İtalya’nın Pescera kenti olmuştu.

 

30 Haziran’a kadar sürecek oyunlara kadınlarda ve erkeklerde toplam 3 bin 43 sporcu katılacak. Oyunlarda toplam 24 ülke yer alacak ve bu alanda oyunlar rekoru kırılmış olacak. Akdeniz’e kıyısı olan tüm ülkelerin yanı sıra denizle bağlantısı olmayan Andorra, San Marino, Sırbistan ve Makedonya da oyunlarda mücadele edecek. Bu ülkelerden Makedonya ilk kez oyunlarda yer alacak. Sporcu sayısında Türkiye toplam 428 kişiyle başı çekiyor. Türkiye’yi, 420 sporcuyla İtalya ikinci, 267 sporcuyla da Fransa üçüncü sıradan takip ediyor.

akdeniz-oyunlari

 

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz